SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Krvná skupina môže ovplyvniť závažnosť priebehu ochorenia COVID-19

1

U väčšiny ľudí sú príznaky koronavírusu mierne, no v niektorých prípadoch COVID-19 môže viesť k respiračným komplikáciám a potenciálne i k smrti. Niekoľko štúdií sa už venovalo spôsobom, ako predpovedať komplikácie a predchádzať im, ako aj tomu, ktoré liekové terapie by boli schopné pomôcť pacientom po zhoršení príznakov. Zatiaľ neexistuje žiadny štandardný prístup k liečbe pacientov s COVID-19, ktorí majú dýchacie a zápalové problémy ohrozujúce život.

Genetici v novej štúdii hovoria, že na predispozíciu na ťažký priebeh COVID-19 môže poukazovať niekoľko konkrétnych génov vrátane génu, ktorý je zodpovedný za krvné skupiny. Európska štúdia uvádza, že u pacientov s krvnou skupinou A je o 50 % pravdepodobnejšia potreba kyslíka alebo ventilátora. Typ 0 je spojený s nižším rizikom v porovnaní so všetkými ostatnými krvnými skupinami.

Zatiaľ nerecenzovaný výskum bol publikovaný na MedRxiv a je výsledkom spolupráce lekárov z Nemecka, Talianska, Nórska a Španielska. Vzorky krvi sa odobrali od 1610 pacientov, ktorí potrebovali kyslík alebo boli na ventilátoroch. Okrem toho poskytlo vzorky krvi aj 2205 darcov krvi, ktorí neboli infikovaní novým koronavírusom. Tím extrahoval DNA zo vzoriek, skenoval ju pomocou techniky nazvanej genotypizácia a hľadal genetické rozdiely medzi ťažko chorými pacientmi a zdravými ľuďmi.

Našli dve miesta v genóme, kde chorí ľudia zdieľali rovnaké gény ako zdraví. Na jednom z týchto miest sa nachádza gén, ktorý kodifikuje krvnú skupinu jednotlivca. Tak vedci zistili, že krv typu A môže byť rizikový faktor komplikácií pri COVID-19. Zdá sa, že štúdia potvrdzuje podobný výskum z Číny, ktorý takisto dospel k záveru, že u pacientov s krvou typu A je väčšia pravdepodobnosť výskytu komplikácií.

Zdroj: bgr.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
korona cvid zdravie veda vyskum

1 komentár

Toto tu uz bolo ale ma to jednu chybu reakcia na: Krvná skupina môže ovplyvniť závažnosť priebehu ochorenia COVID-19

10.6.2020 11:06
Kde je krvna skupina B?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať