
Imunita proti COVID-19 pravdepodobne pretrvá roky
Nová štúdia ukazuje, že imunitné bunky pripravené na boj proti koronavírusu by mali pretrvávať dlho po očkovaní alebo zotavení sa z infekcie. Podľa štúdie majú pacienti, ktorí sa z choroby COVID-19 zotavili, stále silnú imunitu proti koronavírusu aj osem mesiacov po infekcii. Autori tento výsledok interpretujú tak, že imunita proti vírusu pretrváva pravdepodobne mnoho rokov a na ochranu pred ochorením by nemali byť potrebné opakované posilňovacie dávky vakcíny.
Štúdia publikovaná 6. januára v časopise Science je v protiklade s predchádzajúcimi zisteniami, ktoré naznačujú, že imunita proti vírusu COVID-19 môže byť krátkodobá, čo by predstavovalo riziko reinfekcie pre milióny ľudí, ktorí sa už z choroby zotavili. Nová štúdia ukazuje, že len malý počet uzdravených ľudí nemá dlhotrvajúcu imunitu. Očkovanie by malo tento problém vyrovnať zabezpečením skupinovej imunity pre väčšiu časť populácie.
Vedci skúmali vzorky krvi od 185 mužov a žien, ktorí sa zotavili z COVID-19, väčšinou z ľahkej formy infekcie, hoci 7 % z nich bolo hospitalizovaných. Vzorky boli odobraté v rozmedzí šesť dní až osem mesiacov po počiatočných príznakoch. Zistilo sa, že protilátky v tele po ôsmich mesiacoch mierne poklesli, aj keď hladiny u jednotlivých osôb sa veľmi líšili. Počet T-buniek (ktoré zabíjajú infikované bunky) však klesal len mierne a počet B-buniek (ktoré vytvárajú protilátky) sa ustálil a niekedy nepochopiteľne rástol.
To znamená, že bunky, ktoré môžu znovu spustiť tvorbu protilátok a koordinovať útok proti koronavírusu, sa držia na dosť vysokých úrovniach. Na potvrdenie týchto výsledkov by bolo treba zhromaždiť viac vzoriek krvi od každého účastníka. Navyše imunita sa u jednotlivých ľudí odlišuje a osoby so slabou imunitnou pamäťou môžu byť stále náchylné na reinfekciu.
Zdroj: technologyreview.com.