ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

ISE: Digitálna reklama a prezentačné technológie

0

Integrated Systems Europe je najväčšia výstava takzvaných integrovaných systémov v Európe. Tento všeobecný názov zahŕňa technológie na digitálnu reklamu, veľkoplošné displeje, projekciu, audiosystémy, ale aj streamovacie, konferenčné a výučbové systémy a všetko, čo s tým súvisí.

Do roku 2020 sa výstava konala v Amsterdame, tamojšie výstavisko však už kapacitne nestačilo, a tak sa od minulého roka presunula na výstavisko Fira v Barcelone. V tomto roku sa po prvýkrát podujatie zasa konalo bez rôznych obmedzení. Zúčastnilo sa na ňom takmer 44 000 unikátnych návštevníkov, pričom dovedna na výstavu zavítalo viac ako 90 000 návštevníkov zo 151 krajín sveta. Naša redakcia dostala pozvánku na výstavu od spoločností Canon a Panasonic Connect, preto sa týmto značkám venujeme obsiahlejšie.

Spoločnosť Canon na veľtrh ISE 2023 priniesla viacero zaujímavých noviniek. Návštevníci si mohli vyskúšať množstvo zariadení Canon vrátane automatizovaného snímania konferencií a prednášok, virtuálnych firemných štúdií a VR na pohlcujúce vzdelávanie. Canon predstavil svoj rozšírený sortiment kamier PTZ, videokamier radu X, fotoaparátov systému EOS R, ako aj objektívov a softvéru, ktoré si používatelia mohli vyskúšať v rôznych zónach stánku. Medzi prezentovanými novinkami je aj PTZ kamera CR-N700, určená najmä pre vysielacie spoločnosti. Je vybavená snímačom CMOS typu 1.0 a procesorom DIGIC DV7. Ponúkne obraz v rozlíšení 4K 60p so vzorkovaním 4:2:2 a 10-bitovou farebnou hĺbkou, ktorý dokáže prenášať cez IP, a je vybavená 15-násobným optickým zoomom a stabilizáciou obrazu.

Nočný režim umožňuje filmovať v takmer úplnej tme vďaka vstavanému IR filtru. Novinka je vybavená rýchlym zaostrovaním s technológiou Canon Dual Pixel CMOS AF so systémom sledovania objektu EOS iTR AF X, založeným na hĺbkovom učení. Ten zaostrí na hlavu snímanej osoby a sleduje jej pohyb, aj keď odvráti tvár. S protokolom XC spoločnosti Canon možno integrovať CR-N700 s ďalšími kamerami Canon Cinema EOS, ako sú EOS C500 Mark II, EOS C300 Mark III alebo profesionálne videokamery vrátane XF605 na skutočne všestranné použitie. Najnovšie ho podporuje aj kamera EOS-C70. Podanie obrazu sa dokonca dá zladiť s inými fotoaparátmi Canon pomocou profilu Canon Log 3. Pokročilý pohon umožňuje veľmi pomalý a presný pohyb 0,1°/s, čo umožňuje kinematografický spôsob práce.


Nová PTZ kamera Canon CR-N700

V stánku spoločnosti Canon sme mohli vidieť možnosti integrácie kamier PTZ do ucelených systémov pre množstvo nových prípadov použitia vo vyššom vzdelávaní a firemnom prostredí. V automatizovanej vzdelávacej zóne kamery PTZ vybavené softvérom na automatické sledovanie ukázali, ako možno nahrávať a streamovať univerzitné prednášky bez zásahu operátora a ľahko tak zachytiť zaujímavý obsah. Na to slúži aj dvojica nových aplikácií Auto Tracking a Auto Loop. Auto Tracking umožní ovládať kameru PTZ tak, aby sledovala prednášajúceho. Operátor si môže zvoliť veľkosť záberu a doladiť parametre sledovania. Druhá aplikácia Auto Loop zabezpečuje ovládanie viacerých kamier na základe predprogramovaných záberov. Operátor si môže prednastaviť viacero scén a potom ich odbavovať iba stlačením tlačidla. Aplikácia nájde široké uplatnenie pri natáčaní koncertov, diskusných programov a podobných žánrov. Vzhľadom na nedávny rozmach videokonferencií vo firemnom priestore spoločnosť Canon predstavila aj riešenie, kde môžu jej kamery PTZ spolupracovať so stropnými smerovými mikrofónmi Sennheiser, aby boli schôdzky čo najplynulejšie a čo najviac ­autonómne. Kamera tak vždy natáča toho, kto práve hovorí.


Softvér Auto Tracking umožňuje prostredníctvom kamery PTZ automaticky sledovať prednášajúceho

Canon v spolupráci so spoločnosťou INFiLED takisto demonštroval, ako môžu kamery PTZ so zabudovaným protokolom FreeD bezproblémovo spolupracovať s virtuálnymi scénami LED steny a dosiahnuť tak verný výsledok.

Najnovšie produkty Panasonic Connect Europe podčiarkujú pozíciu spoločnosti Panasonic ako výrobcu s najkomplexnejším sortimentom 4K projektorov so svetelným tokom až 50 000 lm a displejmi s uhlopriečkou až 98 palcov spolu s kompletným riešením 4K Glass-to-Glass na tvorbu, produkciu a distribúciu obsahu. Dvojica jednočipových laserových projektorov radu PT-REQ12 (4K) a PT-REZ12 (WUXGA) pracuje so snímkovou frekvenciou až 240 Hz a latenciou iba 6 ms. Vďaka maximálnej svietivosti až 12 000 lm sú ideálne pre múzeá, projekcie, dočasné prenájomné inštalácie a použitie na divadelných scénach. Séria REQ12, ako prvý jednočipový projektor DLP s technológiou Quad Pixel Drive, ponúka obraz s rozlíšením 4K.

S voliteľným systémom mapovania videa v reálnom čase, ktorý umožňuje premietanie na rýchlo sa pohybujúce objekty, môže obohatiť interaktívne aplikácie a javiskové predstavenia. Vybavená je hermeticky uzavretým optickým blokom a kvapalinovým chladením odvodeným od firemnej trojčipovej platformy DLP, čo umožňuje až 20 000 hodín bezúdržbovej prevádzky. Záložný vstup umožňuje neprerušovaný obraz s vysokým jasom aj pri výpadku signálu na primárnom vstupe alebo pri výpadku niektorej z diód multilaserového systému. Zariadenia obsahujú aj univerzálny slot Intel SDM (Smart Display Module) na využitie širokej škály rozširujúcich modulov.


Ukážka z inštalácie  Frameless, ktorá je nainštalovaná v Marble Arch London. V stánku Panasonic bola realizovaná 3-čipovými laserovými projektormi PT-RQ25K a PT-RQ35K.

Najnovší rad 4K UHD LCD displejov série SQ2H pomôže uspokojiť rastúci dopyt po prémiových profesionálnych podnikových modeloch, ktoré umožňujú prácu aj pri vysokej hladine svetla. Displeje v siedmich veľkostiach od 43 do 98 palcov poskytujú jas až 700 cd/m2 a antireflexnú úpravu s režimom prevádzky 24/7. Sú ideálne pre konferenčné miestnosti, vzdelávacie priestory a ako digitálne reklamné steny. Štandardne sú vybavené modulom SDM. K dispozícii je aj port USB-C s režimom kompatibilným s DP Alt a napájaním až 60 W.

Rad dotykových displejov s rozlíšením 4K je teraz rozšírený o sériu EQ2-PCAP, ktorá patrí k špičke vo svojej triede. Interaktívne viacdotykové profesionálne displeje s kapacitnou dotykovou technológiou sa dodávajú v šiestich veľkostiach s uhlopriečkou od 43 do 86 palcov. Displeje poskytujú vysokú presnosť s až 10-bodovým dotykom holými rukami alebo v rukaviciach a jas až 500 cd/m2 s antireflexnou úpravou.

Panasonic predstavil aj tri novinky v oblasti produkcie. Štúdiová kamera AK-PLV100GSJ dostala bajonet PL mount na využitie filmárskych objektívov. So snímačom formátu S35 s rozlíšením 5,7K umožňuje výstup do rozlíšenia 4K 60p. Vďaka priamej podpore normy SMPTE ST 2110 poskytuje možnosť jednoduchej živej produkcie na báze IP bez konverznej jednotky CCU na podporu produkčných štúdií, ktoré prechádzajú na pracovné postupy založené na protokole IP. To umožňuje efektívnejšie pripojenie k IT/IP platforme KAIROS (vydanej v máji 2020), ktorá profesionálom ponúka neobmedzené ovládanie na poskytovanie bohatého obsahu na viacerých obrazovkách a prúdoch. Okrem výstupu SMPTE ST 2110 možno vyviesť signály 12G-SDI priamo z hlavy kamery. Veľmi zaujímavá je aj nová PTZ kamera AW-UE160. S vysokou citlivosťou F14/2000 lx, ktorá je ekvivalentná štúdiovým kamerám, má lepšiu redukciu šumu. Novo vyvinutý 1" snímač s hybridným zaostrovaním vyhodnotením kontrastu (DFD) a fázovej detekcie (PDAF) spolupracuje s najnovšou generáciou obrazového procesora Venus Engine, známeho z bezzrkadlovky Lumix GH6. Vďaka tomu kamera ponúka rýchle zaostrovanie na pohybujúce sa objekty a dokáže vytvárať videá v najrôznejších situáciách, napríklad pri snímaní na tmavých miestach a pri snímaní pohybujúcich sa objektov. Nový mechanizmus PTZ new poskytuje veľmi presné ovládanie pri zachovaní kompaktného tela. Kamera priamo podporuje normu SMPTE ST 2110 na priame pripojenie na báze IP bez konverznej jednotky CCU.


V popredí displej s dotykovým ovládaním pre štúdiový systém Kairos od Panasonic Connect

Spoločnosť Panasonic Connect Europe predstavila aj novú generáciu svojej IT/IP platformy KAIROS na živú produkciu. Ekosystém KAIROS sa tak rozšíri o dva nové výkonné a tiché servery KAIROS Core – AT-KC200 a AT-KC2000. Nový KC200 rozširuje možnosti pripojenia a výpočtový výkon nad rámec KC100 a KC2000 ponúka zatiaľ najväčšiu kapacitu, ktorá zdvojnásobuje predchodcu z hľadiska počtu zdrojov a výstupov, zvyšuje výpočtový výkon minimálne o 30 % a kapacitu prehrávača klipov o 500 %, celkovo na 900 GB. Platforma KAIROS natívne podporuje prechod na IP a cloudové pracovné postupy so súčasnou podporou SDI, ST 2110 a streamovania.

Spoločnosť LG už tradične pútala pozornosť svojou expozíciou, ktorej dominovala obrovská Micro LED stena LG Magnit s uhlopriečkou 272" a rozlíšením 8K. LG ponúka technológiu Micro LED so 4 rozstupmi bodov od 0,68 do 1,25 mm. Pozornosť priťahovali aj transparentné panely OLED. Dvadsať kusov 55" panelov 55EW5G-V tvorilo veľkú stenu, na ktorej sa premietal rôzny obsah. LG má v ponuke aj dotykové transparentné panely OLED a dokonca aj automatické sklené dvere vytvorené z transparentných OLED.


Stena zložená z 20 ks priehľadných 55" OLED panelov LG-55EW5G-V

Zaujímavý koncept projektora sme mohli vidieť v stánku spoločnosti Fujifilm. Nové jednočipové laserové projektory DLP série FP-Z8000 a FP-Z6000 využívajú zaujímavý optický systém objektívu s dvojitým lomením optickej osi, ktorý umožňuje veľmi variabilné umiestnenie projektora. Projektory pracujú s rozlíšením 1920 × 1200 bodov a so svietivosťou 8000, respektíve 6000 lm a sú určené na široké spektrum použitia – od výučby a obchodu cez divadlá až po galérie a pod.


Projektor Fujifilm FP-Z6000 so špeciálnym nastaviteľným objektívom

To, že je ISE výstavou najnovších technológií, dokazuje aj stánok Verge Aero, ktorý je výrobcom systémov na dronové show. Verge Aero X1 Drone je špecializovaný dron určený na ovládanie softvérovou platformou Verge Aero na vytváranie excelentných vizuálnych show, na ktorých možno použiť od 100 do niekoľkých tisíc dronov. Každý dron má v podvese RGB LED svietidlo so svietivosťou až 900 lm a vydrží vo vzduchu asi 18 minút. Spoločnosť Verge Aero poskytuje v USA aj služby dronových show, pričom jedno vystúpenie stojí 50 000 – 200 000 USD.


Dron X1 Drone a ovládací softvér (dole) na dronovú svetelnú show od spoločnosti Verge Aero

Výstava ISE 2023 bola skutočne pôsobivou prehliadkou najnovších technológií, z ktorých sa niektoré postupom času dostanú aj do spotrebnej elektroniky.

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať