HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Lenovo ThinkPad T480s: Atraktívny pracovný nástroj pre manažérov

0

Jeden z najnovších notebookov firmy Lenovo ThinkPad T480s 20L7-001HXS je určený  pre používateľov, ktorí chcú mať poruke dobre vyzerajúci nástroj, pričom pre nich nie je dôležitý extrémny výkon, ale najmä kvalita vyhotovenia, elegancia, výdrž a potreba v každom prípade sa prezentovať.

Prvé dojmy

Základom štíhleho zariadenia s nízkou hmotnosťou a veľmi pevnou konštrukciou je tzv. Magnesium hybrid – PPS a C(G)FRP (Carbon/Glass Fiber Reinforced Polymer). Jedine rám displeja je z mäkšieho plastu, možno ho pretlačiť, a tak naň treba dávať pozor. Ostatné časti tela sú mimoriadne pevné a ani pri hrubšom zaobchádzaní ich nemožno pretlačiť, ohnúť ani skrútiť. Nožičky držia notebook pevne na stole. T480s spĺňa viaceré podmienky vojenského štandardu MIL-STD-810G. Vďačí za to najmä svojej pevnej konštrukcii, spoľahlivosti, odolnosti, výdrži a takisto implementácii viacerých bezpečnostných prvkov.

V hornej časti rámu 14" displeja je integrovaná klasická HD kamera a navyše aj IR kamera. Pomocou nej možno využívať funkciu rozpo­znávania tváre (detekcia prítomnosti používateľa), ktorá v priebehu testovania pracovala na výbornú. Pri vzdialení sa používateľa z dosahu kamery sa systém uzamkne. Po úspešnej identifikácii tváre sa, naopak, automaticky odomkne.

Klávesnica je štandardne kvalitná. Má rovnakú veľkosť ako klávesnice väčších noteboo­kov, chýba iba numerická časť. Je podsvietená príjemným bielym svetlom, nastaviteľným v dvoch úrovniach. Trackpad a touchpad sú takisto štandardnej veľkosti a ich kvalita je príznačná pre produkty Lenovo. Napravo od touchpadu je umiestnená takmer neviditeľná čítačka odtlačkov prstov.

Na pravom boku sa nachádza Kensington Security Slot, port USB Type-A a čítačka Smart Card. Vzadu je slot na kartu nano SIM. Na ľavom boku sa nachádza zásuvka USB Type-C na pripojenie napájacieho adaptéra, ďalší USB Type-C na pripojenie dokovacej stanice, port RJ-45, trvalo napájaný port USB Type-A, port HDMI, kombinovaný audioport a kombinovaná čítačka kariet SD. Reproduktory sú v prednej časti spodnej strany notebooku. Čo sa týka sieťovej konektivity, T480s disponuje eternetom, WLAN, WWAN (LTE) a modulom bluetooth. V testovanej konfigurácii chýbala podpora NFC.

T480s nemá integrovanú DVD mechaniku a nemá ani vymeniteľnú batériu. Tento hendikep Lenovo rieši tzv. rýchlym nabíjaním (Rapid Charge), pri ktorom deklaruje nabitie batérie na 80 % kapacity za 60 minút. 65-wattový napájací adaptér má elegantnú konštrukciu so zaoblenými rohmi a konektorom USB Type-C. Ten možno pripojiť do hociktorej zo zásuviek USB-C nachádzajúcich sa na ľavom boku notebooku.

Spustenie a testovanie

Plnohodnotný nábeh systému až do okamihu, keď môžeme začať písať v textovom editore, trvá približne 25 sekúnd. Určite k tomu prispieva rýchly disk SSD, veľká pamäť RAM, no najmä vyladenie systému na beh Windows 10 Pro. Obrazovka T480s je jedna z najlepších, s akými som mal možnosť pracovať. Rám je po bokoch široký približne 1 cm, čo ešte znásobuje dobrý dojem a subjektívne zväčšuje rozmer obrazovky. Obraz sa pri dotyku prstami nijako nedeformuje. Práca v operačnom systéme bola svižná a príjemná. Systém pružne reagoval na akékoľvek požiadavky, či už sa týkali konfigurácie, ovládania jednotlivých periférií, spúšťania aplikácií, ale aj pri používaní príslušnej aplikácie.

Medzi nainštalovanými aplikáciami nechýbala skúšobná verzia MS Office 365, jednoduchý editor/prehrávač videa, prehrávač hudobných skladieb, 3D skicár, diktafón, fotoaparát, viacero sieťových aplikácií vrátane prehliadača MS Edge, aplikácií LinkedIn, Skype a niekoľkých jednoduchých hier. K dispozícii je softvér firmy Lenovo určený na detailnú správu počítača s odkazmi na poskytnutie pomoci. Za zmienku určite stojí softvér na ovládanie zariadení pripojených cez USB Type-C gen. 2 Thunderbolt a softvér na správu IR kamery Glance.

Výkon a výdrž

Na výkone notebooku sa v prvom rade podieľa výkonný štvorjadrový/osemvláknový procesor Intel i7, pevný disk SSD a 16 GB pamäť. Túto kombináciu dopĺňa integrovaná grafika Intel UHD Graphics 620, ktorá stačí na všetky bežné manažérske aktivity, stráca však v oblasti špičkového grafického výkonu. Musím skonštatovať, že grafický výkon testovaného notebooku nebol oslnivý a bez problémov sa mu vyrovnal oveľa lacnejší notebook so samostatnou grafickou kartou. Konkrétne ide o Lenovo ThinkPad Edge E540 20C6-0083XS s grafickou kartou NVIDIA ­GeForce GT 740M, ktorého grafický výkon bol v porovnaní s T480s nižší iba o necelých 10 %. Tento nedostatok Lenovo rieši možnosťou doplnenia grafickej karty NVIDIA GeForce MX150.

Notebook som zaťažil viacerými naraz spustenými testami, pričom som na ňom ďalej pracoval v textovom editore. Pri takejto plnej záťaži sa najviac zahriala jeho pravá časť vedľa tlačidla Enter. Telo notebooku bolo pomerne horúce, ale dalo sa bez problémov udržať v rukách a ani položenie na kolená nebolo bolestivé. Pri takomto extrémnom zaťažení sa plne nabitá batéria vybila za necelé 3 hodiny, čo je stále slušný výkon. Pri bežnej práci bez výrazného zaťaženia výdrž batérie bez problémov prekonala hranicu 12 hodín. Hlučnosť notebooku bola v akejkoľvek fáze testovania extrémne nízka.

Parametre:

• Lenovo T480s 20L7-001HXS, Intel Core i7-8550U 4/8× 1,8 GHz, RAM 2× 8 GB DDR4 2400 MHz, M.2 PCIe NVMe Opal2 SSD 512 GB, Intel UHD Graphics 620, 14" WQHD IPS LED 2560 × 1440, 16:9, matný, Realtek ALC3287, IR kamera, konvenčná 720p HD kamera, mikrofón, čítačka odtlačkov prstov, Wi-Fi, BT, 4G LTE (nano SIM), 2× USB 3.1 Type-A gen. 1, 1× USB 3.1 Type-C gen. 2 Thunderbolt 3, HDMI, RJ-45, combo audio jack, dokovací konektor, čítačka kariet SD 4-in-1, čítačka Smart Card, slot na bezpečnostný zámok, bez DVD, integrovaná Li-Pol batéria, adaptér 65 W USB 3.1 Type-C gen. 1, podsvietená SK klávesnica, trackpoint, touchpad, certifikát MIL-STD-810G, Windows 10 Pro 64-bit., záruka 36 mesiacov v servisnom stredisku, rozmery: 331 × 226,8 × 18,45 mm, hmotnosť: 1,31 kg

• Benchmarky: 3DMark Basic Edition 2.5.5029: 439 Time Spy, 382 Graphics score, 2893 CPU score; PCMark 10 1.1.1739: 4018, UNIGINE Superposition: 842

• Cena: 2390 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita, odolnosť, rýchly disk SSD, veľká pamäť RAM, vynikajúci obraz, špičková klávesnica
- Integrovaná grafická karta Intel, vysoká cena

HODNOTENIE:

Konštrukcia: 95 %
Displej: 100 %
Funkcionalita: 95 %
Výkon, výdrž: 95 %
Celkovo: 96 %

 

Marek Sopko

Všetky autorove články
Lenovo ThinkPad

Pridať komentár