Jadrová fúzia by mohla už od roku 2030 dodávať energiu domácnostiam

0

Deň po tom, čo kalifornskí vedci oznámili prelom v jadrovej fúzii, dosiahnutie „čistého energetického zisku“ tým, že pri fúzii vyrobili viac energie, ako sa použilo na jej aktiváciu, spoločnosť z Vancouveru predstavila metódu stláčania plazmy na vytvorenie technológie čistej energie. Spoločnosť General Fusion chce prvú elektráreň na jadrovú syntézu uviesť do prevádzky začiatkom roka 2030. Fúziu na úrovni elektrárne však plánuje demonštrovať už v roku 2027.

General Fusion stláča vodíkovú plazmu vo vnútri veľkého valca, aby sa zvýšila hustota a teplota. Táto metóda využíva vysokovýkonné piesty na stláčanie tekutého kovu okolo plazmy, aby sa vytvoril tlak, kým zmes nedosiahne 100 miliónov stupňov Celzia a dôjde k fúzii. General Fusion svoju novú metódu nazval Magnetized Target Fusion (MTF). MTF využíva magnetické polia na spomalenie strát plazmy a inerciálnu kompresiu na ohrev plazmy.

Unikátny proces sa začína vstrekovaním vodíkovej plazmy do nádoby vystlanej tekutým kovom. Potom sa aktivujú piesty, aby stlačili tekutý kov okolo plazmy a vytvorili tlak, kým plazma nedosiahne optimálnu teplotu na vytvorenie fúzie. Firma tvrdí, že má najväčší a najvýkonnejší plazmový injektor na svete. Jadrová fúzia môže zbaviť svet fosílnych palív.

Ide o proces, pri ktorom sa dve ľahké atómové jadrá spájajú do jedného ťažšieho, pričom sa uvoľňuje obrovské množstvo energie. V prípade Slnka a hviezd vo vesmíre sa jadrá musia navzájom zraziť pri extrémne vysokých teplotách, viac ako 5,5 milióna stupňov Celzia.Vysoká teplota dáva jadrám dostatok energie na prekonanie ich vzájomného elektrického odpudzovania.

Len čo sa jadrá dostanú do veľmi malej vzdialenosti od seba, príťažlivá jadrová sila medzi nimi preváži nad elektrickým odpudzovaním a umožní ich spojenie. Aby sa to stalo, musia byť jadrá uzavreté v malom priestore, aby sa zvýšila šanca na zrážku. Vďaka extrémnemu tlaku, ktorý vytvára obrovská gravitácia Slnka, vznikajú podmienky na fúziu. 

Lasery používané kalifornskými vedcami dokážu vytvárať teploty a tlaky podobné tým v jadre hviezd a obrovských planét a vo vnútri explodujúcich jadrových zbraní.  Tím použil 2,1 megajoulu energie na vytvorenie reakčných podmienok, čím sa replikovala slnečná energia. Výsledkom bol výstup 3,15 megajoulu, teda zisk okolo 150 percent. Napriek dosiahnutým úspechom však stále existujú významné prekážky, ktoré treba prekonať, kým bude táto technológia komerčne dostupná.

Zdroj: dailymail.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať