SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Ľudia využívajú ChatGPT už aj na zložité zmluvy. Oplatí sa ešte študovať právo?

Technológie
1

 Lewis, zakladateľ a riadiaci partner spoločnosti Bedrock Capital, radí mladým ľuďom, aby nešli na právnickú fakultu. Pritom nie je jediný, kto sa obáva o budúcnosť tohto odboru. Iní odborníci upozorňujú na to, že úradnícke profesie sú viac ohrozované nástrojmi umelej inteligencie, ako je ChatGPT. Podľa štúdie, ktorú nedávno uskutočnil tvorca ChatGPT, spoločnosť OpenAI, sa zistilo, že kariéry vysoko vzdelaných odborníkov sú viac vystavené nástrojom automatizácie ako manuálni pracovníci s odbornými zručnosťami.

Napríklad v prípade tlmočníkov je riziko na úrovni 76,5 %, čo znamená, že viac ako tri štvrtiny ich práce by mohol softvér s umelou inteligenciou, ako je ChatGPT, vykonávať rýchlejšie. Na porovnanie, kuchári, holiči a elektrikári mali úroveň ohrozenia iba 3 %. Pokiaľ ide o právnikov, táto profesia má úroveň ohrozenia až 76 %. A čo je ešte horšie, právne sekretárky a administratívni asistenti by sa mohli ocitnúť na 100 percentách, pretože umelá inteligencia by tieto úlohy mohla vykonávať naozaj ľahko. 

Napríklad ChatGPT dokáže generovať základné zmluvy, navrhovať právne listy a dokonca prekladať právnický jazyk, aby bol zrozumiteľnejší aj pre neprávnikov. Online službe sa dokonca už podarilo automatizovať niekoľko úloh, ktoré by tradične vykonávali právnici. Služba DoNotPay pomáha používateľom napadnúť pokuty za parkovanie, nahlásiť daňové podvody a vykonať množstvo ďalších úkonov – to všetko na báze umelej inteligencie. Pritom stojí len 36 dolárov ročne, čo je obrovský rozdiel v porovnaní s trojcifernou hodinovou odmenou typického právnika.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Zakladateľ spoločnosti DoNotPay Joshua Browder tvrdí, že keď začiatkom tohto roka navrhol, aby sa jeho „robotický právnik“ použil v súdnom procese, dostalo sa mu od štátnych advokátskych komôr prívalu „hrozieb“.  Preto Geoff Lewis a iní odrádzajú mladých ľudí od drahého štúdia práva a radia im získavať zručnosti v odboroch, kde si z dlhodobého hľadiska dokážu zabezpečiť financie do budúcnosti. Podľa Americkej obchodnej komory budú mať zamestnávatelia v priemysle od roku 2023 problém nájsť 400 000 zváračov, 78 000 vodičov nákladných vozidiel, 18 000 leteckých mechanikov a ďalších remeselných pracovníkov.

V roku 2023 bude chýbať pol milióna stavebných robotníkov a do roku 2030 by mohlo zostať neobsadených 2,1 milióna pracovných miest vo výrobe. Tieto pracovné miesta sa nielen ťažko obsadzujú, ale aj automatizujú. ChatGPT a ďalšie generatívne modely AI sa zameriavajú na údaje, analýzu a zručnosti, ako je písanie. Automatizácia murárstva, výroby nábytku a opráv elektrických zariadení môže trvať oveľa dlhšie.

A napokon nerovnováha medzi dopytom a ponukou tlačí na vyššie mzdy remeselníkov. Podľa Filadelfského inštitútu pre odbornú prípravu technikov môže priemerný mechanik výťahov zarobiť ročne približne 104 000 dolárov, zatiaľ čo skúsení leteckí mechanici a pracovníci údržby vzduchotechniky môžu poberať aj šesťciferné platy. Teda pre tých, ktorí majú pred sebou ešte desiatky rokov práce, môže byť ideálny čas zvážiť prechod k remeselným zručnostiam. A keďže dopyt po týchto typoch pracovníkov je v súčasnosti taký vysoký, môžete si byť istí, že budete mať stály prísun práce.

Zdroj: moneywise.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

iHlupy iLuboslav kLacko reakcia na: Ľudia využívajú ChatGPT už aj na zložité zmluvy. Oplatí sa ešte študovať právo?

23.6.2023 05:06
iHlupy iLuboslav kLacko
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať