SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Kvantové prepojenie dvoch fotónov sa prekvapivo zobrazilo ako symbol „jin-jang“

5

Vedci použili prvú techniku svojho druhu na vizualizáciu dvoch kvantovo prepojených svetelných častíc v reálnom čase, vďaka čomu sa zobrazujú ako ohromujúci kvantový symbol „jin-jang“. Nová metóda, nazývaná dvojfotónová digitálna holografia, využíva veľmi presnú kameru a mohla by sa použiť na masívne urýchlenie budúcich kvantových meraní. Vedci svoje zistenia uverejnili v časopise Nature Photonics.

Kvantové prepojenie (entanglement, zvláštne spojenie medzi dvoma vzdialenými časticami) umožňuje dvom časticiam svetla alebo fotónom, aby sa navzájom nerozlučne spojili, takže zmena jednej z nich spôsobí zmenu druhej bez ohľadu na to, ako ďaleko sú od seba. Na presné predpovedanie kvantového objektu potrebujú fyzici nájsť jeho vlnovú funkciu: opis jeho stavu existujúceho v superpozícii všetkých možných fyzikálnych hodnôt, ktoré môže fotón nadobudnúť. Entanglement robí z nájdenia vlnovej funkcie dvoch spojených častíc výzvu, pretože akékoľvek meranie jednej z nich spôsobí okamžitú zmenu aj v druhej.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Fyzici zvyčajne pristupujú k tejto prekážke metódou známou ako kvantová tomografia. Keď vezmú komplexný kvantový stav a použijú naň projekciu, zmerajú niektorú vlastnosť patriacu tomuto stavu, napríklad jeho polarizáciu alebo hybnosť, oddelene od ostatných. Opakovaním týchto meraní na viacerých kópiách kvantového stavu môžu vedci vytvoriť predstavu o pôvodnom stave z výsekov s menším počtom dimenzií. Tento proces poskytuje všetky správne informácie, ale vyžaduje si aj veľa meraní a vychrlí množstvo „nepovolených“ stavov, ktoré sa navyše neriadia fyzikálnymi zákonmi.

Vedcov tak čaká neľahká úloha starostlivo odstraňovať nezmyselné stavy, čo môže v závislosti od zložitosti systému trvať hodiny alebo dokonca dni. Aby to výskumníci obišli, použili holografiu na zakódovanie informácií z vyšších dimenzií do zvládnuteľných častí, ktoré majú menej dimenzií. Optické hologramy používajú na vytvorenie 3D obrazu dva svetelné lúče: jeden lúč dopadá na objekt a odráža sa od neho, zatiaľ čo druhý svieti na záznamové médium. Hologram vzniká na základe interferenčného obrazca svetla, teda obrazca, v ktorom sa vrcholy a spodky dvoch svetelných vĺn sčítavajú alebo vzájomne rušia.

Výskumníci použili podobnú metódu na zachytenie obrazu prepojeného stavu fotónov prostredníctvom interferenčného obrazca, ktorý vytvorili s iným známym stavom. Potom zachytením výsledného obrazu nanosekundovou presnou kamerou vedci rozobrali získaný interferenčný obrazec a odhalili tak ohromujúci obraz „jin-jang“ dvoch prepojených fotónov. „Táto metóda je exponenciálne rýchlejšia ako predchádzajúce techniky a namiesto dní si vyžaduje len minúty alebo sekundy,“ uviedol vo vyhlásení spoluautor štúdie Alessio D'Errico, postdoktorand na Ottawskej univerzite v Kanade.

Zdroj: livescience.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

JingJang reakcia na: Kvantové prepojenie dvoch fotónov sa prekvapivo zobrazilo ako symbol „jin-jang“

31.8.2023 15:08
Áno.ano.,.to čo tu nastalo je estredencia synody..,iste foton.si môže tienit ale p n keď je v dokonalom stave..,
Reagovať

JingJang reakcia na: Kvantové prepojenie dvoch fotónov sa prekvapivo zobrazilo ako symbol „jin-jang“

31.8.2023 15:08
Áno.ano.,.to čo tu nastalo je estredencia synody..,iste foton.si môže tienit ale p n keď je v dokonalom stave..,
Reagovať

Kvantojinjano.... reakcia na: Kvantové prepojenie dvoch fotónov sa prekvapivo zobrazilo ako symbol „jin-jang“

31.8.2023 01:08
Je tu malo prispevkov,no nie su freneticko butatotovsko provokacne ako niekde inde,nebudem menovat,co sa mi paci. Pre bezneho 99,999999999 percentneho cloveka maju tieto jinjankvanyto blaboly cenu fajky mocu. Ale uvedomujem si,ze prave jeden z milardy ludi mozno posuva vzdy tento svet o kusok dalej do bozskeho nekonecna...
Reagovať

Kvantové prepojenie dvoch fotonov reakcia na: Kvantové prepojenie dvoch fotónov sa prekvapivo zobrazilo ako symbol „jin-jang“

30.8.2023 16:08
Ani had netuší, aký majú tenisky význam pre bežca! :⁠-⁠). Skôr by ma zaujímalo, či ten čo vymyslel znak Jing-Jang, chcel dať sofistikovaný odkaz do budúcnosti!! Ale to by bola konšpirácia! :⁠,⁠-⁠)
Reagovať

Kvantové prepojenie dvoch fotonov reakcia na: Kvantové prepojenie dvoch fotónov sa prekvapivo zobrazilo ako symbol „jin-jang“

30.8.2023 10:08
Prosím Vás, aký to má význam v praxi pre tutonne využitie.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať