SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Lietajúce taxíky vraj budú lacnejšie ako Uber

Technológie
3

Hoci lietajúce elektrické taxíky vyzerajú teraz ako sci-fi, do desiatich rokov by mohli byť lacné ako pozemný taxík, navyše bez emisií uhlíka. Hovorí o tom nedávno zverejnená správa spoločnosti Deloitte, ktorá vykresľuje obraz budúcnosti elektrických lietadiel s vertikálnym vzletom a pristátím (eVTOL) ako súčasti mestských a regionálnych dopravných sietí. Štúdia uvádza, že letecké taxíky by mohli byť tri až päťkrát rýchlejšie ako súčasné možnosti jazdy.

Podľa správy budú eVTOL a iné formy leteckých taxíkov o päť až desať rokov certifikované pričom budú vysoko konkurencieschopné s bežnými taxíkmi a luxusnejšími formami pozemnej dopravy. Pokročilá letecká mobilita by mohla predstavovať alternatívu k trhu prémiových taxíkov pre niektoré cesty, pretože pasažieri budú zrejme ochotní zaplatiť za úsporu času, uvádza sa v štúdii. Zdieľané lety by mohli konkurovať štandardným aj prémiovým taxíkom, pretože predpokladaná cena je takmer rovnaká.

V niektorých scenároch môže byť dokonca cena za sedadlo pri zdieľanom lete nižšia ako prémiový taxík, a to pri oveľa výraznejšej úspore času. Každodenne dochádzajúci sa budú rozhodovať na základe ceny a iní sa budú pozerať na šetrenie času. Pravda, ak bude treba cestovať 45 minút na vertiport alebo letisko, aerotaxíky nebudú také atraktívne. Samozrejme, budeme musieť nejaký čas počkať, kým sa obloha zaplní leteckými taxíkmi, no toto odvetvie zaznamenalo za posledných 18 mesiacov dramatický rast.

V roku 2021 štyria výrobcovia (Joby Aviation, Archer, Lilium a Vertical Aerospace) vstúpili na burzu a do začínajúceho odvetvia sa investovalo 5,8 miliardy dolárov. Zdá sa, že preteky o najlepšie letecké taxi a obchodný model sú teraz reálne, hoci nie je jasné, ako bude vyzerať prípadná infraštruktúra v mestách a ich okolí. Existujúcich 4000 až 5000 malých miestnych a regionálnych letísk v USA by mohlo slúžiť ako štartovacie a pristávacie body pre eVTOL bez toho, aby bolo treba upravovať infraštruktúru. Mestá a štáty sa teraz pokúšajú zistiť, ako by sa dali využiť existujúce heliporty alebo iná infraštruktúra ako vertiporty pre nové letecké taxíky.

Výrobcovia eVTOL sa takisto musia naučiť vyrábať svoje lietadlá v rozsahu automobilového priemyslu, aby boli ekonomicky životaschopné, a nespoliehať sa na súčasné metódy kusovej výroby. Preto vidieť záujem mnohých veľkých automobilových spoločností o vznikajúci trh pokročilej leteckej mobility. Autori štúdie Deloitte dokonca očakávajú, že sa objaví aplikácia, ktorá prepočíta všetky formy dopravy pre dochádzajúceho, aby zistila, ktorá kombinácia leteckých taxíkov, vlakov, metra, autobusov a pozemných taxíkov by bola najrýchlejšia a najlacnejšia.

Zdroj: robbreport.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

havarie reakcia na: Lietajúce taxíky vraj budú lacnejšie ako Uber

11.6.2022 22:06
Najprv bude treba vymyslieť dokonalú AI ktorá zabezpečí bezpečnosť prevádzky.
Reagovať

Tak toto moze prehlasit reakcia na: Lietajúce taxíky vraj budú lacnejšie ako Uber

10.6.2022 06:06
Len niekto z nextechu. Lietanie je niekolkonasobne komplikovanejsie na technologie, udrzbu, legislativu atd. ako potom moze niekto tvrrit ze to bude lacnejsie?
Reagovať

Hlupy Luboslav Lacko klame reakcia na: Tak toto moze prehlasit

10.6.2022 14:06
Hlupy Luboslav Lacko klame
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať