Sme o krok bližšie k výrobe „elektronickej pokožky“

0

Vedci z Institute of Advanced Study in Science and Technology (IASST) objavili nový proces syntézy kryštalického rubrénu, tenkého filmu na báze polycyklických aromatických uhľovodíkov, ktorý môže byť užitočný pri vývoji optoelektronických zariadení, ako aj pri príprave elektronickej pokožky (e-Skin).

Ide o jednokrokový plazmový proces bez vody a rozpúšťadiel, ktorý je šetrný k životnému prostrediu. Týmto procesom môže byť nanesená veľmi rovnomerná tenká vrstva bez trhlín, ktorá je potrebná pri výrobe špičkových zariadení. Zariadenia vyrobené z pyroelektrických materiálov, ktoré generujú elektrický náboj pri zahrievaní alebo ochladení, a piezoelektrických materiálov, ktoré generujú elektrický náboj pod vplyvom mechanického tlaku, môžu pomôcť zistiť zmenu teploty a tlaku.

Pyroelektrické infračervené detektory sa používajú pri infračervenom snímaní v oblasti vesmírneho výskumu, obrany, pri diaľkovom snímaní a v domácich spotrebičoch. Štúdia tímu IASST uverejnená v časopise Journal of Materials Chemistry ukázala, že centrosymetrický kryštál rubrénu má tenkú vrstvu amorfného oxidu vytvorenú nad kryštalickým filmom. To vyvoláva efekt polarizácie povrchovej vrstvy, čo vedie k pyrofototronickému účinku.

Vedci z celého sveta už niekoľko rokov pracujú na syntéze organických materiálov na použitie v elektronike. Bežný spôsob syntézy organických elektronických materiálov, založený na chemických procesoch, poskytuje síce materiály veľmi dobrej kvality, ale ich stabilita nie je dostatočná, pričom sa vyžaduje aj použitie rozpúšťadiel. Navyše na syntézu materiálu a usadzovanie filmu je potrebných viac krokov.

Nový proces založený na plazme má oproti konvenčným procesom niekoľko jedinečných výhod. Okrem toho, že je užitočný na vývoj pokročilých optoelektronických zariadení a prípravu elektronickej pokožky (e-Skin), môže to byť aj nástroj na laboratórnu simuláciu rôznych biologických systémov na zisťovanie ich organizácie a dynamiky.

Zdroj: thestatesman.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
elektro technika veda vyskum stroj robot

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať