Ľudské myslenie je extrémne pomalé a nepomôže mu ani Neuralink

7

Nová štúdia výskumníkov z Caltechu vypočítala, že náš mozog spracúva informácie extrémne nízkou rýchlosťou približne 10 bitov za sekundu. Toto pokojné tempo môže mať evolučné korene, aj keď naše zmyslové orgány zhromažďujú údaje asi 100 miliónov krát rýchlejšie. Digitálne povedané, jeden bit je jedna jednotka alebo nula a reťazec z nich sa používa na kódovanie informácií. Výskumníci v novej štúdii sa najprv rozhodli definovať jeden bit z ľudského hľadiska.

Samozrejme, líši sa v závislosti od konkrétneho spôsobu spracovania informácií, napríklad pri čítaní a písaní vyčíslili jeden bit ako jeden znak textu a pri počúvaní reči je to v podstate jeden zvuk. Pri písaní vychádzali z príkladu profesionálnej pisárky. Tá dokáže písať rýchlosťou 120 slov za minútu a pri priemere päť znakov na slovo to vychádza na 10 stlačení klávesov čiže bitov za sekundu. V prípade zvuku je odporúčaná rýchlosť, aby bolo reči rozumieť, až 160 slov za minútu. Pri použití rovnakých výpočtov to vychádza na 13 bitov za sekundu.

012025_asbis_03

Tím ďalej vypočítal podobné bitové rýchlosti pre extrémne príklady spracovania ľudských informácií. Patrí sem riešenie Rubikovej kocky rýchlosťou svetového rekordu, čo vychádza na 11,8 bitu za sekundu, úlohy na zapamätanie si číslic (4,9 bit/s), profesionálny Tetris (7 bit/s). Na základe toho tím dospel k záveru, že približne 10 bitov za sekundu je dobrý priemer pre rýchlosť ľudského myslenia. V porovnaní s umelými systémami prenosu dát je to extrémne pomalé. Napríklad rýchlosť Wi-Fi sa zvyčajne meria v stovkách miliónov bitov.

Dokonca je to pomalé aj v porovnaní s naším vlastným hardvérom – zmyslovými orgánmi a nervovým systémom. Tím vypočítal, že jeden čapíkový fotoreceptor v ľudskom oku dokáže prenášať informácie rýchlosťou približne 270 bitov za sekundu, čo vychádza na neuveriteľných 1,6 miliardy bitov za sekundu na oko. Zdá sa, že zrakový nerv ich potom komprimuje na približne 100 miliónov bit/s. To však stále prevyšuje rýchlosť nášho myslenia, najmä ak vezmeme do úvahy obrovské množstvo vstupných informácií, ktoré v rovnakom čase prúdia z našich ostatných zmyslov.

Jednotlivé neuróny majú kapacitu na oveľa rýchlejšie prenosy dát, ale v praxi zvyčajne pracujú rýchlosťou približne 10 bitov za sekundu, tvrdí tím. Mohlo by ísť o pozostatok z čias našich najstarších predkov, ktorí sa potrebovali sústrediť len na pohyb smerom k potrave a preč od predátorov. Preto môžeme mať naraz v popredí našej mysle len jeden „myšlienkový prúd“. 

K PREDPLATNÉMU DOSTANEŠ DARČEKY!

Dôsledky pre budúce technológie sú trochu znepokojujúce. Vedci tvrdia, že počítače, roboty a umelá inteligencia dokážu spracúvať informácie oveľa rýchlejšie ako my a budú sa ešte zrýchľovať. Je to zlá správa aj pre každého, kto dúfa, že rozšíri svoje kognitívne schopnosti pomocou AI prostredníctvom systémov, ako je Neuralink od Elona Muska. Bez ohľadu na to, ako veľmi sa počítač zrýchli, náš zastaraný hardvér bude stále prekážkou.

Štúdia si však vyžaduje trochu manipulácie s číslami. Bity mozgu a počítačové bity nie sú dokonale porovnateľné, napríklad systémy ako ASCII potrebujú na zakódovanie každého znaku sedem bitov, pričom nová štúdia tvrdí, že v mozgu pripadá na jeden bit jeden znak. Navyše je ťažké kvantifikovať bity pre rôzne ľudské činnosti. V každom prípade je to však zaujímavá štúdia, ktorá vás prinúti premýšľať. Výskum bol publikovaný v časopise Neuron.

Zdroj: newatlas.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

7 komentárov

zaujimave reakcia na: Ľudské myslenie je extremne pomalé a nepomôže mu ani Neuralink

9.1.2025 07:01
clanok vyznieva nezmyselne. ale tematicky clanok od autorov, ktory je na Arxive (k plnemu zneniu citovaneho originalu som sa nevedel dohrabat) vyzera celkom zaujimavo. Preletel som ho len tak narychlo. A ten prvy komentar, ktory tvrdi, ze si to tu niekto pomylil s 10 bitmi pri HDR ci podobne je nezmysel.
Reagovať

Perfiš reakcia na: Ľudské myslenie je extremne pomalé a nepomôže mu ani Neuralink

6.1.2025 10:01
Takže tou rýchlosťou 10 bitov za sekundu vlastne ani nedokážeme spracovať zmyslové vnemy. Nedokážeme ani udržať rovnováhu pri chôdzi, a beh je pre nás z hľadiska výpočtovej kapacity mozgu fyzicky nemožný.

Redakčná AI prebrala článok ktorý publikovala iná redakčná AI ktorá si splietla serializáciu a paralelizmus pri výpočtoch, a tých 10 bitov zobrala z definície zobrazovacích adaptérov ktorých popis tvrdí že viac ako 10 bitový farebný rozsah nedokáže človek spracovať.

Teším sa na dobu, keď prirodzená ľudská tvorba bude kompletne nahradená strojmi. Už teraz je vidno ako AI pôsobí na dôveryhodnosť informácií. A som rád, keď aj tento portál prispieva k tomu.
Reagovať

RE: Perfiš reakcia na: Perfiš

14.1.2025 11:01
Zrejme zabudli zmienit, ze nas mozog sice spracuje 10bps, ale iba v jednom "threade", alebo v jednom "jadre". A tych paralelnych threadov bezi v mozgu miliony. T.j. napr. chodza vyvzera asi tak, ze to, ze chcem niekam ist ma na starosti jeden thread a na uvedomenie si, kam chcem ist kludne postacuje aj tych 10bps, ale tento thread informaciu posiela dalsim threadom/jadram, ktore maju na starosti autonomne riadenie pohybov tela, dalsim threadom/jadram, ktore vyhodnocuju, ci sa planovana trasa nelisi od realnej, dalsie, ktore zistuju, ci neexistuju na ceste prekazky alebo nebezpecenstva, ktore by poslali ako spatnu vazbu naspat do "hlavneho" jadra a pod. Dokaz toho, ze je to cela kaskada autonomnych procesov je to, ze si ani neuvedomujeme, co vsetko mozog musi spracovavat len tym, ze sa rozhodneme prejst iba na druhu stranu miestnosti. Vobec nas to mentalne nezatazuje, je to "brnkacka". Ked ale to iste chceme, aby urobil robot a nenarazal do vsetkeho, nepotkol sa na niecom a pod., tak na to potrebujeme brutalny vypoctovy vykon. Cize nie je 10bps ako 10bps.
Reagovať

RE: Perfiš reakcia na: Perfiš

8.1.2025 13:01
Udrieť kladivom po smart fóne a kto bude múdrejší?
Reagovať

RE: Perfiš reakcia na: Perfiš

7.1.2025 11:01
Súhlasím s reakciou.
Zverejnené údaje o rýchlosti spracovania informácií mozgov sú s vysokou pravdepodobnosťou nereálne, ba až by som napísal, nezmyselné..
Napr., pouvažujme, koľko bitov za sekundu musel spracovať mozog nášho predchodcu, keď úspešne utekal pred šabľozubým tigrom,?. Alebo pri takej obyčajnej činnosti, ako je čítanie týchto riadkov.

Tiež dobre sa píše v predošlej reakcii, že porovnávať počítačové bity a mozgové bity (v neurológii napokon nie je takýto pojem vôbec definovaný) je krok vedľa.

Napokon, je konsenzus, že mozog obsahuje cca 80 miliárd nervových buniek, ktoré pracujú "sériovo-paralelne".
Atď, atď...

Sorry, tento článok považujem za nedôveryhodný.
Reagovať

RE: RE: Perfiš reakcia na: RE: Perfiš

8.1.2025 13:01
Udrieť kladivom po smart fóne a kto bude múdrejší?
Reagovať

RE: RE: Perfiš reakcia na: RE: Perfiš

7.1.2025 17:01
Ja aj tento článok považujem za dôveryhodný dôkaz neschopnosti AI. Ľudstvo nečaká vojenský Skynet, ale civilizácia skončí kvôli ohlúpnutiu ľudstva.

A som rád, že aj tento portál k tomu prispieva. Už aby to bolo..
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať