SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Už čoskoro: Fotoaparáty, ktoré nikdy neprestanú fotiť

Technológie
0
camera.jpg Budúcnosť fotografie je v konštantnom zachytávaní snímok, ktoré zaznamená celý váš život. Ešte pred jedným storočím boli fotografie pomerne vzácna a drahá záležitosť. O ich zaobstaranie sa museli postarať profesionáli, a keď už ste nejakú snímku získali do svojho vlastníctva, zaslúžila si veľmi jemné zaobchádzanie. Postupom času sa však fotografovanie stalo úplne bežnou súčasťou nášho života, takže už len málokto si dokáže predstaviť, akým smerom by sa táto technológia mohla vyvíjať. Podľa niektorých názorov je budúcnosť fotografie v nepretržitom robení snímok.

Čo je také skvelé na fotoaparáte, ktorý nikdy neprestane fotiť? Konštantné fotografovanie má jednu výhodu aj jednu nevýhodu. Výhodou je fakt, že s väčším počtom snímok sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa vám podarí zachytiť nečakané a výnimočné fotky. Týmto pravidlom sa napokon riadia profesionálni fotografi, ktorí vedia, že zachytením 500 snímok miesto iba piatich rastú ich šance na získanie naozaj skvelej fotografie. Nevýhodný je čas potrebný na spracovanie získaných dát. V správe veľkého množstva fotografií technológia zatiaľ zaostáva, ale aj túto oblasť sa azda raz podarí vyriešiť. Zatiaľ sa pozrite na zoznam niekoľkých produktov a projektov zaoberajúcich sa konštantným záznamom obrazu.

Autographer

Spoločnosť Oxford Metrics Group chce budúci mesiac uviesť na trh fotoaparát za 650 dolárov, nazvaný Autographer. Zariadenie je určené na nosenie na krku a samo sa rozhoduje, kedy vytvorí snímku. Tieto rozhodnutia pritom robí na základe niekoľkých rôznych faktorov - zrýchlenia, smeru, teploty, vzdialenosti a svetelných podmienok. Ak teda napríklad sedíte a scenéria sa nemení, žiadna snímka sa nezhotoví. No len čo vstanete, zariadenie začne opäť pracovať. Fotoaparát bude opatrený objektívom blízkym rybiemu oku (asi 136 stupňov), takže dokáže zachytiť vizuálne informácie bez akéhokoľvek mierenia alebo polohovania.

Memoto

Podobný produkt je Memoto, ktorého vývoj je financovaný prostredníctvom crowdfundingovej služby Kickstarter. Ide o malé pripínacie zariadenie, odolné poveternostným podmienkam, ktoré je nastavené tak, že každých 30 sekúnd zhotoví jednu snímku. K takto zachyteným fotografiám navyše pridá informáciu o aktuálnej polohe GPS. Fotoaparát nemá žiadne tlačidlá a k jeho dobíjaniu dochádza po pripojení k PC, cez ktoré sú všetky zhotovené zábery nahrané do cloudového úložiska Memoto. Vzhľadom na nie veľmi vysokú kvalitu týchto fotografií funguje zariadenie skôr ako osobná fotografická pamäť.

Looxcie HD

Veľmi tenké zariadenie Looxcie HD na prvý pohľad pripomína kamery, aké majú k svojim helmám pripevnené extrémni športovci. Ide o veľmi šikovné zariadenie, ktoré zvládne napríklad živý streaming videa na Facebook a iné služby. Po stlačení tlačidla navyše zvládne nepretržitý záznam obrazu až počas piatich hodín a takto urobené video potom môže takisto veľmi rýchlo odstrániť. Všetok obsah sa opäť nahráva na cloudové úložisko. Kameru tak môžu použiť napríklad vodiči na zachytenie diania na vozovke.

DriveMate Rec a DailyRoads Voyager

Ak si na konštantný záznam diania okolo vás nechcete hneď kupovať nové zariadenie, využite niektoré z aplikácií pre inteligentné telefóny. Pre vodičov sú tu napríklad DriveMate Rec pre iOS a DailyRoads Voyager pre Android. Podobne ako Looxcie HD tieto aplikácie určitý čas obstarávajú záznam, ktorý je po využití dostupnej kapacity zmazaný a ide sa od začiatku.

Zdroj: computerworld.cz

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať