SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Logitech MX Keys S / Kvalitná podsvietená bezdrôtová klávesnica

1

Popri kvalitných spínačoch klávesov a robustnej konštrukcii je hlavnou výhodou tejto klávesnice podsvietenie symbolov na klávesoch. Väčšina bezdrôtových klávesníc na predĺženie výdrže batérie podsvietenie nemá. Tento model môžete cez bluetooth spárovať zároveň s tromi zariadeniami, pričom podporované sú platformy Windows, Mac OS, Linux, Android, iOS, iPadOS aj Chrome OS, prípadne pripojiť cez bezdrôtový 2,4 GHz USB prijímač Logi Bolt, ktorý je súčasťou balenia a umožňuje pripojiť až šesť zariadení Logitech.

SAMSUNG 042024 Advertisement  

Horný panel klávesnice je z hliníka, telo z pevného plastu. Klávesy s nízkym zdvihom majú sférické priehlbiny, čo zlepšuje presnosť písania. Rozmiestnenie klávesov vrátane kurzorových klávesov a numerického bloku je štandardné. Klávesy vľavo a vpravo od medzerníka majú alternatívne nápisy, pretože ich význam je v rôznych operačných systémoch rôzny. Kláves Ctrl je na obvyklom mieste úplne vľavo. Funkčné klávesy v hornom rade umožňujú ovládanie prehrávania multimédií, zapnutie/stlmenie mikrofónu, reguláciu jasu podsvietenia, aktivovanie funkcie prevodu reči na text či otvorenie ponuky na vloženie smajlíka. Pristavím sa pri funkcii diktovania. Klávesnica nemá mikrofón, takže na tento účel potrebujete externý mikrofón.

 Nad numerickým blokom sú klávesy na spustenie kalkulačky, aktivovanie funkcie operačného systému na zosnímanie obrazovky alebo jej výrezu, zobrazenie kontextového menu či zamknutie počítača, ak sa od neho idete vzdialiť. Funkčné klávesy, samozrejme, môžete preprogramovať pomocou aplikácie Logitech Options.

Klávesnica má senzor na meranie intenzity svetla, takže jas podsvietenia sa auto­maticky prispôsobuje, a takisto senzor priblíženia rúk, a tak sa podsvietenie pri nečinnosti vypína, aby sa šetrila energia batérie, a pri priblížení rúk sa automaticky zapne. Batéria so zapnutým podsvietením vydrží 10 dní a s vypnutým podsvietením 5 mesiacov. Pri poklese batérie pod 10 % sa podsvietenie vypne. Na nabíjanie slúži konektor USB-C.

Aplikácia Logi Options+, ktorá je zadarmo k dispozícii pre Windows aj Mac OS, bola doplnená o funkciu Smart Actions. Pomocou nej môžete vytvoriť postupnosť úkonov a takto automatizovať akcie, ktoré často vykonávate. Okrem akcií v operačnom systéme a aplikáciách môžete v postupnosti úkonov definovať aj časové oneskorenia. Ak chcete spustiť nejakú aplikáciu a následne ju prepnúť do požadovaného režimu alebo v nej načítať rozpracovaný projekt, môžete po spustení dať napríklad dvojsekundové oneskorenie, aby sa aplikácia stihla spustiť. K dispozícii sú aj preddefinované smart akcie na automatizáciu častých úloh vrátane aktivovania ChatGPT, ktoré si takisto môžete prispôsobiť.

Externú klávesnicu využijete nielen vtedy, ak používate externý monitor, ale aj vtedy, ak pracujete priamo na notebooku. Jednak máte k dispozícii štandardné rozloženie vrátane numerických klávesov, ale hlavne klávesnicu s myšou môžete na stole umiestniť do ergonomickej polohy a notebook vzdialiť, prípadne umiestniť na vhodnú vyvýšenú podložku alebo stojan, aby jeho displej bol v najlepšej polohe na sledovanie. Nízky zdvih klávesov poteší hlavne používateľov notebookov a štandardné rozmiestnenie ľudí ovládajúcich písanie všetkými desiatimi prstami. Niekto by mohol kritizovať minimálne konštrukčné a dizajnové zmeny oproti vlaňajšiemu modelu, ja to, naopak, chválim. Aj v prípade, ak píšete len dvoma či štyrmi prstami, prst nájde kláves nie podľa nápisu, ale viac na základe jeho polohy. Konštruktérom sa podarilo nastaviť optimálny pružný odpor, a tak klávesnicu ocenia aj ľudia, ktorí boli dosiaľ zvyknutí na trochu väčší zdvih. Klávesy reagujú rýchlo a presne a sférické priehlbiny uľahčujú orientáciu prstov a prispievajú k plynulejšiemu písaniu.

Výrobca pamätal aj na ekológiu, klávesnica nebola zabalená v plastovom vrecku, ale v tenkom papieri. Podiel recyklovaných plastov je minimálne 11 % a hliníkové diely boli vyrobené s použitím obnoviteľných zdrojov energie.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Ergonomické klávesy, podsvietenie, robustný dizajn, ekologické balenie
- Nedá sa meniť náklon

PARAMETRE:

• Pripojenie: bluetooth a USB dongle v pásme 2,4 GHz; senzor intenzity svetla, senzor priblíženia rúk, výdrž batérie: 10 dní s podsvietením, 5 me­siacov bez podsvietenia; rozmery: 430 × 132 × 20,5 mm, hmotnosť 810 g

• Cena: MX Keys 119 EUR, MX Keys S Plus (s Palm Rest) 129 EUR

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

uspavanie reakcia na: Logitech MX Keys S / Kvalitná podsvietená bezdrôtová klávesnica

21.7.2023 08:07
Ako je to so setrenim energie? Aktualne pouzivam set od RAPOO a napriek vsetkym pozitivam mi najviac vadi "smart" setrenie energie, kedy sa klavesnica aj mys uspavaju uz po par sekundach a ja tak musim klepat po klavesach aby sa zobudila... ked nieco ladim a sledujem priebeh, je fakt neprijemne, ked potrebujem rychlo zasiahnut a klavesnica/mys je uspata.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať