NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Made in Slovakia: Predstavujeme zaujímavé startupy

0

Kimbino - Aktuálne letáky, katalógy a zľavy
Kimbino prináša online akciové letáky a katalógy  z vyše 32 krajín sveta, pričom len zo Slovenska pokrýva viac ako 120 obchodov. Sú prehľadné a jednoducho sa v nich listuje. Ich používanie je zdarma, bez nutnosti registrácie. Nové informácie o akciách či zľavách môžu mať používatelia Kimbina skôr, ako by im boli doručené do poštovej schránky. Aplikácia v Google Play je dostupná v 15 krajinách sveta a stále sa pracuje na vývoji a pridaní ďalších krajín.

Cieľovú skupinu tvoria ľudia, ktorí chcú pred nákupom zistiť, aký tovar je práve v akcii. Kimbino ponúka možnosť nalepiť si na poštovú schránku nálepku s informáciou, že žijete ekologickejšie. Kimbino nálepky nájdete priamo na webovej stránke, kde sa dajú stiahnuť, vytlačiť a okamžite nalepiť. V Žiline sa dokonca nachádza aj odberné miesto, na už vytlačené nálepky zdarma. Plánom je, vytvoriť odberné miesta po celom Slovensku a podporiť tak dobrú myšlienku a zamedziť nezmyselnému plytvaniu papiera na letáky.

BodyFix (pôvodne Vystri sa!) prináša novinku vo forme aplikácie pre „múdre“ zariadenia ako sú mobily, tablety a počítače. Jej cieľom je dať podnikateľom (fyzioterapeutom, športovým lekárom, trénerom, učiteľom, aj obyčajným ľudom) nástroj, ktorý im uľahčí nielen každodenný život, ale dá im aj spätnú väzbu o ich aktivitách a aktivitách ich zverencov. Vybrať si možno z viacerých druhov tréningu: Posilnenie stredu tela, Jóga pre deti, Regenerácia po tréningu, Strečing, Fit lopta, Pilates alebo Cvičenie pre seniorov. Vďaka tomu je možné lepšie a efektívnejšie pripravovať cvičebné jednotky, cieliť rast svalstva, riadiť procesy, a teda zlepšovať celé držanie tela a zdravotný stav.

Vystri sa! sa dá stiahnuť do telefónu či tabletu a testovanie sa môže začať. Jednoduchá a prehľadná grafika pomôže zrýchliť celý proces diagnostiky a vďaka mnohým funkciám ako je meranie dĺžok, vzdialeností a uhlov umožní získať lepší prehľad o zdraví. Aplikácia taktiež poskytne rady ako zlepšiť stav svojej chrbtice.

BodyFix je jedným z inkubátorov TUKE v Košiciach.

CHECkuP (Cognitive Healthcare Platform)
Startup hľadá riešenie, ako by mohli moderné technológie zlepšiť starostlivosť o chorých a nevládnych ľudí, ktorí potrebujú ošetrovateľov. Každý chce mať istotu, že jeho príbuzný dostáva kvalitnú starostlivosť. Lenže ako kontrolovať prácu ošetrovateľa, keď je nevládny človek doma sám? A práve v tom má pomôcť platforma CHECkuP – Cognitive HealthCare Platform. Platforma sleduje kvalitu zdravotnej starostlivosti, zbiera údaje, ktoré sú zaujímavé pre rodinu pacienta, ošetrovateľskú agentúru i zdravotnú poisťovňu. Výsledkom je lepšia služba, efektívnejšia organizácia práce agentúr, ale aj ušetrené peniaze. Veď sa platí len za požadovanú kvalitu a to, čo sa skutočne urobilo.

CHECkuP  sa stal víťazom hlavnej ceny súťaže Slovak University STARTUP CUP 2019, ktorú organizovalo Startup centrum TUKE pod Univerzitným vedeckým parkom TECHNICOM.

Startup APONI sa zaoberá začlenením rozšírenej reality do praxe. Ide o miešanie digitálneho obsahu s reálnym svetom, dovoľuje absolútnu interakciu s prostredím, čím diváka úplne pohltí bez toho, aby stratil kontakt s okolím. Napríklad v pracovník v priemysle doslova nosí počítač na očiach, kde je displejom okolie. Namiesto zložitých tlačených technických dokumentácií má k dispozícii krásny digitálny katalóg, namiesto prototypov hologramy, a to všetko len vďaka jednému zariadeniu. Poskytovanie komplexnosti služieb v rámci inovácií technológií a vzdelania prostredníctvom rozšírenej reality predstavuje základný pilier pre celkovú digitalizáciu v koncepte s 4.0 Industry.

Nosným produktom je aplikácia „Overview“, ktorá s využitím rozšírenej reality ponúka možnosť zobraziť digitálne dáta podľa špecifikácie klienta priamo vo výrobnej hale, čím uľahčuje manažérske rozhodnutia a vytvára úplne novú, unikátnu možnosť prezentácie podniku pre interných zamestnancov, ale najmä pre externých návštevníkov a auditorov. Cieľom je vybudovať styčný uzol medzi vzdelávaním a priemyslom založením Akadémie 4.0 Industry, zameranej na získavanie kvalifikácie prostredníctvom interaktívnych kurzov.

Kým doposiaľ našla rozšírená realita svoje najsilnejšie zastúpenie v dizajne a výrobe, čoraz viac si nachádza uplatnenie aj vo výcviku zamestnancov. Aj preto, že poskytuje pracovníkom kontextové údaje a pokyny, kedy a kde ich potrebujú na predajniach alebo v teréne, a tým nesmierne zvyšuje ich efektivitu. Zmiešaním fyzického a digitálneho sveta pomáha rozšírená realita pochopiť a uchovávať komplexné informácie oveľa rýchlejšie. V podobe cloudového riešenia je prístupná používateľom kedykoľvek a kdekoľvek, čím uľahčuje spoluprácu a zdieľanie vedomostí ľuďom v kancelárii s ľuďmi v teréne v reálnom čase. Harvér može byť finančne nákladnou položkou vo výrobnom podniku. Holografické okuliare HoloLens od Microsoftu alebo RealWear HMT-1 nepatria práve medzi najlacnejšie. Každý z hardvérov má svoje plusy a mínusy. Kým HoloLens zaručuje pracovníkom voľné ruky, keďže sa nosia na hlave, mobily a tablety sú finančne dostupnejšie a využiteľnejšie vo vonkajšom prostredí.

Aponi postúpilo do finále 9. kola súťaže inovatívnych nápadov – startupov “ Máš nápad? Prezentuj svoj startup!”, ktorú vyhlasuje dvakrát ročne rektor Technickej univerzity. Organizátorom súťaže je Univerzitný vedecký park TECHNICOM.

Zobrazit Galériu
dizajn startup technológie zdravie

Pridať komentár