ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

ViewSonic X10-4K / Krásavec do obývačky aj do záhrady

0

Leto je obdobie, keď radi trávime čas vonku v záhrade či v altáne a často nám napadne pozrieť si za pekného letného večera nejaký film. Televízor na tento účel nie je veľmi praktický, bežným modelom dlhší pobyt vo vonkajšom prostredí neprospieva a prenášať ho sa vám asi často nebude chcieť. Na tento účel sú však ako stvorené prenosné projektory. Stačí natiahnuť kus plátna alebo využiť stenu domu a môžete sa oddávať kultúrnemu vyžitiu. Jeden z adeptov aj na takéto využitie je testovaná novinka ViewSonic X10-4K. 

Ide o 4K Ultra HD jednočipový projektor DLP s krátkou projekčnou vzdialenosťou a LED svetelným zdrojom. Je navrhnutý ako systém domáceho kina typu všetko v jednom, čo znamená, že okrem projektora sa môže pochváliť aj integrovaným zvukovým dielom od Harman Kardon. Projektor sa dá veľmi rýchlo a pohodlne nastaviť a má všetko, čo potrebuje na sledovanie obsahu na veľkej ploche.

Prvé, čím vás prístroj hneď po vybalení upúta, je dizajn a kvalita spracovania. ViewSonic X10-4K je neuveriteľne štýlový projektor s elegantným dizajnom, ktorý zahanbí väčšinu konkurencie. Nečakajte žiadne štandardizované plastové výlisky a lacný vzhľad. Toto je produkt, ktorý si dáte v obývačke alebo v altáne na dobre viditeľné miesto, aby ho vaši známi mohli obdivovať. Kvalita spracovania je vynikajúca a minimalistický dizajn sa vyznačuje prémiovými krivkami a elegantnými kovovými povrchmi v kombinácii so sklom a kožou. Na oboch stranách sú sieťové mriežky pre integrovaný zvukový systém Harman Kardon a za prednou časťou, ktorá je celá zo skla, je centrálne umiestnený sklenený objektív. Je to veľmi neštandardné a aj veľmi praktické riešenie, ktoré výborne vyzerá. Predný sklenený panel ukrýva aj vstavaný IR senzor a kameru automatického zaostrovania. Pod ním je ďalšia sieťovaná mriežka, ktorá obsahuje senzor na ochranu očí, keby sa priamo do objektívu pozeralo vaše dieťa alebo domáci miláčik. Pod prednou mriežkou je takisto nožička na nastavenie uhla projektora. V zadnej časti je pevná kovová rukoväť potiahnutá kožou. Kožou je pokrytý aj magnetický zadný kryt, ktorý sa používa pri prenášaní na ochranu konektorov a ventilátora pred prachom. Vyzerá to veľmi luxusne. Rovnako luxusne potom pôsobí aj portová výbava pod ním. K dispozícii sú dva vstupy HDMI 2.0 a port USB-C na prehrávanie videa z kompatibilných smartfónov alebo tabletov. K dispozícii je i slot na kartu microSD, 3,5 mm analógový audio jack a ďalšie dva porty USB, jeden vo verzii USB 3.2 gen. 1. Čo sa týka audiovýstupov, sú dve možnosti: optický digitálny S/PDIF a ďalší 3,5 mm analógový jack. Okrem eternetového portu je na zadnej strane aj krytka, pod ktorou je port na priložený Wi-Fi dongle (5 GHz). K dispozícii je aj bluetooth 4.0 pre tých, ktorí chcú streamovať zvuk priamo zo svojich smartfónov alebo tabletov do vstavaných reproduktorov.

Výrobca sa v tomto prípade vyhýba zvyčajnému radu ovládacích tlačidiel, je tu iba otočný ovládač hlasitosti, ktorého stlačením projektor zapínate a vypínate. Nekonvenčný je aj diaľkový ovládač iba s niekoľkými tlačidlami a veľkým otočným prstencom s potvrdzovacím stredom na pohyb v menu. Ovládač má aj podsvietenie, ktoré sa hodí v tme.

Obraz je vytváraný jediným čipom Texas Instruments DLP 4K Ultra HD s technológiou XPR. To znamená, že v skutočnosti má čip fyzické rozlíšenie 1080p a 4K obraz vykresľuje vďaka bleskovému prestavaniu zrkadiel do 4 polôh počas jednej snímky, aby sa vytvorilo 8,3 milióna pixelov na obraz 4K. Aj keď v skutočnosti nejde o natívne 4K, túto technológiu používa viacero výrobcov a funguje veľmi dobre. Natívne 4K čipy nájdeme iba v podstatne drahších zariadeniach. Skutočnosť, že ide o jednočipový systém DLP, pomáha aj s obrazom, ktorý je ostrý a bez problémov so zarovnaním spojených s trojčipovými strojmi. Vstavaný fotoaparát na automatické zaostrovanie je ďalšia funkcia, ktorá zaisťuje dokonalý obraz bez toho, aby ste museli čokoľvek robiť. Projektor automaticky kompenzuje aj lichobežníkové skreslenie, hoci na dosiahnutie najlepších výsledkov je vhodné sa mu vyhnúť, ak je to možné. Ďalšia vlastnosť, ktorou novinka boduje, je použitie červených, zelených a modrých LED svetelných zdrojov namiesto bežnej UHP žiarovky. Výsledkom je udávaný jas 2400 lúmenov a životnosť až 30 000 hodín. To nepriamo odstraňuje aj dúhové artefakty (farebné lemovanie) typické pre projektory s farebným kolieskom používaným na lampových jednočipových projektoroch DLP. Využitie RGB LED zdroja vedie aj k širšiemu farebnému gamutu na úrovni 125 % Rec.709.

Dvojité integrované reproduktory Harman Kardon poskytujú výborný a výkonný zvuk, ktorý sa hodí k obrazu na veľkej obrazovke, pričom môžete použiť aj reproduktor bluetooth. Projektor poháňa 4-jadrový procesor podporovaný 2 GB pamäte a 16 GB úložného priestoru spolu s trojosovým ventilátorom a špeciálne navrhnutým prúdením vzduchu na tiché odvádzanie tepla. Celý tento výkon je potrebný, pretože projektor má vlastný operačný systém Android, ktorý zahŕňa domovskú stránku a úhľadné používateľské rozhranie. To vám umožní prístup k vstupom, ponuke nastavení, zrkadleniu obrazovky, správe súborov a centru aplikácií. Projektor, žiaľ, používa iba aplikačný obchod Aptoide, ktorý nie je ofi­ciálnym obchodom Googlu, a tak je v podstate na nič.

ViewSonic X10-4K sa môže využívať ako prenosný projekčný systém, ale v skutočnosti poskytuje dostatočne dobrý obraz na to, aby sa dal považovať za trvalé riešenie pre tých, ktorí majú obmedzený priestor. Svetelný zdroj LED zaisťuje, že obrázky sú jasné a výrazné, s vhodne sýtymi farbami, spracovanie DLP XRP vykresľuje obraz s neuveriteľnou ostrosťou a detailmi.

Pri sledovaní bežného televízneho vysielania zobrazí X10-4K veľký a prirodzene vyzerajúci obraz, ktorý si poradí s trochou okolitého svetla. Vďaka svetelnému zdroju LED životnosť lampy nie je problém, takže môžete sledovať televíziu tak dlho, ako chcete. Zobrazenie pohybu je vynikajúce, a aj keď existuje možnosť interpolácie snímok, skutočne ju nepotrebujete – pohyb je už plynulý a bez trhania. Na získanie najlepších výsledkov sa snažte dosiahnuť čo najväčšiu tmu v miestnosti, aby snímky mali patričný filmový efekt. Ak má technológia DLP slabinu, je to zobrazenie úrovne čiernej a kontrastného výkonu. ViewSonic X10-4K patrí v tomto smere k tým lepším, ale trénované oko si to všimne. Obraz HDR je reprodukovaný na pomery projektorov veľmi dobre. Zariadenie poskytuje živé farby a množstvo detailov. Zvuk je na veľmi dobrej úrovni a dostačuje na sledovanie TV vysielania alebo športových prenosov. Na vychutnávanie filmových zážitkov však odporúčam dedikované riešenie zvuku. Ventilátor je síce pomerne tichý, nie však nehlučný. Na záver musím konštatovať, že projektor v podstate do bodky plní, čo sľubuje. Je prenosný, má zaujímavý dizajn a poskytuje kvalitný 4K obraz s dobre použiteľným zvukom.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, kvalita obrazu, vysoká svietivosť
- Nepoužiteľné smart funkcie

PARAMETRE:

ViewSonic X10-4K, DLP LED, 4K UHD XRS (3840 × 2160), 2400 ANSI, 3 000 000:1, 2× HDMI (HDMI 2.0, HDCP 1.4/2.2), micro SD, USB-C, 2× USB-A, repro 2 × 8 W, HDR 10, životnosť lampy 30 000 h, Wi-Fi (dongle), eternet, bluetooth 

HODNOTENIE: 9/10


                                         

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať