SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Koniec zabíjania neproduktívnych kureniec pomocou technológií

3

Farmári chovajúci nosnice na celom svete každoročne zabijú 7 miliárd jednodňových kurčiat samčieho pohlavia, pretože nedokážu znášať vajcia a nie sú vhodné na produkciu mäsa. Yuval Cinnamon, hlavný výskumný pracovník izraelského inštitútu Volcani, ktorý sa zaoberá potravinovou bezpečnosťou a ochranou potravín, označil vyraďovanie a triedenie jednodňových kurčiat samčieho pohlavia ako „najničivejší problém dobrých životných podmienok zvierat na celom svete“.

Cinnamon a jeho tím našli spôsob, ako zabrániť vývoju samčích embryí krátko po znesení vajec. Vo vajíčkach aktivujú genetickú vlastnosť pomocou osvetlenia modrým svetlom, čo okamžite spôsobí, že sa samce prestanú vyvíjať. „Samičky túto vlastnosť nenesú a sú úplne geneticky nemodifikované, rovnako ako konzumné vajíčka, ktoré znášajú,“ povedal Cinnamon.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Aktivisti za ochranu zvierat už desaťročia lobujú proti usmrcovaniu samčekov. V roku 2016 lobistická skupina United Egg Producers uviedla, že dúfa vo vývoj technológie, ktorá by do roku 2020 ukončila vyraďovanie. Zdá sa, že Cinnamonov tím túto alternatívu našiel. Nevyliahnuté vajcia so samcami sa môžu využiť napríklad na kŕmenie zvierat. Spoločnosť Poultry by Huminn, ktorá získala licenciu na komercializáciu výskumu, dúfa, že táto technológia bude čoskoro dostupná na celom svete.

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Za sociku reakcia na: Koniec zabíjania neproduktívnych kureniec pomocou technológií

30.8.2023 21:08
Za sociku sa tiez triedili. Slepacie slecny sa chovali na vajcia a slepaci chlapcekovia isli na vykrm (alebo sme si ich kupovali na vykrm domov. Kto mal kde a cim).
Ake problemy teraz!
Zeleninu nemusime triedit
Reagovať

co? reakcia na: Koniec zabíjania neproduktívnych kureniec pomocou technológií

28.8.2023 19:08
aky je v tom rozdiel? Zabit jeden den po narodeni alebo den po oplodneni... Ved to je to iste...
Reagovať

RE: co? reakcia na: co?

1.9.2023 09:09
Rozdiel je v definícii, kedy to je ešte len zygota a kedy už začína existovať živý organizmus. Opýtaj sa pána farára prečo ráta vek až po narodení, a nie už od oplodnenia.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať