PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Prajete si objednať vesmírny taxík? Nový startup chce ročne zabezpečiť stovky štartov rakiet

0

Prečo čakať na autobus, ak si môžete zavolať taxík? To je myšlienka, na ktorej stavajú zakladatelia nového startupu Vector Space Systems Jim Cantrell a John Garvey. Tí boli kedysi členmi tímu, ktorý založil SpaceX.

Nová spoločnosť sa chce uplatniť na komerčnom trhu tým, že uskutoční ročne nie desiatky, ale stovky štartov menších rakiet. Nová spoločnosť nemieni súťažiť s firmou Elona Muska SpaceX, ktorá sa sústreďuje na vývoj veľkých rakiet s nosnosťou na úrovni stoviek až desaťtisícov kilogramov, ktoré startup prirovnáva k autobusom, ale sa chce zamerať na „taxíky“.

Išlo by o malé rakety, každá by niesla 20 – 40 kg užitočného zaťaženia a štarty by sa uskutočňovali týždenne alebo ešte častejšie. Mohli by vynášať malé satelity či mikrosatelity na obežnú dráhu okolo Zeme. Spoločnosť by tak bola flexibilná v oblasti cien i „cestovných poriadkov“. Jej služby by  mohli využiť aj menšie firmy a startupy. Odhadovaná cena jedného letu je asi 2,5 milióna dolárov. Vector Space Systems zatiaľ úspešne testuje zmenšené konštrukcie rakiet i motorov. Vykonala už desiatky suborbitálnych letov, v ďalšom kole príde na rad orbitálne nasadenie. Vector dúfa, že svoj prvý skutočný let realizuje v roku 2017.

Zdroj: youtube, techcrunch 
 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať