Intel predstavil najmenší formát základných dosiek 5×5

0

Pred pár rokmi Intel svojím zariadením NUC odštartoval sériu ultrakompaktných počítačov. Vzápätí svoje modely uviedli na trh aj ďalšie firmy, ako Gigabyte (Brix), ZOTAC (C-series nano) či ASRock (Beebox). Ich výkon sa s každou novou generáciou zvyšoval. Teraz Intel uviedol pre takéto minipočítače základnú dosku nového formátu 5×5. Je teda o tretinu menšia ako štandardný formát Mini-ITX.

Jej skutočné rozmery sú 5,5 palca × 5,8 palca (140 × 147 mm). Ide o najmenší formát pre procesory neintegrované na doske. Už predtým Intel predstavil menšie dosky NUC s rozmermi 102 × 102 mm, ako aj Mini Lake (102 × 64 mm) a Compute Stick (30 × 90 mm), tie sú však určené pre integrované procesory.

intel_motherboards.jpg

Nový formát 5×5 oproti základnej doske NUC ponúka upgradovateľnú päticu procesora. Možno do nej osadiť procesory v rozmedzí od Celeronu až po Core i7 s TDP na úrovni 35 až 65 W. Doska má dva sloty SODIMM pre (dual channel) pamäte používané v notebookoch namiesto DIMM. Pripojiť však možno len disky formátu M.2 alebo 2,5" disky SATA, slot PCI Express chýba. Medzi ďalšie podporované funkcie patria eternet a Wi-Fi.

intel_introducing_5×5.jpg

Ak použijete SSD formátu M.2 a 35-wattové CPU s nízkym chladičom, môžete vytvoriť PC s objemom 0,85 litra. No ak sa rozhodnete pre 2,5-palcový disk SSD a CPU s TDP 65 W a s vyšším chladičom, budete potrebovať väčšie šasi.

Zdroj: hexus.net

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať