SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Logi MX Mechanical - vynikajúce klávesnice pre tvorcov aj hráčov

2

Prívlastok Mechanical naznačuje, že konštruktéri týchto bezdrôtových klávesníc si dali obzvlášť záležať na mechanických vlastnostiach spínačov na rozmiestnení klávesov a samozrejme aj na celkovom dizajne a funkčnosti. Na testovanie som mal a bezdrôtové klávesnice MX Mechanical a MX Mechanical Mini, pričom verzia Mini je kratšia, pretože nemá numerický blok a aj kurzorové klávesy sú usporiadané tak, aby klávesnica bola čo najkompaktnejšia.

Horný panel klávesníc je z hliníka, telo je z pevného plastu. Klávesy majú mäkký, ergonomicky konkávny povrch, ktorý zlepšuje presnosť písania. Nakoľko písanie a občas aj programovanie je mojou hlavnou pracovnou náplňou, výber klávesnice považujem za veľmi dôležitý hlavne čo sa týka rozmiestnenia kláves. Ak je ich chod presný a príjemný, na výške zdvihu mi až tak nezáleží.

V prípade klávesníc MX je rozmiestnenie alfanumerických klávesov štandardné, pri modeli Mini sú kurzorové klávesy umiestnené tak ako na väčšine klávesníc bez numerického bloku. Klávesy Home, End, PgUp a PgDn sú na tejto klávesnici v pravom stĺpci. U klávesnice s numerickým blokom sú nad ním  klávesy Kalkulačka, Zobraziť/skryť pracovnú plochu, Hľadať a uzamknutie systému. Napriek štandardným rozmerom sú vďaka plochým krytom kláves klávesy opticky aj hmatovo bližšie k sebe, podobne ako sme zvyknutí u notebookov.

Okrem rýchleho písania tieto klávesnice s presným chodom kláves ocenia aj hráči, ktorí nevyžadujú krikľavé farebné podsvietenie. K dispozícii však majú šesť rôznych efektov bieleho podsvietenia. Inak povedané cieľovou skupinou pre tieto klávesnice  s nízkoprofilovými mechanickými spínačmi sú autori, copywriteri, či softvérový vývojári a samozrejme kancelárski pracovníci, ktorí sa popri práci aj radi zahrajú. Pri práci dosiahnu maximálnu možnú produktivitu písania a pri hrách presnosť a mechanickú odolnosť kláves. Klávesnice majú kvôli optimalizácii periférneho videnia dvojfarebné hmatníky kláves. Smart podsvietenie so šiestimi voľbami automaticky upravuje jas podľa okolitého svetla a v prípade nečinnosti sa podsvietenie vypína, aby sa šetrila energia batérie. Podvietenie sa automaticky zapne keď priblížite ruku nad klávesnicu. Výrobca udáva  výdrž batérie 15 dní so zapnutým podsvietením a 10 mesiacov s vypnutým podsvietením. Pri poklese batérie pod 10 % sa podsvietenie vypne. Na nabíjanie slúži USB-C konektor.

Ku klávesnici sa dizajnovo aj funkčne hodí farebne zladená myš Logi MX Master 3S

Klávesnice môžete pripojiť cez bluetooth, alebo cez USB dongle LogiBolt. Môžu byť pripojené k trom rôznym zariadeniam a sú kompatibilné s operačnými systémami Windows, macOS, iPadOS, Android, Chrome OS alebo Linux. LogiBolt zas umožňuje pripojiť k PC viac zariadení, typicky klávesnicu a myš. Popisy niektorých kláves preto majú aj alternatívne symboly používané na klávesniciach od Apple.

V aplikácii Logi Options+ si môžete prispôsobiť niektoré tlačidlá funkcií, používať preddefinované alebo vytvárať vlastné profily pre konkrétne aplikácie, nastavovať rýchlosť snímania, voliť efekty podsvietenia a ďalšie funkcie. Spínače majú zdvih približne 3,5 mm a približne v polovici hmatom ucítite náhly pokles odporu, takže chod klávesy sa zrýchli a zopnutie je spoľahlivé.

Pri testovaní ma prekvapila relatívne malá hlučnosť aj pri razantnejšom písaní.

Cena: MX Mechanical 179,99 €, MX Mechanical Mini 159,99 €

+ presný chod kláves, príjemný zdvih, nízka hlučnosť, adaptívne podsvietenie

- potešila by opierka zápästia a možnosť programovania makier

Hodnotenie: 9

Tip redakcie: Top produkt

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Logitech MX Mechanical

2 komentáre

obchod reakcia na: Logi MX Mechanical - vynikajúce klávesnice pre tvorcov aj hráčov

24.6.2022 11:06
Kde sa da odskusat nazivo?
Reagovať

RE: obchod reakcia na: obchod

26.6.2022 17:06
u partnerov Logitech ako je napr. Alza, Nay, príp. Datart. Ale myslím, že u každého predajcu, ktorý ju má skladom na predajni sa dá dohodnúť , aspoň ja som zatiaľ nemal problém dohodnúť sa keď som mal vážny záujem... Títo obchodníci (veľké predajne) majú k dispozícii vzorky, ktoré môžu rozbaliť a vystaviť ich, takže to nie je problém a nič ich to nestojí. Keď, tak sa vedia vždy dohodnúť s výrobcom.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať