SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

EcoFlow Wave 2 / Nová dimenzia prenosných klimatizácií

0

EcoFlow Wave 2 je tretia a posledná novinka z trojice inteligentných zariadení, ktoré spoločnosť EcoFlow predstavila začiatkom tohto roka na CES 2023 v Las Vegas. Robotickú kosačku Blade a prenosnú chladničku Glacier sme vám už v našich testoch predstavili, takže teraz je na rade prenosná klimatizácia Wave 2. Aj keď na prvý pohľad tieto zariadenia nemajú nič spoločné, každé slúži na niečo iné, nie je to tak celkom pravda. Vo všetkých troch prípadoch ide o inteligentné zariadenia s možnosťou diaľkového ovládania a monitorovania cez Wi-Fi a bluetooth, všetky majú možnosť autonómnej prevádzky na batériu, prípadne v kombinácii s fotovoltickými článkami a všetky sú navyše z technologickej stránky ďaleko pred konkurenciou.

SAMSUNG 042024 Advertisement  

Takže čím je klimatizácia Wave 2 taká za­ujímavá? Väčšina prenosných klimatizačných jednotiek na trhu v skutočnosti nie je taká prenosná, ako sa tvrdí. Dajú sa prenášať alebo presúvať z miestnosti do miestnosti, ale sú ďaleko od toho, čo by sa dalo nazvať prenosné. Tu prichádza na rad EcoFlow Wave 2. Ide o skutočne prenosnú klimatizačnú jednotku s možnosťou kúrenia, ktorá má voliteľný batériový balíček a solárny vstup na skutočné bezdrôtové použitie – či už doma, alebo na cestách. Je prekvapivo výkonná a jej hlavnou devízou je napájanie z batérie, vďaka čomu ju môžete použiť v karavane, zrube či dokonca v stane. Jednoducho všade tam, kde potrebujete udržiavať teplotu a nemáte tam prístup k napájaniu.

V porovnaní s inými klimatizačnými jednotkami je EcoFlow Wave 2 navrhnutý na väčšiu flexibilitu. Základný balík zahŕňa len klimatizačnú jednotku napájanú zo siete cez integrovaný napájací kábel s potrebnými potrubiami a nadstavcami. Na použitie mimo dosahu siete je k dispozícii doplnková batéria s kapacitou 1159 Wh, ktorá umožňuje plné využitie Wave 2 bez zapojenia do siete. Batéria je schopná poskytnúť energiu na 2 až 8 hodín prevádzky podľa podmienok. Jej nabíjanie možno riešiť solárnym panelom, ale možno využiť aj niektorý z batériových zdrojov EcoFlow Delta alebo elektrocentrálu.

Pri klimatizovaní je zariadenie EcoFlow Wave 2 dimenzované na maximálny výkon 5100 BTU, hoci to predpokladá napájanie zo siete, z ktorej spotrebuje 550 W. Pri napájaní z batérie sa spotreba energie mierne zníži na 495 W. Na maximálny výkon sa ustálená spotreba pohybuje okolo hranice 430 W. To je na klimatizáciu stále relatívne efektívne, a to vďaka kvalitnému kompresoru vo vnútri. 5100 BTU stačí pre miestnosť s rozlohou približne 10 m², čo je priemerná izba alebo kancelária, a je to viac ako dosť pre karavan, stan či dodávku. Samozrejme, majú na to vplyv aj ďalšie parametre, ako napríklad výška stropov a miesto, kam svieti slnko, ale 10 m² je dobrý východiskový bod. Pri väčších miestnostiach alebo intenzívnom slnečnom svetle bude potrebné zaobstarať si niečo väčšie, prípadne viac jednotiek Wave 2. Dobrým príkladom by mohol byť párty stan.

V režime vykurovania je odber maximálne 600 W (540 W na batériu), čo predstavuje vykurovací výkon 6100 BTU. To zasa postačí na menšiu miestnosť. V režime maximálneho vykurovania dosahuje Wave 2 stály výkon necelých 400 W. S pripojenou batériou je pri nabíjaní zo siete spotreba 743 W, čo stačí na úplné nabitie batérie za necelé dve hodiny. Pri použití 400 W solárneho panela, keď možno dosiahnuť príkon okolo 100 až 300 W, trvá nabitie osem až štyri hodiny podľa množstva slnečného svetla.

Rovnako ako všetky prenosné klimatizácie aj Wave 2 potrebuje potrubia na odvod a nasávanie vzduchu. Záleží však na tom, ako zariadenie používate. V prvom scenári je jednotka Wave 2 umiestnená v byte, karavane či inej miestnosti. V tomto prípade potrebujete dvojicu pribalených veľkoprierezových trubíc na nasávanie vzduchu zvonka a na vyfukovanie teplého vzduchu von. To musí byť riešené nepopulárnou redukciou do okna, do ktorej vedú obe trubice. Studený vzduch je potom vrchným otvorom s usmerňovacími mriežkami vyfukovaný do miestnosti. V druhom scenári je jednotka Wave 2 umiestnená vonku. Vonkajší vzduch sa nasáva aj vyfukuje priamo, nadstavec s trubicou je nasadený na vrchnú mriežku, cez ktorú sa fúka vzduch do miestnosti. Manipulácia s trubicami je nepraktická, ale, žiaľ, vzhľadom na princíp činnosti zariadenia sa jej vyhnúť nedá. Výhodné je, že trubice sú skladacie, pričom majú rôzny priemer, takže ich možno zasunúť do seba a jednoduchšie prepravovať. Wave 2 je v podstate bezúdržbový, dokáže automaticky odvádzať vodu za predpokladu, že relatívna vlhkosť je nižšia ako 70 %. Ak je vlhkosť vyššia ako táto hodnota, treba pripojiť odtokovú hadicu k vývodu na zadnej strane. Na displeji LCD (a v aplikácii) sa nachádza indikátor vody. Keď je plný, mal by sa zapnúť režim manuálneho odvodňovania, a to prostredníctvom aplikácie alebo stlačením a podržaním tlačidla ventilátora.

Klimatizácia pracuje pomerne potichu. Pri maximálnom výkone dosahuje 60,3 dB, čo je podobné ako pri robotickom vysávači, v režime Eco zvuk klesne na prijateľných 50,5 dB a v režime spánku na 47,4 dB. Diaľkové ovládanie je zabezpečené aplikáciou EcoFlow, ktorá je spoločná pre všetky zariadenia výrobcu.

EcoFlow Wave 2 je vynikajúci krok vpred pre tých, ktorí hľadajú flexibilnú, prenosnú klimatizačnú jednotku. Je skvele navrhnutá, výkonná a ponúka skutočnú prenosnosť, ktorú väčšina iných jednotiek nemôže poskytnúť. Cena je vyššia, ale pre tých, ktorí si môžu dovoliť investovať do tejto technológie, je to skvelá voľba.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkon, možnosť napájania z batérie, diaľkové ovládanie cez aplikáciu
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Napájanie striedavým prúdom: 100 – 240 V, 50/60 Hz, 400 W, nabíjanie z auta: 96 W/192 W (12/24 V, max. 8 A), napájanie z batérie 700 W max., vstupný výkon chladenie AC/DC 550 W/495 W, chladiaci výkon 1500 W/5100 BTU, kúrenie vstupný výkon AC/DC 600 W/540 W, vykurovací výkon 1800 W/6100 BTU, čistá hmotnosť: 14,5 kg, rozmery: 518 × 297 × 336 mm, stupeň krytia: IPX4, rozsah nastavenia teploty: +16 °C až +30 °C (optimálna okolitá teplota +5 °C až +50 °C), typ chladiva: R290, 130 g, hladina hluku 44 – 56 dB, konektivita: bluetooth, Wi-Fi (2,4 GHz)

Cena: Wave 2 - 1199 EUR, Wave 2 + batéria: 1999 EUR, batéria samostatne: 899 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať