SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Inovatívne riešenie umožní dopraviť na Zem nové „supermateriály“

0

Britský startup s názvom Space Forge predstavil jedinečný systém na návrat satelitov na Zem. Spoločnosť vyvinula túto technológiu s cieľom poskytnúť nízkonákladový a udržateľný spôsob opätovného využívania družíc. Konečným cieľom je podporiť vo vesmíre produkciu materiálov, ktoré sa na Zemi nedajú vyrobiť. Tieto „supermateriály“ majú transformačný potenciál pre elektroniku, farmaceutické výrobky a zliatiny. Ibaže ich dopravenie na Zem je v súčasnosti veľmi zložité a nákladné. Na vyriešenie tohto problému vyvinula spoločnosť Space Forge dva samostatné komponenty: vznášajúcu sa sieť s názvom Fielder a tepelný štít Pridwen.

Pridwen, pomenovaný podľa legendárneho štítu kráľa Artuša, je vyrobený z pružnej zliatinovej tkaniny, ktorá odoláva vysokým teplotám. Na rozdiel od bežných „ablatívnych“ tepelných štítov, ktoré sa musia po každom lete vymeniť, sa dá aj opakovane použiť. Aby sa zmestil Pridwen do nosnej rakety, zloží sa do kompaktnej veľkosti. Na ochranu nákladu na spiatočnej ceste sa tepelný štít v štýle origami rozširuje. Keď sa satelit priblíži k atmosfére, Pridwen sa rozvinie ako dáždnik, aby ho chránil pred teplom pri návrate do atmosféry. Pridwen na spôsob bedmintonového košíka môže tiež spomaliť dopad na zemský povrch. Tu vstupuje do hry Fielder. Keď satelit klesá, vznáša sa pod ním závesná sieť na báze vody, ktorá zmierni pristátie a umožní rýchly návrat na zem. 

SAMSUNG 042024 Advertisement

Podľa Space Forge systém už absolvoval skúšky vrátane pristátia balónov z veľkej nadmorskej výšky, prežitia na mori a testovania v plazmovom aerodynamickom tuneli. Spoločnosť plánuje štart ešte v tomto roku, aby otestovala systém návratu do atmosféry. Podľa vyjadrenia Andrewa Bacona, technického riaditeľa a spoluzakladateľa spoločnosti Space Forge, budú supermateriály vyrobené vo vesmíre schopné ušetriť priemyselným odvetviam na Zemi obrovské množstvo energie a obmedziť ich emisie CO2.

Zdroj: thenextweb.com

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať