SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Laboratórne vypestovaný minimozog si vytvoril oči, ktoré môžu „vidieť“

1

Vedci urobili významný pokrok v laboratórnom pestovaní miniorgánov. Pomocou indukovaných pluripotentných kmeňových buniek (iPSC) tím prinútil mozgové organoidy, aby vyvinuli rudimentárne očné štruktúry, ktoré dokážu vnímať svetlo a vysielať signály do zvyšku mozgu. Výskumníci v laboratóriu vyrábajú miniatúrne verzie mozgu, aby mu lepšie porozumeli. Kožné bunky odoberú od dospelých darcov, vrátia do kmeňových buniek a umiestnia do kultúry, ktorá napodobňuje prostredie vyvíjajúceho sa mozgu.

Potom ho povzbudzujú na tvorbu rôznych mozgových buniek. Konečným výsledkom je trojrozmerný model mozgu vo veľkosti hrášku, ktorý sa dá použiť na štúdium vývoja, chorôb alebo účinkov drog. Teraz výskumný tím z Univerzitnej nemocnice v Düsseldorfe vypestoval mozgové organoidy doplnené zrakovými pohárikmi, štruktúrami zraku nachádzajúcimi sa v oku, kde sa zrakový nerv stretáva so sietnicou. A čo je najdôležitejšie, tieto zrakové poháriky boli funkčné.

Obsahovali rozmanité typy sietnicových buniek, ktoré vytvárali siete neurónov. Tie reagovali na svetlo a vysielali signály do mozgu. Takisto sa vytvorilo šošovkové a rohovkové tkanivo. Tím pomocou kmeňových buniek od štyroch darcov vyrobil 314 mozgových organoidov v 16 dávkach, pričom asi 72 percent z nich vytvorilo zrakové poháriky. Tieto štruktúry sa začali objavovať po 30 dňoch a dozreli do 50 dní, čo je podľa tímu podobný časový rámec, v akom sa u ľudských embryí vyvíja sietnica. Štúdia ukazuje, že táto technika je reprodukovateľná.

Aj keď tieto mozgové organoidy sú veľmi primitívne, ak budú pokračovať vo vývoji, jedného dňa môžu vyvolať etické otázky. Predchádzajúce štúdie už zistili, že mozgové vlny dvojmesačných organoidov sú zhruba rovnaké ako u predčasne narodených detí, a ďalší vývoj by mohol viesť k minimozgom s určitou formou sebauvedomenia alebo dokonca vedomia. Zmyslové vstupy, ako je videnie, môžu byť pri tom kľúčovou zložkou. Výskum bol publikovaný v časopise Cell Stem Cell.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Etické otázky? Tie im zrejme nič nehovoria: Inštalujú nano drony po tele a mučia nimi, alebo podobné chemikálie a hypnotizujú. reakcia na: Laboratórne vypestovaný minimozog si vytvoril oči, ktoré môžu „vidieť“

24.8.2021 18:08
Etické otázky? Tie im zrejme nič nehovoria: Inštalujú nano drony po tele a mučia nimi, alebo podobné chemikálie a hypnotizujú ľudí a tí potom vidia blbosti. Pes si začal požierať vlastný chvost. Už to robia na vlastných občanoch. Ale čoskoro príde koniec, tak to vidím. To všetko len za to, že si raz pozrieš pornhub a nezaplatíš.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať