
Je Windows 10X naozaj nový operačný systém?
V týchto dňoch prišiel Microsoft s niekoľkými novinkami. Vzkriesil svoj legendárny koncept Courier s dvoma displejmi ako Surface Neo, prekvapil svet oznámením telefónu s dvoma displejmi a s Androidom a napokon integroval port USB-C do nových verzií svojich zariadení Surface Pro X, Surface Pro 7 a Surface Laptop 3 a dokonca ich mierne zlepšil.
A oznámil aj novú, zjednodušenú verziu systému Windows, nazvanú Windows 10X. Tá je však určená iba pre zariadenia s dvoma displejmi, ako je Surface Neo, a s procesormi Intel vo vnútri. Nebudete si teda môcť aktualizovať operačný systém vo svojom súčasnom počítači na Windows 10X, dokonca ani väčšina novo ohlásených zariadení ho nepodporuje. Napríklad nový tablet Surface Pro X, hoci má v názve X, nepoužíva systém Windows 10X. Aj telefón Surface Duo namiesto neho používa Android.
Pravda je taká, že Windows 10X v skutočnosti nie je vôbec nový operačný systém. S istotou vieme o ňom zatiaľ iba toto:
- Beží na platforme Surface Neo a jeho zaujímavosť je WonderBar, ktorý môže na požiadanie fungovať ako malý sekundárny monitor.
- Na konci roka podobné zariadenia s procesormi Intel dodajú na trh aj spoločnosti ASUS, Dell, HP a Lenovo.
- Budú na ňom fungovať staršie desktopové aplikácie Win32 (spúšťané v kontajneri), nielen webové aplikácie a aplikácie z Windows Store.
- Ponuka Štart je akýsi launcher na spôsob smartfónu a živé dlaždice sú preč.Zdá sa, že Windows 10X je pravdepodobne len modulárny obal, ktorý poskytuje základnému operačnému systému Windows nové používateľské rozhranie na vykonávanie rôznych „trikov“.
Niektorí novinári tvrdia, že Microsoft buduje nový systém Windows Core OS (WCOS), ktorý bude slúžiť ako „stavebnicový systém Windows“. Môže sa spájať s rôznymi používateľskými rozhraniami na prispôsobenie sa rozličným typom displejov. Napríklad na zariadení s dvoma displejmi sa dá spustiť Windows 10X (predtým kódovo označovaný ako Santorini), ktorý umožňuje preklopiť, zložiť a posúvať do množstva konfigurácií a inteligentne premiestňovať vaše aplikácie. Zasa náhlavná súprava s rozšírenou realitou HoloLens 2 sa dodáva s verziou Oasis, ktorá vám umožní pripnúť aplikácie a objekty v 3D priestore na Windows Core OS, zatiaľ čo gigantický Surface Hub 2 bude v roku 2020 nad WCOS používať modul Aruba.
Povráva sa takisto, že operačný systém Windows Core OS by mohol prísť na bežné stolové počítače a notebooky s nadstavbou Polaris a na Xbox Scarlett s GameCore. Microsoft v roku 2015 označil systém Windows 10 za poslednú verziu Windows. Robí aj kroky týmto smerom, možno sem zaradiť už existujúce úsilie OneCore, zamerané na to, aby sa systém Windows stal viac modulárnym. Musí byť flexibilnejší a musí reagovať na nové trendy v oblasti zariadení.
Microsoft nedávno naznačil, že nový „moderný operačný systém“ bude mať pre používateľov jednu konkrétnu výhodu, a to plynulé aktualizácie na pozadí. Veľkou výzvou ešte môže byť prinútiť vývojárov, aby vytvárali aplikácie, ktoré sa rozmermi a orientáciou prispôsobia všetkým týmto rôznym obrazovkám.
Zdroj: theverge.com.
Zobrazit Galériu