SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Kto je Aligator? Trochu histórie

Tlačové správy
0

Na svoj prvý telefón pre seniorov sme pred desiatimi rokmi umiestnili veľké červené tlačidlo. Vďaka nemu naši zákazníci ľahko a kedykoľvek privolajú pomoc v prípade núdze.

Jednoduchosť ovládania a maximálna spoľahlivosť telefónov sa od tej doby pre nás stala zásadou: vyvinuli sme odolné telefóny pre outdoorové aktivity a uviedli sme na trh spoľahlivé modulárne inteligentné telefóny. Na českú značku Aligator sa od tej doby spolieha už vyše milióna zákazníkov. Aligator prináša istotu.

Najdôležitejšie míľniky

1994   Tomáš Černý a Michael Krejčí založili s ďalšími 2 spoločníkmi firmu, ktorá sa zameriavala na stavbu počítačov. Zároveň začali z Taiwanu dovážať niektoré počítačové komponenty, predovšetkým chladiče procesorov.

„Chladiče boli väčšinovým trhom prehliadaný komponent, nikto neriešil ich ceny, pretože to bola relatívne lacná a nezaujímavá súčiastka. Využili sme priestor a ponúkli sme zaujímavé ceny veľkým distribútorom,“ spomína Tomáš Černý.

1996   Firma sa transformovala na ADART COMPUTERS s. r. o. Okrem počítačov sa sústreďovala na príslušenstvo k mobilným telefónom, ktoré začínali byť práve v tomto roku na vzostupe vďaka spusteniu GSM mobilných sietí Eurotelu (v júli) a Pegasu (v septembri). Práve vtedy vznikol Aligator ako značka neoriginálneho príslušenstva a doplnkov pre mobily. Firma zároveň zahájila výrobu niektorých modelov procesorových chladičov v Českej republike.

„Neoriginálne obaly, prídavné antény, nabíjačky, výmenné batérie boli opäť pre veľkých hráčov len odrobinkami, ktoré padali zo stola,“ dodáva Michael Krejčí. „Nikdy sme neašpirovali na to, aby sme sa stali technologickým lídrom. Všetci boli fascinovaní hi-tech, vysokou technológiou, zatiaľ čo my sme „vyzobávali“ produkty, o ktoré nemal takmer nikto záujem.“

„Navyše originálne príslušenstvo, ako výmenné kryty, puzdra alebo nabíjačky, bolo mimoriadne predražené, rad produktov sme ponúkali aj za desatinu ceny veľkých výrobcov,“ dodáva Tomáš Černý.

1996 – 2000   V druhej polovici 90. rokov sa Adart Computers začal rozhliadať po čínskom vnútrozemí, ktoré v jednoduchých technológiách cenovo valcovalo Taiwan. Ten sa preorientoval na výskum a hi-tech, a navyše časť taiwanských obchodníkov kapitálovo vstúpila do tovární v čínskom vnútrozemí. Rovnako museli prejsť na náročnejšie produkty a uvoľniť priestor Číne i Južnej Kórei, odkiaľ pôvodne Aligator odoberal napr. prvé série kožených puzdier a automobilových držiakov.

1996 – 2002   Adart sa sústredil na príslušenstvo, v tomto období tovar priamo rozvážal do vtedy hojných malých obchodíkov s mobilnými telefónmi, ale získaval už aj prvé skúsenosti s distribúciou do reťazcov s elektronikou, mobilným operátorom i do prvých e-shopov.

Na prelome milénia nastal útlm biznisu s chladičmi procesorov. Trh ovládli veľké firmy, pre ktoré už subdodávky malých dielčích komponentov prestali byť zaujímavé. „Príliš úzka špecializácia sa ukázala ako slepá ulička,“ komentuje Michael Krejčí.

Pripomíname, že v tomto období sa ešte väčšina mobilných telefónov vyrábala na „západe“, napríklad v Škandinávii alebo v Nemecku. Menej technologicky náročné výrobky, medzi ktoré sa radí práve príslušenstvo, však už ovládli továrne na ďalekom východe, prevažne Čínu.

2003   Adart skúšal vstúpiť na trh spotrebnej elektroniky. Uviedol značku digitálnych fotoaparátov DigiCam, ktorá prinášala zákazníkom cenovo dostupné fotoaparáty, často za zlomok ceny svetových výrobcov. S rýchlym zlacňovaním značkových fotoaparátov sa však zužoval priestor pre tento biznis, navyše fotoaparáty DigiCam zaostávali z hľadiska parametrov.

2003 – 2005   Adart experimentuje s dovozom MP3 prehrávačov a discmanov s MP3 funkciou, predáva ich pod značkou DigiBeat.

Aj napriek pokusom so spotrebnou elektronikou sa firma sústredila na dovoz a distribúciu príslušenstva Aligator, na prelome milénia sa značke podarilo vstúpiť do reťazcov Electroworld a do distribúcie mobilného operátora Eurotel.

2006 – 2007   Objavuje sa prvá generácia čínskych mobilných telefónov, ktoré však oproti západnej alebo nastupujúcej kórejskej produkcii boli veľmi jednoduché, ale prakticky nepoužiteľné a na česko-slovenskom trhu nepredajné, aspoň nie bez rozsiahlych úprav.

„Hľadali sme nenáročný segment, v ktorom by neprekážala určitá konštrukčná jednoduchosť. Vybrali sme opäť pomerne prehliadanú skupinu zákazníkov, ktorá pritom mala špecifické požiadavky: seniorov. Tak vznikli jednoduché a cenovo dostupné mobily pre seniorov,“ hovorí Michael Krejčí.

Aligator sa však neuspokojil s prevzatím bežného OEM projektu, ale chcel vlastný dizajn a predovšetkým vlastné ovládanie telefónu, zrozumiteľné menu v češtine a logickú a jednoduchú štruktúru príkazov. Na trhu sa rozhodol presadiť nízkou cenou, ktorá bola oproti vtedajším konkurenčným aparátom až polovičná.

2008   Po takmer dvoch rokoch príprav uviedol Aligator na český a slovenský trh svoj prvý seniorský telefón, dnes už legendárny Aligator A300 s jednoriadkovým displejom a veľkými tlačidlami. Už tento prvý aparát mal slávne núdzové SOS tlačidlo: jednoduchým stlačením telefón automaticky volal a odosielal žiadosť o pomoc na vopred navolené čísla. Úspech bol obrovský, veľmi rýchlo sa predali desaťtisíce kusov a predaje rástli.

Aligator zaregistroval A300 na Úrade priemyslového vlastníctva ako priemyslový vzor, čo sa ukázalo ako prorocké. Úspech si totiž všimli iné čínske firmy, ktoré začali A300 kopírovať.

2009   Na trh vstupuje Aligator A500, nástupca prvej a legendárnej „tristovky“.

2010   Aligator A500 získal medzinárodné dizajnové ocenenie IfDesign na veľtrhu CeBit. If Design Award pritom oceňuje kombináciu estetických kvalít, úžitkovej hodnoty a ergonomiky.

Prvé seniorské mobily Aligator vybavoval jednofarebným (monochromatickým) displejom, pre staršie oči dobre čitateľným, a to napríklad i na slnku. „Z hľadiska technologického vývoja sme vlastne urobili krok späť, ale z dobrého dôvodu,“ uvádza Tomáš Černý. V súčasnej dobe sa také displeje už, bohužiaľ, ani nevyrábajú, alebo sú, naopak, podstatne drahšie než farebné, a navyše nové aktuálne chipsety k nim neponúkajú softwarovú podporu.

2011   Prvý telefón s SOS Locatorom, teda funkciou, keď telefón po stlačení núdzového SOS tlačidla odošle na vopred navolené čísla nielen žiadosť o pomoc, ale aj polohu zistenú pomocou GSM siete. Lokátor funguje i na vyžiadanie: pokiaľ sa vám stratí babička alebo deduško na hubách, pošlete na jeho telefón sms s kľúčovým slovom a telefón sám zašle späť svoju polohu, vrátane odkazu na zobrazenie priamo v mape.

„Pri dizajne telefónov sme sa sústredili na software a jeho jednoduchosť a tiež na nízku energetickú náročnosť hardwaru i aplikácií, aby batéria vydržala v pohotovostnom režime týždeň aj dlhšie,“ hovorí Michael Krejčí. Princíp, ktorý značka neopustila dodnes.

Postupom času pribúdali ďalšie užitočné funkcie, napríklad automatická synchronizácia času zo siete.

2012   Na trh vstupuje prvý „odolný“ tlačidlový telefón pre seniorov a dizajn sa sústreďuje na drobné, ale nesmierne užitočné vylepšenie: vypínanie telefónu je potrebné potvrdiť, čím sa zabráni častému nechcenému vypnutiu pri zložení hovoru. Telefóny sú vybavené svietidlom, pôvodne s manuálnym prepínačom na boku, FM rádio hrá i bez pripojených slúchadiel. K telefónom sa dodávajú ergonomické nabíjacie stojančeky, ktoré riešia pre seniorov náročné pripájanie microUSB konektorov. Okrem toho Aligator dizajnuje obojstranný microUSB konektor, ojedinelý na trhu, ktorý predchádza najčastejšiemu poškodeniu seniorských telefónov – zle vloženému a násilím vtlačenému konektoru.

2013   Prvý štvorpalcový inteligentný telefón Aligator S4000, veľmi úspešný a cenovo dostupný. Nasleduje plejáda ďalších inteligentných telefónov.

2015   Prvý odolný telefón Aligator R12 Extremo, určený pre použitie v náročnom prostredí, na túrach, stavbách, v prírode, ktorý sa pri páde do vody nepotopí, ale pláva na hladine.

„Vo všetkých inteligentných telefónoch i inteligentných outdooroch používame len čistý Android, nevnucujeme užívateľom žiadne prekážajúce aplikácie navyše.“

V súčasnosti má značka Aligator v ponuke 15 typov seniorských telefónov, 9 typov outdoorových telefónov a 8 inteligentných telefónov.  Po tabletoch sú tu ďalej stovky druhov príslušenstva k telefónom, od nabíjacích adaptérov, káblov, cez power banky až po slúchadla, prenosné reproduktory alebo inteligentné náramky. Samostatnou kapitolou sú obľúbené ochranné puzdrá, ktoré podliehajú neustále sa meniacim módnym trendom.

Aligator

Všetky autorove články
technológie aligator historia vývoj telefon Senior

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať