SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Medené katalyzátory opracované laserom odhalili tajomstvo premeny CO2 na palivo

2

Medené katalyzátory sú cenené preto, že môžu premieňať oxid uhličitý na palivo a ďalšie chemikálie. Tento proces je však zvyčajne neselektívny. Meď redukuje oxid uhličitý na 16 rôznych chemikálií a chemici nedokázali tento proces ovládať. Teraz však pomocou medených mikrosond vyrezávaných laserom a počítačového modelovania vytvorili podrobné mapy selektivity, ktoré predpovedajú najlepšie reakčné podmienky na získanie palív a ďalších chemikálií.

Výskumníci použili laser na vyrezanie mikroskopických vrtov priamo na medený povrch. Variácie hĺbky vyvolali rôzne reakčné prostredia, čo viedlo k rôznym produktom. Pri plytkých mikropóroch sa vytvorili malé molekuly, ako je napríklad oxid uhoľnatý. Hlboké mikroštruktúry bránia toku oxidu uhličitého, čím sa prostredie stáva zásadnejším. To vedie k tvorbe komplexnejších produktov.

Po otestovaní rôznych hĺbok mikropórov v medi a reakčných podmienok vedci vložili všetky experimentálne výsledky do svojho počítačového modelu, ktorý po analýze parametrov reakcie vygeneroval mapy selektivity. Tento prístup sa zdá účinnejší než alternatívy, ako je zmena zloženia katalyzátora alebo pridanie chemických činidiel.

Počítačová analýza pomôže lepšie pochopiť mechanizmus redukcie oxidu uhličitého. Kombinácia medených mikrosond s ešte menšími štruktúrami by mohla ďalej zvýšiť selektivitu. Tento nový prístup vrhá svetlo na to, ako možno selektívne vyrábať produkty s viacerými atómami uhlíka, čím sa dostávame o krok bližšie k efektívnym umelým listom.

Zdroj: chemistryworld.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum

2 komentáre

palivo? reakcia na: Medené katalyzátory opracované laserom odhalili tajomstvo premeny CO2 na palivo

4.6.2020 14:06
to nestacilo ru otazku napisat raz?
Reagovať

palivo? reakcia na: Medené katalyzátory opracované laserom odhalili tajomstvo premeny CO2 na palivo

4.6.2020 10:06
A kde ostalo to palivo?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať