SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Lotus E-R9 má karosériu meniacu tvar, štyri elektromotory a vymeniteľnú batériu

Technológie
1

Koncept E-R9 je víziou automobilky Lotus, ako by mohli vyzerať vytrvalostné pretekárske vozidlá v roku 2030. Predstavuje funkcie a technológie, ktoré by sa mali objaviť na budúcich pretekárskych automobiloch. Je navrhnutý Russellom Carrom, dizajnérom hyperauta Evija, a má kokpit inšpirovaný lietadlom. Mal by byť „čiastočne riadený ako auto a čiastočne ako stíhačka“.

Aerodynamická účinnosť modelu E-R9 je optimalizovaná použitím „tvarovateľných“ panelov karosérie, ktoré rozširujú koncepciu aktívnej aerodynamiky o schopnosť efektívne meniť tvar automobilu tak, aby vyhovoval jazdnej situácii. Funkčnosť možno aktivovať „stlačením tlačidla“ alebo sa nasadí automaticky na základe údajov zo zabudovaných senzorov prúdenia vzduchu.

Lotus tvrdí, že schopnosť zmeny tvaru umožňuje „minimálny odpor na rovinách a maximálny prítlak v zákrutách“. Dodáva, že vertikálne ovládacie plochy vzadu pomáhajú vozidlu rýchlejšie meniť smer. Lotus neposkytol podrobné parametre toho, čo sa skrýva pod kapotou, ale model E-R9 by mal mať podobne ako Evija výkon 2000 hp a mal by byť vybavený vysokovýkonným elektromotorom pre každé koleso, ktorý poskytuje optimálnu trakciu a funkciu vektorovania krútiaceho momentu.

Konštrukcia je navrhnutá tak, aby umožňovala rýchlu výmenu batérií. V súčasnosti majú elektrické pretekárske autá podobne ako vozidlá používané vo Formule E obmedzený dojazd a dlhé doby nabíjania, takže bežné vytrvalostné preteky neprichádzajú do úvahy. Schopnosť rýchlo vybrať vybitú batériu a vymeniť ju za plnú by lepšie replikovala rýchle zastávky bežných automobilov v boxoch.

Zdroj: autocar.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

to už tu raz bolo, meniteľná geometria krídel stroja F14 reakcia na: Lotus E-R9 má karosériu meniacu tvar, štyri elektromotory a vymeniteľnú batériu

17.3.2021 19:03
stíhačka F14 mala meniteľnú geometriu krídiel, spotrebovala tak menej paliva, keď sa odpor menil, tak tento lotus šetrí baterku potom
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať