SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Insta360 Ace Pro / Nakrúcajte akciu aj hviezdy

0

Spoločnosť Insta360 je na trhu známa ako výrobca 360° akčných kamier, ale dosiaľ v jej portfóliu v podstate chýbala klasická akčná kamera, ktorá by mohla konkurovať GoPro Hero 12 Black alebo DJI OSMO Action 4. Odpoveďou na túto konkurenciu má byť práve testovaný model Ace Pro, prípadne jeho nižšie postavený a lacnejší braček, model Ace.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Kamera má na prvý pohľad klasickú konštrukciu, akú poznáme z modelov GoPro alebo DJI Action. Vpredu je vľavo umiestnený objektív a vedľa neho v tomto prípade stavový displej OLED s kontrolným svetlom pod ním. Displej je iba informačný a nedotykový. Špecialitou kamery je hlavný displej umiestnený vzadu, ktorý je na vrchnej strane upevnený pántom a možno ho tak vyklopiť o 180° a používať ako náhľadový pri vlogovaní. Kamera je o niečo väčšia ako v prípade konkurentov a má najväčší displej s uhlopriečkou 2,4". Displej má vysoký jas a je použiteľný aj na priamom slnku. Kamera sa pýši objektívom od spoločnosti Leica, ktorý má pevný kryt. Štandardne súčasťou samostatnej kamery je batéria, držiak s vidlicovým konektorom, lepiaca montážna doska a kábel USB-C. Ako ovládacie prvky slúžia dve tlačidlá: jedno na nahrávanie a druhé na zapnutie/vypnutie, ktoré slúži aj ako tlačidlo rýchleho menu pri používaní. Väčšina ovládania zariadenia sa vykonáva prostredníctvom dotykových menu. Systém menu spoločnosti Insta360 je trochu zložitejší než napríklad pri DJI, ktoré má jednoduchšiu krivku učenia, pretože je základnejšie. Nie je tu ani easy mode, ktorý nájdete na Hero12 Black, čo môže byť veľmi užitočné pre začiatočníkov.

Držiak používaný pri modeli Ace Pro sa líši od držiakov používaných pri iných kamerách Insta360, takže nemôžete zdieľať montážne dosky. No väčšina príslušenstva používa vidlicový konektor alebo závit ⅜ palca, takže sú vymeniteľné medzi kamerami. Insta360 ponúka širokú škálu oficiálneho príslušenstva, ktoré poskytuje veľký výber kreatívnych uhlov a spôsobov snímania. Kamera sa na základnú dosku upevňuje čeľusťami s magnetickým zámkom, podobne to majú aj kamery DJI.

Dizajn Ace Pro má niekoľko výrazných prvkov, ale ten, na ktorý je Insta360 najviac hrdá, je objektív. Je to 16 mm (ekvivalent plného formátu) ultraširokouhlý objektív f/2,6 vyvinutý spoločne s nemeckým výrobcom Leica (model Ace tento objektív nemá). Na jeho optický výkon sa pozrieme ďalej. Kamera využíva fázové zaostrovanie a sledovanie tvárí. Detekcia tváre je veľmi dobrá, pričom Ace Pro deteguje tváre v zábere a spoľahlivo ich sleduje. Kamera sledovala moju tvár aj na okrajoch záberu a udržiavala ma v zaostrení. Pri detekcii menších/vzdialenejších tvárí pri širokých uhloch to nebolo také dobré, ale aj tak bol výkon solídny, najmä pri priblížení.

Výrobca sa chváli možnosťou nahrávať video až do rozlíšenia 8K/24p. To je síce vyššie rozlíšenie ako u konkurentov, ale kamera to, žiaľ, zvláda iba pri frekvencii 24p. Pre väčšinu používateľov bude stále dôležitejšie nakrúcanie 4K/60p s bonusom v podobe 4K 120p na nakrúcanie spomalených záberov. Zaujímavé je, že nižší model Ace nahráva aj pri 6K/30p, čo je určite užitočnejší režim.

Kvalita videa Ace Pro pri 4K je veľmi dobrá. Kamera výborne zvláda nakrúcanie akčných scén a pri 4K 60p je porovnateľná s konkurentmi. Pri ultraširokouhlých a Action záberoch v pokojných scénach sa prejavuje jemné rozmazanie v rohoch, ktoré sa ešte zviditeľní pri zrovnaní línií funkciou Dewarp. Vyzerá to na problém optiky, ktorý je pravdepodobne spôsobený frontálnym krycím sklíčkom pred objektívom. Na to, že je použitý objektív Leica, to nie je veľmi dobrá správa. Rozmazanie je pozorovateľné iba pri niektorých špecifických záberoch, ale nemalo by tu byť.

Kamera umožňuje nahrávanie aj s 2× digitálnym zoomom, ktorý by mal byť vzhľadom na vysoké rozlíšenie snímača bezzstratový. Obraz je síce použiteľný aj v 4K rozlíšení, ale pozorné oko si rozdiel všimne. Snímač s veľkosťou 1/1,3 palca je rovnako veľký ako pri DJI Action 4 a patrí k tým väčším, aké pri akčných kamerách stretnete, je však dôležité pamätať si, že táto veľkosť stále nie je extrémna a pri slabom svetle je skrátka obraz zašumený. Je to síce lepšie ako hoci pri modeli GoPro 12 Black, ktorý má ešte menší snímač, ale na nočné zábery jednoducho akčné kamery nie sú určené. Pri dobre osvetlenom nočnom meste však Ace Pro poteší veľmi dobrým spracovaním obrazu a ako jedna z mála kamier zvláda správne reprodukovať svetelné nápisy (napr. na obchodoch a podobne). Režim Pure Video pre slabé svetlo obrázky rozjasní, ale veľa šumu neodstráni a občas preexponuje jednotlivé svetlá.

Asi najväčšie konkurenčné nevýhody Ace Pro sú nemožnosť nahrávania s 10-bitovou hĺbkou farieb a neprítomnosť režimu Log. To kameru diskvalifikuje z projektov nakrúcaných viacerými kamerami, keď treba prispôsobovať farebné podanie. Je tu síce režim farieb Flat, ale ten to pri 8-bitovom zázname nezachráni. Na nakrúcanie na sociálne siete Ace Pro ponúka vertikálne snímanie a automatické prepínanie orientácie. Je tu aj režim Free Frame video, v ktorom kamera nahráva v podstate obraz z celej plochy snímača s pomerom strán 4:3 v rozlíšení 4032 × 3024, pričom na displeji si môžete zobraziť masku pre obraz v režime portrét aj krajina, aby ste vedeli komponovať záber. Pri spracovaní si potom môžete zvoliť orientáciu záberu. Stabilizácia obrazu má niekoľko úrovní až po uzamknutie horizontu. Vo všetkých režimoch fungovala výborne, ale treba si uvedomiť, že kamera vždy pracuje s výrezom obrazu, takže musíte voliť najnižšiu úroveň, aká vám postačuje. 

Čo sa týka záznamu videa, kamera má jednu unikátnu funkciu. Počas záznamu môžete zaradiť pauzu a potom znova spustiť záznam a pokračovať v zábere. Vďaka tomu môžete napríklad vlog alebo predstavenie produktu s viacerými pohľadmi nakrútiť bez potreby dodatočného spracovania. Najzaujímavejšie však je, že to funguje aj na už uložené zábery. Jednoducho si záber zobrazíte a môžete v ňom pokračovať na inom mieste aj napriek tomu, že ste medzitým nahrávali niečo iné.

Z ďalších zaujímavostí možno spomenúť režimy ako Starlapse, ktorý v noci vytvorí nádherné video s naťahujúcimi sa dráhami hviezd a iných svetelných objektov, alebo Slow Motion, ktorý nahráva spomalené video pri 4K 120p. Samozrejmosť je Timelapse na nahrávanie časozberných videí, TimeShift na nahrávanie videí s posunom alebo nahrávanie v prednastavenej slučke. Kamera podporuje aj fotenie do RAW vo formáte DNG. Fotiť možno jednotlivo, v HDR, intervalovo v rozlíšení až 36 Mpx alebo hoci v sérii, keď kamera vyfotí až 30 fotiek v priebehu sekundy.

Zvukový výkon interného mikrofónu Ace Pro je uspokojivý, aj keď zvuk je vo všeobecnosti skôr plechový. Režim redukcie vetra funguje, ak stojíte, počas jazdy si však neporadí. V tomto je oveľa lepšia DJI Osmo Action 4. Ku kamere je aplikácia Insta360, ktorá však napríklad na rozdiel od DJI Mimo neslúži na priame ovládanie kamery, ale skôr na spracovanie videa. Má viacero zaujímavých funkcií, ktoré síce potešia, ale skôr či neskôr omrzia. Na ovládanie je k dispozícii voliteľný ovládač s displejom a GPS, ktorý sa nosí ako hodinky na ruke. Za ten si však priplatíte ďalších 174 eur.

Kamera Insta360 Ace Pro určite stojí za zváženie, ale z pohľadu konkurencie musíte uvažovať, čo z ponúkaných funkcií a vlastností potrebujete a stojí vám za príplatok oproti konkurencii. Kamera poskytuje výborný obraz, špičkovú stabilizáciu obrazu a veľmi dobre riešený a veľký displej. Upúta zaujímavými snímacími režimami aj kvalitnou konštrukciou. Výdrž na batériu sa pohybuje okolo 80 minút v režime 4K 60p, čo je podobné ako pri Action 4. Veľká výhoda kamery pri nakrúcaní v interiéri je v tom, že nemá tendenciu prehrievať sa.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita obrazu, vyklápací displej, stabilizácia, záznam až 4K/120p, 8K/24p, voliteľný DO so živým náhľadom a GPS, zaujímavé videorežimy
- Nepodporuje 10-bitové video

PARAMETRE:

Snímač 1/1,3" CMOS, F2,6, objektív ekv. 16 mm, video: 4K/120p (16:9, 3840 × 2160), 4K/60p (4:3, 3840 × 2880), 2.7K/120p (16:9, 2688 × 1512), 2.7K/60p (4:3, 2688 × 2016), 1080/240p, dátový tok max. 170 Mb/s, FreeFrame 4K (4:3): 4032 × 3024@60, 48 Mpx foto (RAW /JPEG), microSD do 1 TB, 2,4" výklopný dotykový displej, vodotesná do 10 m bez puzdra, do 60 m s puzdrom, vstavané Wi-Fi a bluetooth, prevádzka na batériu 80 min, rozmery: 71,9 × 52,15 × 38,5 mm, hmotnosť 179,8 g

Cena: od 480 do 683 EUR (podľa výbavy)

HODNOTENIE:  9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať