CANON_122023 CANON_122023 CANON_122023

Máte chuť na kolu? Aj vďaka SAP príde načas

Technológie
2

Špeciálny projekt

Vedeli ste, že inšpiráciou pre ikonický tvar fľaše Coca-Coly bol kakaový bôb, hoci samotný nápoj kakao neobsahuje? Obalom svojich nápojov spoločnosť vždy venovala veľkú pozornosť – a rovnako tak i spôsobom, ako ich dostať ku konzumentom.

„K zákazníkom prepravíme každý rok 200-tisíc kamiónov,“ hovorí Valentin Radu. V spoločnosti Coca-Cola HBC, čo je plniaci a distribučný partner Coca-Coly, má na starosti logistiku. „Škála a zložitosť našej prevádzky si vyžadujú veľké administratívne úsilie na koordináciu s prepravcami,“ hovorí a pripomína, že každá výnimka, každá zmena je komplikácia náročná na čas. Veľká spoločnosť si pritom nemôže dovoliť výpadky v dodávkach a zakladá si na dostupnosti 24/7.

Výzvy na ceste i v kancelárii

Ak si nápoj z portfólia Coca-Coly kúpite na Slovensku, takmer z istotou pochádza z plniacej linky a distribučného reťazca spoločnosti Coca-Cola HBC – a to platí v ďalších takmer troch desiatkach krajín v Európe či Afrike; donedávna aj v Rusku.

Ešte pred niekoľkými rokmi spoločnosť, ktorá ročne rozdistribuuje vyše dve miliardy prepraviek, pristupovala k logistike tradičným spôsobom. Neustále sa však pasovala s rôznymi výzvami – či už priamo na cestách alebo pri administratíve v kancelárii. Hlavným problémom bol nedostatočný prehľad o tom, kde sa v danom okamihu tovar nachádza.

Sledovanie v reálnom čase

Firma sa preto rozhodla opustiť tradičnú reaktívnu logistiku a pristúpiť k distribúcii prediktívne.

Počas tri mesiace trvajúceho projektu Coca-Cola HBC nasadila riešenie SAP S/4HANA a s pomocou nástroja SAP Integration Suite ho prepojila s logistickým riešením Shippeo. Následne v dvoch vlnách pripojila na tento systém viac ako sto spolupracujúcich prepravných spoločností a partnerov v rámci dvanástich obchodných jednotiek.

„Spolupráca so Shippeo je ďalšou z viacerých úspešných integrácií špecifických riešení zákazníka s obchodnou sieťou SAP Logistics Business Network. Tá v reálnom čase prepája dopravcov, zákazníkov a ďalšie subjekty v logistike a preprave. Každý zákazník má špecifické procesy a potreby. Preto vždy okrem kompatibility posudzujeme i náročnosť nasadenia a celkovú pridanú hodnotu. To platí aj pri riešení Shippeo – môže byť vhodným doplnkom, zatiaľ čo iným zákazníkom plne vyhovujú štandardné a jednoducho škálovateľná SAP riešenia,“ vraví Zdeněk Mikeš, vedúci predaja nákupných riešení na Slovensku a v Česku v spoločnosti SAP.

Výsledkom je, že teraz dokáže sledovať dodávky v reálnom čase. Znižujú sa tak prepravné náklady, zvyšuje sa dochvíľnosť doručenia a celková kvalita služieb stúpa.

Algoritmus vypočíta odhadovaný čas doručenia každej zásielky a v reálnom čase ho oznámi dodávateľom a zákazníkom Coca-Cola HBC. Dokáže automaticky identifikovať kritické zásielky a preventívne reagovať na možné zdržania. Systém poskytuje automatizované potvrdenie doručenia; údaje sa samočinne zaznamenajú do SAP S/4HANA, takže zamestnanci v kancelárii môžu bez zdržania pokračovať v ďalších krokoch procesu.

Riešenie je okrem toho schopné proaktívne riadiť prepravu, zlepšovať procesy či využitie firemných aktív a najmä zvyšuje informovanosť zákazníkov, dopravcov či kolegov v rámci spoločnosti.

Menej mailov a telefonátov

„Platforma Shippeo využíva strojové učenie na presný výpočet odhadovaného času doručenia a ďalších štádií procesu. Automaticky ich v reálnom čase zdieľa s našimi dodávateľmi a zákazníkmi, takže zabezpečí, aby boli navzájom zosúladení. Okrem toho znižuje počet potrebných telefonátov, e-mailov a iných administratívnych aktivít. Naši zamestnanci sa tak môžu sústrediť na činnosti s vyššou pridanou hodnotou a venovať sa prípadným výnimkám,“ hovorí Valentin Radu.

Výsledkom nasadenia systému je prehľad v reálnom čase, ktorý posilňuje spoluprácu s dopravcami a pomáha tak optimalizovať logistické operácie.

Foto zdroj: SAP

Zobrazit Galériu

SAP

Všetky autorove články

2 komentáre

:D reakcia na: Máte chuť na kolu? Aj vďaka SAP príde načas

8.11.2023 10:11
No je to uzasne, ale ked bude flasa 2L koly stat 1.69, tak to mozu pit vsetci okrem mna. K zivotu mi to netreba a cenovo ste mimo misu. Ale hlavne ze viete kde sa kamion s colou nachadza.... Niekedy som rozmyslal nad 1.39. Ale ked ste mali akciu colu 2L za nieco okolo eura, tak to este bolo schodne. Ale teraz??? No ako som povedal, nech si vas kupuju ludia co maju prachy. Ja Vas podporovat svojou penazenkou budem co najmenej.
Dakujem, ze ste to dali na takuto cenu. Jeden neduh mam menej :D
Reagovať

Ráč Kutrá Pali reakcia na: Máte chuť na kolu? Aj vďaka SAP príde načas

8.11.2023 09:11

Tento článok o logistických vylepšeniach Coca Coly je ako osviežujúci glg v horúcom letnom dni - nikdy by ma nenapadlo, že moja záľuba sledovať, kde presne sa nachádza moja online objednávka pizze, má čosi spoločné s prediktívnou distribúciou nápojov. A presne tak, ako Shippeo umožňuje Coca-Cole znižovať administratívny chaos, aj moje obľúbené pizzerie by mohli použiť trochu toho strojového učenia, aby predišli mojim každotýždňovým volaniam s otázkou: "Kde, preboha, je môj quattro stagioni?"
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať