
Juhoafrická mutácia koronavírusu môže odolávať vakcínam
Predstavitelia zdravotníctva v Spojenom kráľovstve sa viac obávajú juhoafrickej mutácie koronavírusu ako tej britskej. Vedci sa teraz snažia určiť, či súčasné vakcíny budú účinkovať na obidva kmene, no britský minister zdravotníctva Matt Hancock uviedol o juhoafrickom kmeni, že ide o „veľmi významný problém“. Vírusy ako SARS-CoV-2, ktoré spôsobujú COVID-19, neustále mutujú. Aj nový koronavírus prešiel významnou mutáciou, o ktorej sa predpokladá, že zvýšila jeho infekčnosť.
Vedci tieto mutácie pozorne sledujú z mnohých dôvodov. Napríklad preto, že bude treba lieky prispôsobiť novým kmeňom, ako to býva aj pri chrípke. Ďalej aj preto, že svet potrebuje poznať odpoveď na otázku, či budú ľudia, ktorí COVID-19 už prekonali, imúnni aj proti novej mutácii, alebo sa môžu reinfikovať. A napokon na prevenciu a zvládanie infekcií treba presne vedieť, ako sa tieto kmene vyvíjajú a mutujú. Dve krajiny v posledných týždňoch roku 2020 oznámili dve významné mutácie koronavírusu.
Správy o britskej mutácii B.1.1.7 a juhoafrickej 501.V2 prišli v priebehu niekoľkých dní. Podľa nich sú obe mutácie infekčnejšie ako pôvodný vírus. Britskí odborníci sa však domnievajú, že juhoafrický kmeň môže byť nebezpečnejší ako B.1.1.7, pretože môže niesť zmeny, ktoré mu umožnia odolávať očkovacím látkam. Zvýšená infekčnosť B.1.1.7 je evidentná, pretože Spojené kráľovstvo zažíva veľký nárast počtu prípadov. Kmeň však nespôsobuje závažnejšie ochorenie a zdá sa, že ľudia, ktorí COVID-19 prekonali, nie sú vystavení riziku reinfekcie. Doktor Anthony Fauci povedal, že vakcíny budú fungovať aj proti tomuto variantu.
Podobne sa vyjadrili aj výrobcovia vakcín vrátane spoločností BioNTech a Moderna. Kmeň 501.V2 má síce určité podobné črty s B.1.1.7, ale nie je totožný a obsahuje niekoľko odlišných mutácií. Správy z Južnej Afriky naznačujú, že mutácia môže mať vplyv aj na závažnosť ochorenia, pretože u viacerých mladých pacientov sa vyskytli komplikácie.
Hoci vedci tvrdia, že vakcína bude účinkovať proti B.1.1.7, nie sú si istí, či to platí aj v prípade juhoafrickej verzie. Ak vakcíny nebudú účinkovať proti jednému z nových kmeňov, možno ich upraviť. Tento proces by už netrval rok. Generálny riaditeľ BioNTechu Uğur Şahin uviedol, že spoločnosť bude potrebovať šesť týždňov na úpravu vakcíny pre nový kmeň.
Zdroj: bgr.com.