PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Koniec hrdlačenia na záhrade. Robotický farmár FarmBot ukazuje budúcnosť poľnohospodárstva

8

Spoločnosť FarmBot ponúka pohľad do budúcnosti poľnohospodárstva. Tá je zrejme spojená s tzv. presným (precíznym) poľnohospodárstvom, zameraným na zvyšovanie efektívnosti poľnohospodárskej výroby hlavne optimalizáciou jej riadenia, znižovaním nákladov a zavádzaním nových technológií. Preto firma na svojej webovej stránke umožňuje predobjednať svoj prvý produkt – robota s názvom FarmBot Genesis. Systém je už vo svojej deviatej iterácii a open source robot sa s každou verziou zlepšuje. Ukazuje, že na poľnohospodárstvo nie sú nevyhnutne potrebné objemné a drahé mechanizmy.

Spoločnosť si dala za cieľ získať na predobjednávkach 100 000 dolárov, no v súčasnosti má už viac ako osemnásobok. Predobjednávať možno do polovice augusta, dodávky by sa mali začať vo februári budúceho roka. A ak ste si mysleli, že FarmBot Genesis je humanoidný robot, ste na omyle.

Dodávka robotickej súpravy obsahuje Arduino Mega 2560, Raspberry Pi 2 Model B, balíček rozoberateľných hardvérových komponentov a prístup k open source softvéru komunity. Robot sa pohybuje po koľajach, ktoré si zákazník zostaví podľa potreby, sprievodná infraštruktúra je súčasť dodávky. On-line komunita FarmBotu uľahčí proces zostavenia podrobným návodom. K dispozícii sú dokonca fóra na riešenie problémov s inštaláciou FarmBotu.

Robot sa opiera o softvérovú platformu, ktorá je používateľom sprístupnená cez webovú aplikáciu FarmBot a pripomína známu mobilnú hru Farmville. A ako to funguje? Webová aplikácia znázorňuje vašu záhradu či pole vo virtuálnej podobe. Navrhnete plodiny, ktoré chcete pestovať, a softvér vám ukáže ich optimálne rozmiestnenie. FarmBot potom zasadí semená, bude záhradu polievať a hnojiť a robiť ďalšie úkony, aby sa rastlinám darilo. Pomocou senzorov sleduje vlastnosti pôdy, teplotu a ďalšie údaje a vyhodnocuje ich.

Farmbot by sa čoskoro mal objaviť na Kickstarteri, takže už v blízkej budúcnosti si tam bude môcť objednať a zostaviť svojho poľnohospodárskeho robota. Samozrejme, budete na to potrebovať isté zručnosti – aspoň na úrovni schopnosti zostaviť nábytok IKEA podľa montážneho návodu.

A dlžíme vám ešte jednu podstatnú informáciu týkajúcu sa ceny. FarmBot stojí 3900 dolárov, no do polovice augusta naň spoločnosť ponúka 20 % zľavu, takže sa dá získať za 3100 dolárov. Je to síce dosť veľa, ale riešenie je aj tak podstatne lacnejšie ako priemyselná technika na precízne poľnohospodárstvo. Pritom ide o univerzálny nástroj, ktorý sa dá prispôsobiť na každú úlohu v záhrade a na poli.

Zdroj: digitaltrends, farmbot.io

 

Zobrazit Galériu
farmbot

8 komentárov

hehehe reakcia na: Koniec hrdlačenia na záhrade. Robotický farmár FarmBot ukazuje budúcnosť poľnohospodárstva

9.8.2016 22:08
vypestuje tam štyri mrkvy a je celý happy, pritom použije techniku za tisíce dolárov. Pričom tú prácu čo vykoná ten úžasný robot zvládne aj moja 80 ročná babka. Naozaj efektivita ako vínko.
Reagovať

www.zahradavkopci.sk reakcia na: Koniec hrdlačenia na záhrade. Robotický farmár FarmBot ukazuje budúcnosť poľnohospodárstva

9.8.2016 09:08
Manažér môže prísť z práce a doma má svoju čerstvú zeleninu, automaticky vypestovanú. Ale nebude vedieť, ako sa zelenina pestuje. Mne musí zlodej prísť do záhrady, poradiť si s veľkým psom a tu stačí hacknúť počítač a komunita technologických nadšencov ostane bez potravín ;) Je to zaujímavý spôsob zefektívnenia pestovania potravín, ale nie je to cesta, ktorá povedie k efektívnemu pestovaniu. Aby mohol človek pestovať zeleninu, musí kúpiť nie len robota, ale aj drevo a zeminu, lebo v bežnej zemi si ten robot ani neprdne.
Reagovať

kontakt reakcia na: Koniec hrdlačenia na záhrade. Robotický farmár FarmBot ukazuje budúcnosť poľnohospodárstva

9.8.2016 09:08
okrem spomenutých nedostatkov je tu ešte jeden problém - stráca sa kontakt človeka so záhradou. Radosť zo starostlivosti o živé sa chybne preorientuje na starostlivosť o robota. Záujem človeka sa má predsa orientovať na živé objekty...
Reagovať

kontakt reakcia na: Koniec hrdlačenia na záhrade. Robotický farmár FarmBot ukazuje budúcnosť poľnohospodárstva

9.8.2016 09:08
okrem spomenutých nedostatkov je tu ešte jeden problém - stráca sa kontakt človeka so záhradou. Radosť zo starostlivosti o živé sa chybne preorientuje na starostlivosť o robota. Záujem človeka sa má predsa orientovať na živé objekty...
Reagovať

burina reakcia na: Koniec hrdlačenia na záhrade. Robotický farmár FarmBot ukazuje budúcnosť poľnohospodárstva

8.8.2016 18:08
A co vytrhavanie buriny ?
Reagovať

Burina reakcia na: Koniec hrdlačenia na záhrade. Robotický farmár FarmBot ukazuje budúcnosť poľnohospodárstva

8.8.2016 18:08
A co burina.
Reagovať

Ked tak rozmyslam ... reakcia na: Koniec hrdlačenia na záhrade. Robotický farmár FarmBot ukazuje budúcnosť poľnohospodárstva

8.8.2016 16:08
co to "vsetko" dokaze
1. Zasiat - na videu je vidiet ze to zobralo nahodne tri semienka. Kazdopadne danu plochu zasiat rucne zaberie menej casu ako poskladat robota.
2. Poliat - kvapkova zavlaha z Lidlu za 7e. Programator tak za 20e. Ked to chce mat clovek cez net tak staci arduino, par cinskych suciastok a volny vikend.
3. Vypliet - kedze ide o maly kontrolovany zahon tak skor bude treba pikirovat a to ten robot asi moc nezvladne.

A to je vlastne vsetko. Jedina vyhoda tohto robota je COOL faktor pre technologickych nadsencov.
Mozno o par rokov to bude aj uzitocne - zatial treba dat peniaze za robota lokalnej farmarke a bude nielen kopa zeleniny ale aj Happy End.
Reagovať

??? reakcia na: Koniec hrdlačenia na záhrade. Robotický farmár FarmBot ukazuje budúcnosť poľnohospodárstva

8.8.2016 09:08
Super vec, no ja mám takých záhonov 5 vedľa seba, to ho budem musieť premontovať? Že by si to preliezlo samo sa mi nezdá, aj na videu je vidno susednú hriadku, ale neukážu ako sa tam premiestni... :-(
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať