Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Kedy by sme sa mohli dočkať vakcíny proti koronavírusu?

6

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa vo svete vyvíja okolo 70 vakcín proti koronavírusu, pričom traja kandidáti sa už otestovali na ľuďoch. Kedy by však mohla byť takáto očkovacia látka k dispozícii? Pokiaľ ide o vakcínu použiteľnú na hromadné očkovanie, ktorá by nám umožnila pokračovať v doterajšom spôsobe života, odborníci odhadujú jej vývoj na 12 až 18 mesiacov.

No experimentálna vakcína, považovaná za dostatočne bezpečnú a účinnú na to, aby mohla byť nasadená obmedzenejším spôsobom (vo vysokorizikových skupinách, ako sú napríklad zdravotnícki pracovníci), by mohla byť pripravená do niekoľkých týždňov alebo mesiacov, ak sa bude postupovať podľa núdzových pravidiel vypracovaných regulačnými orgánmi a WHO v súvislosti s nedávnymi epidémiami eboly v Afrike.

Za normálnych okolností sa vakcína vyvinutá v laboratóriu najprv testuje na zvieratách. Ak sa ukáže bezpečná a vytvára sľubnú imunitnú reakciu v tejto predklinickej fáze, vstupuje do procesu klinických testov. Vo fáze 1 sa stanovuje bezpečnosť vakcíny na malej skupine zdravých jedincov s cieľom vylúčiť oslabujúce vedľajšie účinky. Fázy 2 a 3 testujú účinnosť a pri prepuknutí choroby, ako je tá súčasná, sa testy vykonávajú na miestach, kde je choroba rozšírená. V týchto fázach sa postupne zvyšuje výrobná kapacita, aby boli továrne schopné vyrábať vakcínu vo veľkom rozsahu po schválení regulačnými orgánmi.

Najďalej v klinickom procese je v súčasnosti experimentálna vakcína vyvíjaná hongkonskou spoločnosťou CanSino Biologics v spolupráci s Pekinským ústavom biotechnológie, ktorá je vo fáze 2. Ďalšie dve vakcíny testované na ľuďoch sú podľa dokumentu WHO vyvíjané americkými výrobcami liečiv a spoločnosťou Inovio Pharmaceuticals. Vývoj vakcíny sa uskutočňuje bezprecedentnou rýchlosťou, pretože je čoraz jasnejšie, že infekčný patogén nebude odstránený iba pomocou opatrení na zabránenie jeho šíreniu.

Farmaceutický priemysel dúfa, že skráti čas potrebný na uvedenie očkovacej látky na trh (čo bežne môže trvať aj 10 rokov) do budúceho roka. Do pretekov sa zapojili malí aj veľkí farmaceutickí výrobcovia, napríklad  Pfizer Inc. a Sanofi majú kandidátov na vakcíny v predklinických štádiách. Čínska spoločnosť CanSino minulý mesiac vyhlásila, že získala od čínskych regulačných úradov povolenie na začatie pokusov s vakcínou na ľuďoch.

Massachusettská spoločnosť Moderna takisto dostala v marci povolenie na rýchly prechod k pokusom na ľuďoch, čím preskočila roky pokusov na zvieratách, čo je bežný postup pri vývoji vakcín. Firma Inovio začala testy na ľuďoch minulý týždeň. Skupina výskumníkov z Oxfordskej univerzity, ktorú vedie Sarah Gilbertová, sa vyjadrila, že ich očkovacia látka, ktorá sa ukázala ako účinná v klinických skúškach 3. fázy, by sa mohla začať vyrábať vo veľkých množstvách na jeseň. Tento scenár je však príliš ambiciózny“.

Zdroj: time.comtheguardian.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
korona zdravie

6 komentárov

Len tak možno očakávať istotu reakcia na: Kedy by sme sa mohli dočkať vakcíny proti koronavírusu?

17.4.2020 19:04
Skutočne bezpečná vakcína bude len tá, ktorú si preukázateľne pichne Bill Gates a jeho rodina
Reagovať

Kedy by sme sa mohli dočkať reakcia na: Kedy by sme sa mohli dočkať vakcíny proti koronavírusu?

17.4.2020 10:04
Dočkať sa zdravého rozumu, konca manipulátorov a zhubnej nadvlády WHO, CDC a podobných parazitických zoskupení a figúr ako je napr. aj Bill Gates, ktorým je nad všetko na svete svätá iba moc a peniaze čo s tým hýbu?? Ak sa človek zaujíma, hľadá fakty a rozmýšľa, tak si dobrovoľne dá pichnúť snáď len tetanovku... Dopracovali sme sa do štádia tupých oviec, co zožerú všetko, čo im vlády predhodia. Smutný koniec. Alebo sľubný začiatok..?
Reagovať

Kedy by sme sa mohli dočkať reakcia na: Kedy by sme sa mohli dočkať vakcíny proti koronavírusu?

17.4.2020 10:04
Dockat sa zdraveho rozumu, konca manipulatorov a zhubnej nadvlady WHO, CDC a podobnych parazitickych zoskupeni a figur ako je napr. aj Bill Gates, ktorym je nad vsetko na svete svata iba moc a peniaze co s tym hybu?? Ak sa clovek zaujima, hlada fakty a rozmysla, tak si dobrovolne da pichnut snad len tetanovku... Dopracovali sme sa do stadia tupych oviec, co zozeru vsetko, co im vlady predhodia. Smutny koniec. Alebo slubny zaciatok..?
Reagovať

Kedy by sme sa mohli dočkať reakcia na: Kedy by sme sa mohli dočkať vakcíny proti koronavírusu?

17.4.2020 10:04
... zdraveho rozumu, konca manipulatorov a zhubnej nadvlady WHO, CDC a podobnych parazitickych zoskupeni a figur ako je napr. aj Bill Gates, ktorym je nad vsetko na svete svata iba moc a peniaze co s tym hybu?? Ak sa clovek zaujima, hlada fakty a rozmysla, tak si dobrovolne da pichnut snad len tetanovku... Dopracovali sme sa do stadia tupych oviec, co zozeru vsetko, co im vlady predhodia. Smutny koniec. Alebo slubny zaciatok..?
Reagovať

Typicky antivaxer. reakcia na: Kedy by sme sa mohli dočkať vakcíny proti koronavírusu?

17.4.2020 09:04
Nie metyl ortut ale etyl ortut je pouzita ako konzervant v niektorych ockovacich latkach.
Metyl ortut sa nachadza v morskych rybach. Ludia co jedia ryby vo vacsich mnozstvach maju vyznamne zvysenu hladinu metylortute.
Etyl ortut sa z organizmu vyplavuje velmi rychlo na rozdiel od metyl ortute. Ked sa to spoji s doslova homeopatickymi mnozstvami (menej ako 0.01%) v ockovacich latkach tak to dava zanedbatelne riziko.
Reagovať

Vakcina? reakcia na: Kedy by sme sa mohli dočkať vakcíny proti koronavírusu?

17.4.2020 08:04
Tá už je dávno vyrobená! V roku 2009 uzrela svetlo sveta, ale vpichnúť by som si ju nenechal. Všetko je už presne nastavené a regulácia svetovej populácie tiež. Všetko sa zakladá na konzervacnej látke Metylortuď, ktorá po istom čase vytvára v tele leukémiu, metastázy zhubného nádoru podľa toho, kde sa v tele uloží. Napadá eritrocity ako prvé.
Po pár rokoch, keď sa už nedá dokázať príčina ochorenia z očkovania (a nik z RUVZSR sa ani o negatívne účinky vakcín nezaujíma, lebo tak je to nastavené) príde choroba a nabalia sa hlavne farmaceutický giganti z USA a potom pohrebné služby.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať