SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Kompaktný aerotaxík by mal ponúkať podobné ceny za jazdu ako bežný taxik

Technológie
0

Na leteckých taxíkoch eVTOL (s vertikálnym vzletom a pristátím) pracuje množstvo spoločností. Väčšina aerotaxíkov pritom vyzerá trochu ako väčšia verzia spotrebiteľských kvadrokoptérových dronov. eCopter je však odlišný spôsobom, ktorý by mohol zvýšiť pravdepodobnosť, že sa bude používať v reálnom svete. Autonómny eCopter, ktorý v súčasnosti vyvíja rakúsky startup FlyNow Aviation, má koaxiálny elektrický pohon, ktorý obsahuje dve protibežné rotorové vrtule (jednu nad druhou).

Toto usporiadanie umožňuje, aby ho Agentúra pre bezpečnosť letectva Európskej únie klasifikovala ako elektrický vrtuľník. Keďže eCopter môže byť začlenený do existujúcej klasifikácie, certifikácia by mala byť oveľa rýchlejšia a jednoduchšia, ako by to bolo v prípade viacrotorových aerotaxíkov podobných dronom. Okrem toho koaxiálne hnacie ústrojenstvo obsahuje menej pohyblivých častí a vôbec menej hardvéru, čím sa znižuje hmotnosť, náklady na materiály a zložitosť.

Výsledkom je, že v porovnaní s väčšinou ostatných leteckých taxíkov by sa dal eCopter vyrábať lacnejšie, jeho nákupná cena by mala byť nižšia a používanie jednoduchšie, navyše by mal mať lepšiu výdrž batérie. Spoločnosť FlyNow plánuje ponúkať jedno- a dvojmiestne verzie, ako aj nákladný model. Všetky tri verzie budú vyrobené úpravou jedného základného draku, čo znamená, že sa nebudú musieť navrhovať alebo stavať od začiatku. Aj to by malo znížiť náklady.

Spoločnosť dúfa, že cena letu sa nebude veľmi líšiť od toho, koľko by používatelia zaplatili za pozemný taxík pri cestovaní medzi tými istými dvoma bodmi. FlyNow síce ešte nemá lietajúci prototyp, ale úspešne vykonal pozemné testy na plne vybavenom overovacom modeli. Všetky tri verzie eCopteru by mali mať dolet na batériu až 50 km, cestovnú rýchlosť 130 km/h a maximálnu nosnosť 200 kg.

Generálny riaditeľ spoločnosti Jürgen Greil povedal, že komerčná výroba eCopteru sa má začať v roku 2026. Najskôr sa bude vyrábať nákladný model, keďže by malo byť jednoduchšie získať preň licenciu, potom sa začnú vyrábať aj osobné verzie. Koncepcia eCopter je načrtnutá vo videu.

 

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať