ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Logitech MX Mechanical / Vynikajúce klávesnice pre kreatívcov aj hráčov

0

Prívlastok Mechanical naznačuje, že konštruktéri týchto bezdrôtových klávesníc si dali obzvlášť záležať na mechanických vlastnostiach spínačov, na rozmiestnení klávesov a, samozrejme, aj na dizajne a funkčnosti. Na testovanie som mal bezdrôtové klávesnice MX Mechanical a MX Mechanical Mini, pričom verzia Mini je kratšia, pretože nemá numerický blok a aj kurzorové klávesy sú usporiadané tak, aby klávesnica bola čo najkompaktnejšia. Horný panel klávesníc je z hliníka, telo z pevného plastu. Klávesy majú mäkký, ergonomicky konkávny povrch, ktorý zlepšuje presnosť písania. Pretože písanie a občas aj programovanie je mojou hlavnou pracovnou náplňou, výber klávesnice považujem za veľmi dôležitý, hlavne čo sa týka rozmiestnenia klávesov. Ak je ich chod presný a príjemný, na výške zdvihu mi až tak nezáleží. V prípade klávesníc MX je rozmiestnenie alfanumerických klávesov štandardné, pri modeli Mini sú kurzorové klávesy umiestnené tak ako na väčšine klávesníc bez numerického bloku. Klávesy Home, End, PgUp a PgDn sú na tejto klávesnici v pravom stĺpci.

Na klávesnici s numerickým blokom sú nad ním klávesy Kalkulačka, Zobraziť/skryť pracovnú plochu, Hľadať a uzamknutie systému. Napriek štandardným rozmerom sú vďaka ich plochým krytom klávesy opticky aj hmatovo bližšie k sebe, podobne ako sme zvyknutí pri notebookoch. Okrem rýchleho písania tieto klávesnice s presným chodom klávesov dobre poslúžia aj hráčom, ktorí nevyžadujú krikľavé farebné podsvietenie. K dispozícii však majú šesť rôznych efektov bieleho podsvietenia. Inak povedané, cieľovou skupinou pre tieto klávesnice s nízkoprofilovými mechanickými spínačmi sú autori, copywriteri či softvéroví vývojári a, samozrejme, kancelárski pracovníci, ktorí sa popri práci aj radi zahrajú. Pri práci dosiahnu maximálnu možnú produktivitu písania a pri hrách presnosť a mechanickú odolnosť klávesov. Klávesnice majú na optimalizáciu periférneho videnia dvojfarebné hmatníky klávesov. Smart podsvietenie so šiestimi voľbami automaticky upravuje jas podľa okolitého svetla a v prípade nečinnosti sa podsvietenie vypína, aby sa šetrila energia batérie.

Podsvietenie sa automaticky zapne, keď priblížite ruku nad klávesnicu. Výrobca udáva výdrž batérie 15 dní so zapnutým podsvietením a 10 mesiacov s vypnutým podsvietením. Pri poklese batérie pod 10 % sa podsvietenie vypne. Na nabíjanie slúži konektor USB-C. Klávesnice môžete pripojiť cez bluetooth alebo cez USB dongle LogiBolt. Môžu byť pripojené k trom rôznym zariadeniam a sú kompatibilné s operačnými systémami Windows, Mac OS, ­iPadOS, Android, Chrome OS alebo Linux. LogiBolt zas umožňuje pripojiť k PC viac zariadení, typicky klávesnicu a myš. Nápisy na niektorých klávesoch preto majú aj alternatívne symboly, používané na klávesniciach Apple. V aplikácii Logi Options+ si môžete prispôsobiť niektoré tlačidlá funkcií, používať preddefinované alebo vytvárať vlastné profily pre konkrétne aplikácie, nastavovať rýchlosť snímania, voliť efekty podsvietenia a ďalšie funkcie. Spínače majú zdvih približne 3,5 mm a zhruba v polovici hmatom ucítite náhly pokles odporu, takže chod klávesu sa zrýchli a zopnutie je spoľahlivé. Pri testovaní ma prekvapila relatívne malá hlučnosť aj pri razantnejšom písaní.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Presný chod klávesov, príjemný zdvih, nízka hlučnosť, adaptívne podsvietenie
- Potešila by opierka zápästia a možnosť programovania makier

Cena: MX Mechanical 179,99 EUR, MX Mechanical Mini 159,99 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať