ENTER olympiádu vyhrali asistent pre znevýhodnených študentov a smart svetlo na bicykel

Informatizácia
0

ENTER Olympiáda je pomyselným vyvrcholením celého vzdelávacieho programu ENTER.  V rámci projektu neho Telekom zabezpečuje sady micro:bit hardvéru pre školy, organizuje workshopy pre učiteľov a pomáha pripravovať aj vzdelávacie materiály. Zapojilo sa doň už 570 škôl na Slovensku. Za posledný rok a pol sa podarilo vyškoliť 600 učiteľov, z ktorých každý v priemere odučil ďalších 90 žiakov. Spolu sa tak s micro:bitom mohlo učiť programovať až rekordných 54-tisíc žiakov základných a stredných škôl.

Vo videu semifinalisti predstavujú svoje riešenia

Semifinalisti olympiády v programovaní ENTER

Cieľom ENTERu je viesť deti k tvoreniu a hľadaniu riešení problémov v ich okolí či hľadania inovácií. Deti má naučiť programovať, ale aj rozvíjať ich  kreativitu, logicky uvažovať či pracovať v tíme.

Do ENTER Olympiády sa prihlásili tímy zo 43 škôl z celého Slovenska. Ich úlohou bolo vypracovať projekt, ktorý by mal priniesť zlepšenie vo vybranej oblasti. Víťazné tímy, ktoré vybrala odborná porota zo semifinálovej desiatky, priniesli širokú škálu projektov: Od funkčného modelu Pinballu, cez elektronického asistenta pre imobilných pacientov, či signalizáciu pre asistentov detí na špeciálnych školách.

Porotcovia konštatovali, že kvalita prihlásených projektov bola na veľmi dobrej úrovni. Študenti preukázali schopnosť pracovať v tíme, logicky uvažovať a na splnenie svojich predstáv využiť rôznorodé technológie a postupy od programovania po 3D tlač. 

Prvé miesto spomedzi prihlásených základných škôl získal  3-členný tím zo Základnej školy v Jakubove. Len 14-roční študenti Adrián, Tomáš a Marek predstavili projekt, ktorý pomáha asistentom znevýhodnených študentov. „Náš pán učiteľ nám povedal o reálnom probléme, ktorý majú asistenti a študenti na Mokrohájskej a my sme sa ho snažili vyriešiť. Na projekte sme pracovali v trojici asi dva mesiace,“ vysvetľuje Adrián, člen tímu, ktorý svoje zariadenie testoval aj v reálnej prevádzke.

Prvé miesto medzi strednými školami a gymnáziami vyhral tím Oravskí junáci z Gymnázia Martina Hattalu v Trstenej s projektom Smart svetla na bicykel. „Najprv sme chceli urobiť len smerovky na bicykel, no povedali sme si, že to nestačí a doplnili sme ďalšie funkcie. Keď naše zariadenie zaznamená pád, odošle súradnice a žiadosť o pomoc,“ povedal Jerguš, člen víťazného tímu.

Na 2. a 3. miesta sa prebojovali aj ďalšie projekty, ktoré vznikli na hodinách informatiky. Sú tak dôkazom toho, že mladí ľudia dokážu vďaka technológiám realizovať svoje nápady - stačí im len podať pomocnú ruku.

Projekt ocenili aj učitelia informatiky. „Projekt ENTER dal študentom možnosť nielen učiť sa programovať, ale aj pracovať priamo aj s hardvérom, k čomu sa inak veľmi nedostanú. Okrem toho vidíme veľa možností pre medzipredmetové vzdelávanie a nezostáva tak len pri informatike,“ skonštatovala Denisa Slavkovská, učiteľka informatiky zo Spojenej školy Dominika Tatarku v Poprade.

Výsledky:

Stredné školy a gymnáziá

1. miesto: Oravskí junáci - Smart svetlo na bicykel

2. miesto: Bit games - Bit arcade

3. miesto: Incubaci - Incubio starostlivosť o rastliny

 

Základné školy

1. miesto: Jakubovskí roboti - MICRO:BITY ako asistenti asistentov na špeciálnej škole

2. miesto: STEMFI tím – osobný asistent pacienta

3. miesto: Pinball – hra Pinball

Veľmi zaujímavé boli aj ďalšie riešenia

Viac informácií o zapojených projektoch a o celom projekte ENTER nájdete tu: https://enter.study/olympiada-v-programovani/

Foto: Autor, Telekom

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
MicroBit micro:bit ENTER programovanie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať