SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Lacný farebný test odhalí HIV

0
Britskí vedci vyvinuli jednoduchý farebný test, ktorý dokáže odhaliť aj malé množstvo vírusov a niektoré druhy rakoviny.

Farba tekutiny sa zmení a ukáže pozitívny alebo negatívny výsledok testu. Návrhári z Imperial College v Londýne tvrdia, že zariadenie by mohlo viesť k rozšírenejším testov HIV a iných chorôb v častiach sveta, kde sú iné metódy nedostupné. 

Prototyp, ktorý chcú vedci ešte ďalej testovať, predstavili v časopise Nature Nanotechnology. Test sa dá konfigurovať na jedinečnú vlastnosť choroby, napríklad na bielkovinu nachádzajúcu sa na povrchu vírusu HIV. Ak je ukazovateľ choroby v skúmanej vzorke prítomný, zmení to priebeh chemickej reakcie. Výsledná farba je modrá alebo červená podľa prítomnosti ukazovateľa signalizujúceho chorobu. 

Výsledok sa tak dá podľa vedcov určiť voľným okom. „Táto metóda by sa mala použiť v prípadoch, kedy môže pomôcť prítomnosť určitej molekuly aj v minimálnych množstvách prispieť k určeniu diagnózy," povedala prof. Molly Stevensová. „Je to napríklad dôležité pri zisťovaní prítomnosti rakoviny v tele po odobraní nádoru. Môže to tiež pomôcť odhaliť pacientov nakazených vírusom HIV v ranom štádiu, kedy mieru choroby iné metódy ešte nedokážu odhaliť." 

Prvé testy zachytenia ukazovateľov vírusu HIV a rakoviny prostaty dopadli dobre. Pred klinickým použitím testu je ale potrebné oveľa širšie overenie jeho funkčnosti. Vedci očakávajú, že ich test bude 10-krát lacnejší než dnešné metódy. Tvrdia, že nájde využitie v krajinách, kde sú iné možnosti nedostupné.

Zdroj: eQuark

Pridať komentár