Zenbook S14 Zenbook S14 Zenbook S14

JBL Tour PRO 3 / Slúchadlá s brilantným zvukom a širokými možnosťami pripojenia

0

Bežného používateľa pri prvom pohľade na vlajkové TWS slúchadlá od JBL zaujme nabíjacie puzdro Smart Charging Case s 1,57-palcovým farebným dotykovým displejom. Audiofila zas príjemne prekvapí, že v balení je aj kábel s 3,5 mm konektorom jack, ktorý umožňuje káblové pripojenie bezdrôtových slúchadiel.

ASBIS_L5540

Slúchadlá sú odolné proti prachu a vode podľa požiadaviek špecifikácie IP55. V balení nájdete až šesť párov vložiek do uší rôznej veľkosti, pričom výrobca sa nebojí experimentovať, takže päť párov je klasických silikónových a najväčšia veľkosť je z materiálu typu pamäťovej peny. Tie sa mi na pocit páčili najviac. Pri úvodnej konfigurácii slúchadlá pomocou reprodukcie testovacieho zvuku a mikrofónov vyhodnocujú, či dobre tesnia v uchu, čo je dôležitá podmienka reprodukcie sýtych basov. Následne pre zvuky rôznych frekvencií, ktoré sa menia a postupne stišujú, máte potvrdiť, kedy ste zvuk prestali počuť. Výsledky testu sa použijú pre funkciu Personi-Fi, ktorá prispôsobuje reprodukovaný zvuk vášmu sluchu.

Podpora kodeku LDAC umožňuje prehrávať zvuk v kvalite Hi-res, samozrejme, iba zo zariadení, ktoré tento kodek podporujú. Podporovaný je aj najnovší kodek LC3plus, ktorý má rovnakú, ak nie lepšiu kvalitu zvuku ako LDAC, ale nižšiu latenciu, ktorú oceníte pri pozeraní filmov a aj pri hrách. Zariadení podporujúcich LC3plus je zatiaľ ako šafranu, no tento kodek sa používa pri komunikácii puzdra so slúchadlami. Podobne ako pri všetkých nových zariadeniach JBL je samozrejmosť podpora technológie Auracast, ktorá umožňuje zariadeniam prehrávajúcim zvuk, ako sú smartfóny, notebooky alebo televízory, vysielať zvuk do neobmedzeného počtu zariadení na reprodukciu zvuku, teda slúchadiel, reproduktorov alebo načúvacích zariadení.

Na dosiahnutie maximálnej kvality zvuku sú v každom slúchadle nielen dva akustické meniče, ale dve samostatné signálové cesty zahŕňajúce digitálno-analógový prevodník a zosilňovač. Počúvanie hudby má v prípade týchto slúchadiel dve roviny. Pri počúvaní v tichom prostredí doma alebo na inom tichom mieste si môžete vychutnať vo zvuku maximum detailov vrátane priestorového oddelenia jednotlivých nástrojov a sólistov. Mne na väčšinu žánrov vyhovovalo štandardné lineárne nastavenie priebehu. Keby ste chceli niektoré pásmo zvýrazniť či potlačiť, máte k dispozícii 10-pásmový ekvalizér. Alfou a omegou je, samozrejme, kvalitný zdroj zvuku.

Všetky funkcie prehrávania aj nastavovania zvuku môžete ovládať nielen z aplikácie JBL Headphones, ale aj priamo z dotykového displeja puzdra. Má to svoje opodstatnenie, pretože nemusíte vyberať telefón a tento spôsob nastavovania sa využíva aj pri káblovom pripojení. Káblové pripojenie bezdrôtových slúchadiel spomínané v úvode je na prvý pohľad oxymoron, ale v skutočnosti je to jedna z najlepších vlastností týchto slúchadiel. Slúchadlá môžete bez problémov pripojiť k akémukoľvek zariadeniu, napríklad k starším HiFi zariadeniam alebo k palubnému zábavnému systému v lietadlách. Je všeobecne známe, že pripojenie bluetooth má poznateľnú latenciu, ktorá je pri novších verziách tohto komunikačného štandardu čoraz kratšia, ale pri štandardných kodekoch stále poznateľná. Naproti tomu káblové pripojenie má nulovú latenciu. A práve to využili konštruktéri JBL Tour PRO 3. Zvuk sa po kábli prenesie do nabíjacieho puzdra a odtiaľ s využitím kodeku LC3plus do slúchadiel. V balení sú dva káble, jeden s konektorom jack na jednej a konektorom USB-C na druhej strane a druhý s konektormi USB-C na obidvoch koncoch. Ten umožňuje pripojenie aj najnovších smartfónov, ktoré nemajú konektor jack. Najkvalitnejší zvuk dosiahnete pri pripojení USB-C, pretože zvuk z analógového vstupu sa musí najskôr konvertovať na digitálny. Nízku latenciu oceníte nielen pri filmoch a hrách, ale aj pri videohovoroch. Ak používate notebook, stačí pripojiť puzdro pomocou kábla s konektorom jack a komunikovať prostredníctvom slúchadiel. Výborná kvalita zvuku a zanedbateľná latencia umožnili slúchadlám získať certifikát pre komunikačnú platformu Zoom a rovnako vynikajúce sú aj na komunikáciu cez Microsoft Teams. Pri káblovom pripojení puzdra k notebooku som pri pozeraní filmov nedokázal rozpoznať oneskorenie zvukov za pohybom pier. Puzdro má na spodnej strane vedľa konektora USB-C malý otvor na reproduktor využívaný na pípanie, keď aktivujete funkciu hľadania slúchadiel. 

Nielen pri komunikácii v hlučnom prostredí, napríklad ak sa v izbe hrajú deti, prípadne je pustený nejaký hlučný spotrebič, ale aj pri cestovaní oceníte adaptívne aktívne potláčanie hluku. Mal som ho možnosť otestovať počas cesty autobusom do Krakova aj vo vlaku. Technológia Personal Sound Amplification zlepšuje reprodukovaný zvuk v hlučnejšom prostredí. Technológia TalkThru zníži hlasitosť reprodukovaného zvuku, keď začnete hovoriť. JBL VoiceAware vám umožňuje zreteľné pripočúvanie vlastného hlasu. Ak aktivujete funkciu Smart Talk, slúchadlá prerušia reprodukciu zvuku, keď začnete hovoriť. Veľmi dobre funguje aj sledovanie pohybu hlavy, takže pri pootočení hlavy stále počujete jednotlivé nástroje z pôvodnej polohy, obrazne povedané, javisko s hudobníkmi sa neotáča tak, ako vy otáčate hlavu.

Výrobca udáva pri zapnutej funkcii ANC výdrž slúchadla 8 hodín, pri vypnutom ANC 11 hodín, pričom slúchadlá z puzdra môžete nabiť trikrát, takže spolu máte k dispozícii 32 až 44 hodín. Puzdro podporuje bezdrôtové nabíjanie.  Slúchadlá sú v ponuke aj vo farbe Latte, čiže kávovo zlatej. 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalitný vyvážený zvuk, účinné tlmenie hluku, možnosti pripojenia, puzdro s displejom funguje ako bezdrôtový vysielač, ergonómia
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Akustické meniče 10 mm dynamický + 5,1 × 2,8 mm Balanced Armature; frekvenčný rozsah 20 Hz – 40 kHz; impedancia: 32 ohmov; citlivosť 104 dB SPL@ 1 kHz 1 mW; citlivosť mi­krofónu: -38 dBV @ 1 kHz/Pa; bluetooth 5.3, profily A2DP V1.4, AVRCP V1.6.2, HFP V1.8; batéria: puzdro 850 mAh, slúchadlo 65 mAh; hmotnosť: slúchadlo 5,6 g, puzdro 71,8 g

Cena: 299,99 EUR

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať