SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Prehltnutá kapsula preskúma, v akom stave máme naše črevá

0

Väčšina procesu trávenia prebieha v tenkom čreve, kde enzýmy rozkladajú potravu, aby sa mohla vstrebať cez črevnú stenu. Tenké črevo však bolo doteraz ťažko prístupné a väčšina štúdií črevného metabolizmu a črevného mikrobiómu bola založená na vzorkách stolice. Ibaže vzorky stolice sa v skutočnosti odoberajú z dolnej časti hrubého čreva, nie z tenkého čreva. Kapsula CapScan nám po prvýkrát poskytuje úplnejší obraz o črevnom metabolóme (malých molekulách, ktoré sa podieľajú na metabolizme v bunkách, tkanivách a orgánoch) a jeho interakciách s črevným mikrobiómom.

Kapsula sa prehltne a na ceste z hornej časti čreva do hrubého čreva zhromažďuje malý objem biologických tekutín a mikroorganizmov, až kým sa nevylúči v stolici. Pomocou povlaku na kapsule citlivého na pH si výskumníci mohli vybrať, z ktorej oblasti črevného traktu sa má odobrať vzorka. Vedci sa mohli pozrieť na zmeny obsahu hornej časti čreva počas bežného denného trávenia u 15 zdravých ľudí.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Zistili, že horná časť čreva a stolica sa líšia, pokiaľ ide o prítomnosť baktérií, vírusov, proteínov hostiteľa a metabolitov z potravy, a to niekedy až dramaticky, a identifikovali takmer 2000 metabolitov. Tím tiež zistil súvislosti medzi stravou vrátane ovocia a alkoholu a metabolitmi. Podľa vedcov môže toto zariadenie pomôcť objasniť úlohy črevného mikrobiómu a metabolómu vo fyziológii a ochoreniach človeka. Štúdia výskumníkov z Kalifornskej univerzity v Davise, Lekárskej fakulty Stanfordovej univerzity a Neurogastroenterologického a pohybového centra v Silicon Valley bola publikovaná v časopise Nature Metabolism.

Zdroj: futurity.org.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať