PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Lenovo Yoga Slim 7i Pro - elegantný ultrabook s grafikou NVIDIA

1

Konštruktéri ultrabookov sa tradične zameriavajú hlavne na prémiový dizajn a dosiahnutie čo najmenších rozmerov, predovšetkým hrúbky, ako aj čo najnižšej hmotnosti. Tieto ciele sa v prípade modelu Yoga Slim 7i Pro podarilo dosiahnuť, no recenzovaný prístroj má navyše aj dedikovaný grafický čip GeForce MX 450.

Kovové telo má jemne matnú povrchovú úpravu v odtieni bridlicovej sivej, pričom povrch nie je náchylný na zachytávanie odtlačkov prstov. Spodnej strane dominuje pomerne veľká plocha s otvormi na nasávanie chladiaceho vzduchu a takisto mriežka otvorov na jeho vyfukovanie, umiestnená za otočným pántom. Konštruktéri skrátka urobili maximum na zvýšenie účinnosti chladenia. Osadenie výkonným procesorom a grafickým čipom totiž samo osebe nestačí. Čipy pri veľkej záťaži treba aj adekvátne chladiť. Na spodnej stene sú aj dva stereofónne reproduktory so zvukovým systémom Dolby Atmos. Zvukový profil možno nastaviť v softvéri Dolby Atmos. Kvalita zvuku na bežné počúvanie bohato stačí. Klávesnica je, samozrejme, podsvietená s možnosťou nastavenia dvoch úrovní jasu a vďaka zdvihu klávesov 1,3 mm umožňuje rýchle a presné písanie. Na povrchu klávesov je jemný oblúk dovnútra, čo tiež zvyšuje ergonómiu písania.

Grafický čip NVIDIA GeForce MX450 má k dispozícii 2 GB GDDR6 a využíva architektúru NVIDIA Turing. Má 896 jadier CUDA, čím by mohol konkurovať napríklad GTX 1650. Pamäťová zbernica MX 450 má však 64 bitov na rozdiel od GTX 1650 so 128-bitovou pamäťovou zbernicou. Dedikovaná grafika v tandeme s výkonným štvorjadrovým procesorom i7 najnovšej jedenástej generácie umožňuje využiť ultrabook aj na náročnejšie grafické úlohy. Samozrejme pre grafikov a dizajnérov je okrem výpočtového a grafického výkonu dôležitý aj kvalitný displej.

Recenzovaný prístroj mal 14" displej IPS s rozlíšením 2880 × 1800 pixelov, jasom 400 nitov a 100 % pokrytím farebného priestoru sRGB a Delta E <2, čo v praxi znamená presné podanie farieb. Displej podporuje aj technológiu Dolby Vision, ktorá zvyšuje kvalitu zobrazenia. Napriek tomu, že displej nie je dotykový, má lesklý povrch, ale s účinnou antireflexnou úpravou. Lesklý povrch má svoje opodstatnenie, pretože poskytuje kontrastnejší obraz než displeje s matným povrchom. Hustota pixelov 243 ppi je viac než dostatočná, takže ani pri pohľade úplne zblízka nemáte šancu postrehnúť pixelovú štruktúru obrazu. Je na vás, či necháte štandardne nastavenú mierku zobrazovania 300 %, alebo ak máte dobrý zrak, môžete mierku zmenšiť, aby ste mali na displeji zobrazených viac informácií. V ponuke sú aj modely s OLED displejom. Musím pochváliť pomer strán 16:10, ktorý v porovnaní s klasikou 16:9 poskytuje trochu viac priestoru na výšku, čo oceníte pri práci s dokumentmi či surfovaní na webe. Displej môžete odklopiť takmer až o 180°, čo je výhodné, ak niečo ukazujete ľuďom, ktorí sedia pri stole oproti vám.

Notebook sa takisto po otvorení vďaka funkcii Flip to Start okamžite zapne, takže používatelia nebudú musieť stlačiť tlačidlo napájania na bočnej stene. Prístroj má aj infračervenú kameru, čo umožňuje bezpečnú autentifikáciu pomocou tvárovej biometrie na báze technológie Windows Hello. Aktivovaním funkcie Smart Assist dokáže kamera detegovať prítomnosť používateľa pred laptopom. Ak tam nie je, displej sa vypne a po nastavenom čase sa notebook prepne do pohotovostného režimu. Po návrate používateľa sa zasa automaticky zapne. Externý monitor, prípadne projektor môžete pripojiť cez port USB-C s podporou technológie Thunderbolt 4. Na pripojenie monitora cez HDMI potrebujete redukciu.  

Konektory na ľavej strane

Konektory a tlačidlo na zapnutie/vypnutie na pravej strane

Procesor v prípade potreby dokáže krátkodobo zvýšiť taktovaciu frekvenciu z 1,8 až na 4,7 GHz. TDP má rozsah 12 – 28 wattov. Oceníte to pri krátkodobých úlohách, napríklad renderovaní efektov počas editovania videa. Pri dlhodobej záťaži závisí výkon od účinnosti chladenia. Výkonový profil si môžete nastaviť v aplikácii Lenovo Vantage. V grafickom benchmarku 3D Mark Fire Strike dosiahol tento ultrabook 5620 bodov. Teplota v najteplejšom mieste neprekročila 42 stupňov. Recenzovaný model mal 16 GB RAM LPDDR4 4266 MHz a 1 TB disk SSD NVMe PCIe konštrukčného formátu M.2.V teste CrystalDiskMark som dosiahol priemernú rýchlosť čítania a aj zápisu 3086 MB/s.

Otvory na vyfukovanie ohriateho vzduchu pri kĺbe

Zariadenie sa napája a nabíja z 95 W zdroja cez kábel USB-C. Batéria pri bežnej práci s dokumentmi vydržala pri primeranom jase podsvietenia približne 12 a pol hodiny, čo ma veľmi príjemne prekvapilo vzhľadom na to, že displej má vysoké rozlíšenie. Batéria sa na plnú kapacitu nabije za necelé dve hodiny. Životnosť batérie možno predĺžiť aktiváciou funkcie Conservation Mode v aplikácii Lenovo Vantage, vďaka ktorej sa v prípade, ak je notebook stále pripojený k nabíjačke, nabije len na nastavenú úroveň, napríklad 70 %.

Verdikt: Výkonný štýlový ultrabook s kvalitným displejom a vynikajúcou výdržou batérie.

Technické údaje: Procesor: Intel Core i7 1165G7 (11. generácia Tiger Lake), 10 nm, taktovacia frekvencia 1,8 – 4,7 GHz, 16 GB RAM, 1 TB disk SSD, grafika Intel Iris Xe Graphics + NVIDIA GeForce MX 450; displej: 14-palcový, rozlíšenie 2.8K (2880 × 1800 px), pomer strán 16:10; konektivita: 802.11ax, bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10; konektory: 2× USB-C Thunderbolt 4, 1× USB 3.2 (Typ-A), batéria 61 Wh, rozmery 14,9 – 16,9 × 312,4 × 221,4 mm, hmotnosť 1,45 kg  

Cena: 1339 EUR

+ Výborný displej, výkon, podpora Thunderbolt 4, vynikajúca výdrž na batériu

- Potešilo by viac konektorov

Hodnotenie: 9

Tip redakcie: Výdrž na batériu

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Yoga Slim 7i Pro NVIDIA MX450

1 komentár

Sa zbláznili, noťas za tisíc štyristo eur? Nekúpim, kríza, platy nízke, nikde nezarobíš,všade si len handra a žerú sa o peniaze. reakcia na: Lenovo Yoga Slim 7i Pro - elegantný ultrabook s grafikou NVIDIA

21.4.2021 19:04
Som sa nechala inšpirovať tými diskusiami na tomto webe a kúpila som si na internetovanie https://www.incomputer.sk/lenovo-winbook-100e za 192€ celeron n3450, 4gb ram, 64gb ssd, 11,6'' a hodila som si naň Linux a je to super stroj. S kamkami si voláme na fejsbúku z obývačky videohovory ;-) fotky z mobilu tiež spracujem v gimpe a krite a je to v pohode, sem tam dačo popíšem v libreoffice. Super mašina, ja som s ňou spokojná.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať