SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Lietajú v oblakoch. Výrobca leteckých motorov stavil na cloud

Technológie
0

Už ste niekedy leteli v lietadle so širokým trupom, v ktorom sú medzi sedadlami dve uličky? Ak áno, tak je slušná šanca, že jeho motory pochádzali od španielskej spoločnosti ITP Aero. Vlastní sieť pobočiek na troch kontinentoch a do celého sveta dodáva aj svoje produkty. Súčiastky na ne odoberá od viac ako 150 dodávateľov. V období globálneho narušenia dodávateľských reťazcov však bolo náročnou výzvou zabezpečiť, aby všetky objednávky prišli načas.

SAMSUNG_032023_M Advertisement

„Riešenie SAP Ariba Supply Chain Collaboration for Buyers zjednodušilo spôsob, akým pracujeme s dodávateľmi a vnieslo doň prehľadnosť,“ vysvetľuje Carlos Perez Barriocanal, ktorý má v španielskej spoločnosti na starosti manažérske informačné systémy.

Počas svojej 30-ročnej histórie sa ITP Aero prepracovalo medzi najväčších výrobcov leteckých motorov a ďalších komponentov na svete. Produkty firmy možno nájsť vo viac ako polovici prevádzkovaných lietadiel so širokým trupom a stará sa aj o motory všetkých lietadiel španielskych ozbrojených síl.

Nahradiť telefonáty a e-maily

Vzhľadom na zložité dodávateľské reťazce siahajúce do všetkých kútov sveta bolo pre spoločnosť stále namáhavejšie zabezpečiť vysokú kvalitu. Komplikovaná logistika kládla vysoké nároky na komunikáciu a ovplyvňovala rýchlosť a presnosť dodávok.

ITP Aero sa preto rozhodla svoje dodávateľské procesy štandardizovať, digitalizovať ich a nahradiť všetku telefonickú a e-mailovú komunikáciu cloudovou dodávateľskou sieťou. Voľba padla na cloudové riešenia SAP, integrované so SAP S/4HANA a obchodnou sieťou SAP Business Network. Tá zjednodušuje spoluprácu nákupcov i predajcov na transakciách, posilňuje ich vzájomné vzťahy a pomáha im objavovať nové obchodné príležitosti. Aj vďaka tomu má dnes spoločnosť ITP Aero potrebné materiály v správny čas a mohla tak navýšiť svoje výrobné kapacity.

Digitálne a v reálnom čase

„V momente, keď v našom SAP ERP systéme vytvoríme objednávku, naši dodávatelia to vďaka obchodnej sieti hneď vidia. Vyhneme sa tak manuálnemu narábaniu s dátami,“ hovorí José Luis Herrero, šéf plánovania prevádzky v ITP Aero. „Potvrdenie dátumu dodávky v Aribe sa automaticky integruje s našim ERP. Môžeme si tak nastaviť upozornenia, pripraviť sa na nedostatky, alebo vieme prehodnotiť svoje potreby,“ vysvetľuje.

Keď má dodávateľ tovar pripravený, vygeneruje v Aribe kód. Systém ho automaticky zdieľa s ERP systémom spoločnosti, ako aj s operátormi logistiky. Po doručení sa status objednávky zmení a automaticky sa vystaví potvrdenie pre dodávateľa. Ten následne môže zaslať faktúru, ktorú ERP systém spracuje. Dodávateľ zároveň vidí, kedy bola faktúra prijatá a uhradená.

„Koordinácia všetkých týchto krokov sa deje digitálne a prakticky v reálnom čase, hovorí Herrero. Španielskej spoločnosti sa vďaka digitalizácii a štandardizácii podarilo konsolidovať všetky operácie priamych výdavkov do jedinej platformy. Výsledkom je vyššia prehľadnosť a jednoduchšia správa nákupných objednávok, potvrdení pri odoslaní i dodaní, ako aj pohodlnejšia fakturácia a platby.

Lepšia logistika

Firme so 4 000 zamestnancami a príjmami vo výške 900 miliónov eur sa takmer úplne podarilo v tejto oblasti odbúrať telefonickú a e-mailovú komunikáciu. Zamestnancom to uvoľnilo ruky a môžu sa venovať strategickejším aktivitám. Štandardizácia obstarávacích procesov pre všetkých dodávateľov zase zvýšila efektivitu logistiky.

Výsledkom je nielen nižší počet chýb v komunikácii s dodávateľmi, nové riešenie zároveň nákupcom poskytuje presné a sledovateľné informácie o dodávateľských procesoch online. Zlepšilo sa aj celkové plánovanie logistiky, čo viedlo k optimalizácii dodacích rozvrhov a znížilo potrebu nadbytočného skladovania zásob.

Systém je navyše škálovateľný, takže ITP Aero v budúcnosti môže bez problémov fungovať s viac ako tisíckou nepriamych dodávateľov. „Vďaka riešeniu SAP Ariba Supply Chain Collaboration for Buyers je pre nás všetkých jednoduchšie riešiť naše obchody,“ dodáva Carlos Perez Barriocanal.

Zobrazit Galériu

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať