HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Imunita proti COVID-19 pravdepodobne pretrvá roky

13

Nová štúdia ukazuje, že imunitné bunky pripravené na boj proti koronavírusu by mali pretrvávať dlho po očkovaní alebo zotavení sa z infekcie. Podľa štúdie majú pacienti, ktorí sa z choroby COVID-19 zotavili, stále silnú imunitu proti koronavírusu aj osem mesiacov po infekcii. Autori tento výsledok interpretujú tak, že imunita proti vírusu pretrváva pravdepodobne mnoho rokov a na ochranu pred ochorením by nemali byť potrebné opakované posilňovacie dávky vakcíny.

Štúdia publikovaná 6. januára v časopise Science je v protiklade s predchádzajúcimi zisteniami, ktoré naznačujú, že imunita proti vírusu COVID-19 môže byť krátkodobá, čo by predstavovalo riziko reinfekcie pre milióny ľudí, ktorí sa už z choroby zotavili. Nová štúdia ukazuje, že len malý počet uzdravených ľudí nemá dlhotrvajúcu imunitu. Očkovanie by malo tento problém vyrovnať zabezpečením skupinovej imunity pre väčšiu časť populácie.

Vedci skúmali vzorky krvi od 185 mužov a žien, ktorí sa zotavili z COVID-19, väčšinou z ľahkej formy infekcie, hoci 7 % z nich bolo hospitalizovaných. Vzorky boli odobraté v rozmedzí šesť dní až osem mesiacov po počiatočných príznakoch. Zistilo sa, že protilátky v tele po ôsmich mesiacoch mierne poklesli, aj keď hladiny u jednotlivých osôb sa veľmi líšili. Počet T-buniek (ktoré zabíjajú infikované bunky) však klesal len mierne a počet B-buniek (ktoré vytvárajú protilátky) sa ustálil a niekedy nepochopiteľne rástol. 

To znamená, že bunky, ktoré môžu znovu spustiť tvorbu protilátok a koordinovať útok proti koronavírusu, sa držia na dosť vysokých úrovniach. Na potvrdenie týchto výsledkov by bolo treba zhromaždiť viac vzoriek krvi od každého účastníka. Navyše imunita sa u jednotlivých ľudí odlišuje a osoby so slabou imunitnou pamäťou môžu byť stále náchylné na reinfekciu.

Zdroj: technologyreview.com.

Redakcia

Všetky autorove články

13 komentárov

. reakcia na: Imunita proti COVID-19 pravdepodobne pretrvá roky

12.1.2021 16:01
Nadpis klame, pc hnoj redaktori zake klamu a robia ludi hlupejsich! Test 186 ludi nie je studia! A uz len logika hovori, ze chripku bude mat kazdy, kazdy rok pravidelne, sem tam vynimky. Druha vec je, ze covid bude neskodny ako chripka. Ale imunita na chripku alebo covid neexistuje, akurat ju v pohode ludia zvladnu. Takze zvasty nadpisy o covide nepiste redakcia, ked nerozmyslate nad tym.
Reagovať

RE: . reakcia na: .

12.1.2021 17:01
zase ty? notorický zadierač? neboj sa teba z kovidu19 vyliečia, aby mal kto na nich pracovať :-D
Reagovať

RE: RE: . reakcia na: RE: .

13.1.2021 03:01
IQ smeraka, ja som mal covid 4 mesiace predtym ako ho nasli na svk v inom state. Vyliecil som sa za 4 dni v posteli s horuckami. Btw vdake mne tu raz za cas precitas normalny clanok, ked sa autori zamyslia. Vdake tebe tu 20 bulvarov vzdy pribudne, ktore si chvalis.
Reagovať

RE: RE: RE: . reakcia na: RE: RE: .

14.1.2021 13:01
nie diskusiu nezrušia, len konkurenčné zive sk ju zrušilo kvôli takýmto názorom šmahom ruky a už je len na prihlásenie sa s osobným telefónnym číslom

RE: RE: RE: . reakcia na: RE: RE: .

13.1.2021 22:01
Diskusiu nezrusia, lebo to je, to co im robi citanost. Vdaka diskusii mozu pisate hacijake klamstva v clankoch a ludia sem budu chodit ich opravovat v diskusii. Alebo chvalit ako ty. Diskusia je SEO, urcite s nou maju vacsiu citanost a klikani na reklamy.

RE: RE: RE: . reakcia na: RE: RE: .

13.1.2021 17:01
vďaka tebe tu akurát tak zrušia diskusiu ty Šalamún.

pravdeopodobne lekári armády rozosielali v minulom roku krabice s antibakteriálnym práškom reakcia na: Imunita proti COVID-19 pravdepodobne pretrvá roky

12.1.2021 14:01
veď a ste nedostali tú antibakteriálnu krabičku? keď ste si niečo objednávali z netu a ste sa dotkli tej krabice, ktorú doniesol kuriér, tak akoby z nej niečo štipľavé prešlo do vášho tela, no a tak armáda chránila obyvateľstvo, stačilo sa dotknúť zásielky z netu? nám sa toto doma stalo. alebo to bolo tak silne nastriekané dezinfekciou až to štípalo v kostiach a odvtedy sme kovid19 nedostali? plošná ochrana obyvateľstva tajnými beží už pravdepodobne rok ;-)
Reagovať

RE: pravdeopodobne lekári armády rozosielali v minulom roku krabice s antibakteriálnym práškom reakcia na: pravdeopodobne lekári armády rozosielali v minulom roku krabice s antibakteriálnym práškom

12.1.2021 16:01
hej, chránia tak plebs všetkých obyvateľov, ktorí sa dotknú rozosielaných zásielok, sú posypané antibakteriálnym práškom, čo prejde cez kožu a chráni proti kovid19 ;-) títo mali vakcínu už v júli 2020, zabalili ju do antibakteriálneho prášku na zásielkach kuriérov a chránili tak dezinfekciou ľudí, ktorí sa ich dotkli - teda ĎAKUJEME armáda :-)

RE: pravdeopodobne lekári armády rozosielali v minulom roku krabice s antibakteriálnym práškom reakcia na: pravdeopodobne lekári armády rozosielali v minulom roku krabice s antibakteriálnym práškom

12.1.2021 15:01
áno, ale takto chráni armáda len kritickú infraštruktúru, ktorá je ohrozená, plebs to nedostane, iba patríciovia :-D pravdepodobne na to bola využitá technológia nemeckého profesora prechádzajúca priamo cez kožu, píšu o nej v starom časopise Quark, či 100+1 časopise. Bojuje sa tu, vitaj v realite ;-)

openeyes reakcia na: Imunita proti COVID-19 pravdepodobne pretrvá roky

12.1.2021 09:01
Niekomu konečne docvaklo, a priznali, že práve takto funguje imunitná pamäť. To znamená, že všetci, ktorí chorobu prekonali, sú imúnni a nepotrebujú žiadne očkovanie.
PS: "...v protiklade s prechádzajúcimi zisteniami" - tie boli teda konšpiračné?
Reagovať

RE: openeyes reakcia na: openeyes

12.1.2021 13:01
No,tiež si to myslím aj keď som bol v minulom roku 2x pozitívny na pcr...

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať