SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement

Samsung Galaxy Tab S9+ / Špičkový tablet na prácu aj multimediálnu zábavu

0

Hlavným lákadlom nového tabletu od Samsungu je brilantný displej Dynamic AMOLED 2X s podporou elektronického pera S Pen, ktoré je súčasťou balenia, a výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy. Hlavne vďaka tomuto čipu je to v súčasnosti najvýkonnejší tablet s Androidom. Myslíme tým, samozrejme, celú produktovú rodinu Galaxy TabS9, pozostávajúcu z troch modelov líšiacich sa hlavne veľ­kosťou displeja. Certifikát odolnosti IP68 pre tablet aj pre pero v praxi znamená, že tablet môžete používať aj v teréne či na dovolenke a nič sa nestane, ak vás prekvapí dážď alebo vám tablet či pero spadnú do vody.

Displej s uhlopriečkou 12,4" zobrazuje 100 % farebného priestoru DCI-P3, takže tablet je smerovaný nielen na konzumentov, ale aj na tvorcov multimediálneho obsahu, teda na editovanie fotografií, videí a, samozrejme, aj pre dizajnérov a grafikov. Pomer strán 16:10 umožňuje zobraziť viac obsahu pri používaní na šírku a pri používaní na výšku je takýto formát ideálny na zobrazenie dokumentov. Technológia HDR10+ optimalizuje zobrazovanie fotiek a videí scénu po scéne, pričom dynamicky upravuje jas a farebné podanie, takže pozeranie filmov zo streamovacích služieb je skutočný zážitok. Obnovovacia frekvencia sa v závislosti od zobrazovaného obsahu automaticky mení v rozsahu 60 až 120 Hz. Technológia Vision Buster upravuje jas a kontrast v závislosti od intenzity okolitého svetla. Maximálny jas je až 1750 nitov. Technológia Eye Comfort obmedzením modrého svetla znižuje únavu očí, hlavne pri používaní večer a v noci. Zážitok z filmov a videí rozhodujúcou mierou dotvára aj zvuk. Tablet má zvukový systém od AKG so štyrmi zabudovanými reproduktormi, čo zaistí kvalitnú stereofónnu reprodukciu v obidvoch polohách – na šírku aj na výšku. V polohe na šírku je zvuk poznateľne viac priestorový vďaka širšej báze stereofónneho počúvania. Samozrejmosť je podpora Dolby Atmos. Odporúčam vyskúšať predkonfigurované zvukové profily, hlavne profil na hry.

Veľký displej s rozlíšením 1752 × 2800 pixelov poskytuje nepomerne viac priestoru než displej smartfónu s podobným rozlíšením. Trik je v takzvanej mierke. Keby sa texty na 6-palcovom displeji zobrazovali tak, aby naplno využili rozlíšenie, boli by veľmi malé a zle čitateľné, zatiaľ čo na 10-palcovom tablete sa budú dať pohodlne čítať. Vývojári aplikácií s tým počítajú a zobrazovaný obsah dynamicky prispôsobujú nielen rozlíšeniu, ale aj veľkosti obrazovky. Funkcia Multi Window umožňuje naraz zobraziť až tri aplikácie v úhľadne usporiadaných oknách, pričom zobrazenie v každom okne sa bude podobať tomu, ako by sa aplikácia zobrazila na smartfóne. V režime Pop-Up View sa zase aplikácie zobrazia ako plávajúce okná, pod ktorými stále vidieť štandardnú pracovnú plochu.

Napriek tomu, že primárnym účelom foto­aparátov v tabletoch sú dokumentárne zábery, prípadne fotenie dokumentov, obidva fotoaparáty, hlavný s mierne širokouhlým objektívom aj ultraširokouhlý, poskytujú na túto kategóriu nadpriemerne kvalitné zábery aj v zložitejších svetelných podmienkach.  Po doplnení o klávesnicu získate plnohodnotný pracovný nástroj. Väčšinu času som Galaxy Tab S9 testoval v zostave s externou bluetooth klávesnicou a myšou od Logitechu, pretože som nemal k dispozícii originálne puzdro s klávesnicou. Veľkú pridanú hodnotu predstavuje pribalené pero S-Pen. S tabletom komunikuje cez bluetooth a po magnetickom prichytení na zadnú stranu tabletu sa zároveň aj bezdrôtovo nabíja.

Batéria s kapacitou 10 800 mAh vydrží jeden deň intenzívnej práce, samozrejme, závisí to hlavne od toho, aké aplikácie spúšťate a ako máte nastavený jas displeja. Tablet môžete nabíjať príkonom až 45 W, ale nabíjačka v súlade s aktuálnym trendom nie je pribalená.

Napriek niekoľkým desaťročiam využívania zariadení s klávesnicami a dotykovými displejmi je pre mnohých stále písanie rukou najintuitívnejšie na robenie si poznámok, nehovoriac o kreslení. Tablet som takto využil na konferencii, kde som si na kolenách napísal niekoľko strán poznámok. Bolo to pohodlnejšie, ako keby som použil notebook. Profesionálni grafici či ilustrátori si môžu dokúpiť zlepšenú verziu pera S Pen Creator Edition. Tá má zdrsnený povrch, takže sa pohodlnejšie drží a možno ju naklopiť do strmšieho uhla. K dispozícii sú aj dva druhy hrotov, tvrdý na kreslenie a mäkší na písanie.

Skúšal som aj ďalšie aktivity, napríklad editovanie videa v aplikácii LumaFusion, ktorá je síce platená, ale za 14 eur (v čase testovania bola v zľave) ponúka veľkú pridanú hodnotu. V apliká­ciách tohto typu mi prácu urýchlila pripojená myš, hoci by stačilo trochu praxe a rovnako rýchlo by som to zrejme zvládol aj na dotykovom displeji.

Zaujímala ma aj integrácia so smartfónom a s počítačom s Windows 11, hlavne čo sa týka kopírovania a synchronizácie multimediálnych súborov a dokumentov. Pri štandardnom nastavení, využívaní konta Samsung a ukladaní dokumentov a multimediálnych súborov, s ktorými pracujete, do cloudu je synchronizácia bezproblémová. Vynikajúce je aj rozhranie DeX poskytujúce podobný komfort ako Windows či Mac OS.

Na úplné využitie možností hardvéru by to chcelo viac kvalitných aplikácií. V tomto tablety s Androidom v porovnaní s iPadOS ťahajú za kratší koniec. Navyše ak v Google Play aj kvalitné aplikácie sú, majú tendenciu utopiť sa tam v mori balastu. V tomto ohľade musím pochváliť Samsung za aplikačný obchod Galaxy Store, v ktorom sa dobré aplikácie dajú nájsť oveľa ľahšie.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkon, vynikajúci displej, vodovzdornosť, S-Pen v balení
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Procesor: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy; RAM 12 GB; úložný priestor 512 GB, ­microSD do 1 TB; 12,4" Dynamic AMOLED 2X, 1752 × 2800 pixelov, 120 Hz; fotoaparáty: zadný 13 Mpx AF + 8 Mpx ultraširokouhlý, predný 12 Mpx; konektivita: 5G, LTE, Wi-Fi 6E, Wi-Fi Direct, Bluetooth v 5.3; 4 reproduktory; batéria: 10 090 mAh; rozmery: 185,4 × 285,4 × 5,7 mm; hmotnosť 581 g

• Cena: 1239 EUR (Wi-Fi), 1389 EUR (5G)

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať