SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Lenovo Smart Paper / Elektronický zápisník s e-ink displejom

0

Tablet s 10,3-palcovým dotykovým e-ink displejom a podporou elektronického pera je primárne určený na zapisovanie poznámok rukou a na kreslenie, takže je vhodný pre ľudí, ktorých neodmysliteľným pomocníkom je papierový skicár alebo zápisník. Dobre poslúži aj na čítanie e-kníh. Má zabudované mikrofóny, takže môžete napríklad zaznamenávať stretnutie či prednášku a zároveň si robiť poznámky a náčrty.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Tablet, presnejšie zápisník, má kovové telo s elegantným dizajnom. V balení okrem elektronického pera s magnetickým uchytením je aj praktický obal, ku ktorému sa tablet magneticky prichytí. Zariadenie má magnetický senzor, takže po zatvorení obalu sa uspí. V obale je priehlbina na elektronické pero. To pracuje na princípe elektromagnetickej rezonancie, takisto sa dá uchytiť magneticky aj na bočnú stenu zariadenia.

Štvorjadrová čipová súprava Rockchip RK3566 je taktovaná na 1,8 GHz a má k dispozícii 4 GB RAM a 64 gigabajtov ukladacieho priestoru. Lenovo Smart Paper využíva operačný systém Android 11, ale vzhľadom na účel zariadenia je značne modifikovaný a používateľské rozhranie pripomína skôr čítačku elektronických kníh. Android najviac pripomína ponuka na nastavenie. Môžete nastavovať jas displeja a takisto režim obnovovania obrazovky medzi jasným plynulým a rýchlym podľa toho, na čo práve zariadenie používate.

Počas testovania som na tablete vytvoril niekoľko scenárov na technologické videá aj s nákresmi usporiadania kamier a svetiel. Komfort písania a kreslenia je na nerozoznanie od papierového hárka či bloku. Pri vytvorení novej poznámky máte k dispozícii rôzne šablóny, môžete meniť hrúbku pera či štetca, pomocou funkcie guma môžete vymazávať časti textu či obrázkov. K dispozícii sú aj vrstvy na prekrývanie. Do základnej ponuky sa dostanete dotykom v spodnej časti obrazovky, prípadne gestom. Dlhším gestom smerom nahor si môžete zobraziť aktuálne spustené aplikácie. Okrem softvéru na tvorbu poznámok je predinštalovaný aj kalendár, kalkulačka, hodiny, e-mailový klient, aplikácia na čítanie elektronických kníh a WPS Office. Nemožno priamo inštalovať aplikácie z aplikačného obchodu Google Play, dá sa to však obísť tak, že si stiahnete inštalačný súbor APK a takýmto spôsobom aplikáciu nainštalujete. Samozrejme, treba zvážiť, či aplikácia vzhľadom na hardvérovú výbavu bude dobre fungovať a hlavne či bude pre používateľa prínosom.

Najviac ma, samozrejme, zaujímali možnosti ukladania a exportu, pretože nejde len o to, niečo napísať a nakresliť, ale si to aj v elektronickej forme vo vhodnom formáte uchovať. Poznámkové bloky nie sú kompatibilné s formátom dokumentov OneNote ani inej rozšírenej aplikácie na tvorbu poznámok. Asi najčastejšie budete využívať export vo formáte PDF. Ak poznámky napísané na Lenovo Smart Paper obsahujú rukopis, dajú sa vyexportovať vo formáte TXT ako rozpoznaný text, pričom presnosť rozpoznávania aj pri „lajdáckom“ písme je veľmi dobrá. Veríme, že časom bude k dispozícii nejaká aplikácia pre Windows a Mac OS, ktorá umožní s poznámkami zo zariadenia Lenovo Smart Paper ďalej pracovať a napríklad dopísať na určené miesto text, vložiť obrázok a podobne. Exportované súbory môžete uložiť na Disk Google, poslať e-mailom, prípadne s textom ďalej pracovať v kancelárskom balíku WPS Office. Tablet sa nabíja cez USB-C a vzhľadom na použitý typ displeja sa čas používania nemeria v dňoch, ale skôr v týždňoch.

Pre mňa je Lenovo Smart Paper prínosom, pretože som naučený písať a kresliť si na klasický papier. Aplikácia na prácu s formátom poznámok by potešila, ale aj v súčasnosti sú celkom dobre vyriešené možnosti exportu poznámkových blokov.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Komfortné písanie a kreslenie, dlhá výdrž batérie, e-ink displej šetrný k očiam
- Slabší výkon

PARAMETRE:

Procesor Rockchip RK3566 1,8 GHz; RAM 4 GB; úložný priestor 65 GB; 10,3" displej e-ink 1872 × 1404 pixelov, matný, podsvietený; elektronické pero: 4096 úrovní prítlaku; batéria 3500 mAh; rozmery: 195 × 226 × 5,5 mm; hmotnosť 408 g

Cena: 499 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať