Medzikontinentálny vlak AeroSlider by mal raz nahradiť lietanie

Technológie
9

Letecká doprava má na svedomí neuveriteľných 2,5 % svetových emisií uhlíka. Preto spoločnosť Manyone zaoberajúca sa strategickým poradenstvom uvažuje o radikálnych alternatívach k lietaniu. A aké riešenie ponúka? Má podobu obrovského vlaku, ktorého trať vedie okolo polovice sveta a podobá sa megasystému metra. Vyvýšená vlaková trať, nazvaná AeroSlider, namiesto koľají využíva rad nenápadných magnetických slučiek.

Funguje na podobnom princípe ako elektromagnetické delo – slučky postupne zrýchľujú vlak, a to až do rýchlosti 800 km/h, čo je priemerná rýchlosť lietadla. Základný dizajn je, samozrejme, len technická fantázia. Tím sa však naozaj zamyslel nad uskutočniteľnosťou trasy, ktorá by prechádzala z Afriky do Európy a Ázie, a vozňov, ktoré by mali všetko od typických sedadiel po veľké spoločné kryté priestory.

Zámerom však nie je predstaviť kompletný dizajn, ale premýšľať o tom, ako znížiť našu závislosť od lietania. Dráhu by netvorili koľaje, ale rad magnetických stožiarov. Vlak by bol poháňaný vpred podobne ako guľka. Musel by mať aerodynamický tvar a reagovať na magnetické sily, ale na jeho pohon by neboli potrebné žiadne motory alebo batérie.

Trať by sa dala jednoduchšie inštalovať, pretože na rozdiel od koľají, ktoré vyžadujú starostlivé vyrovnávanie, by stačilo stožiare zasadiť hlbšie alebo menej hlboko do zeme, aby sa vytvorila vodorovná trať. Eliminovala by sa aj potreba stavať mosty ponad menšie vodné útvary, pretože vlak by sa vznášal vo vzduchu. Dráha vedúca vo výške 20 metrov by na rozdiel od diaľnic či železničných tratí nebránila zvieratám prechádzať pod ňou.

Tím, ktorý vedie hlavný dizajnér Guillermo Callau, vytvoril aj trasu, ktorá by v roku 2050 spájala najväčšie svetové mestá. Z Moskvy do Šanghaja by ste sa mohli dostať za 12 hodín, ale kľúčové je vyhnúť sa Himalájam. Na trase však nenájdete Tokio, pretože tam by vlak musel prechádzať podmorským potrubím. Rovnako chýba aj Londýn, keďže je obklopený vodou.

Zatiaľ čo v hyperloope by ste cestovali tlakovým potrubím, AeroSlider by mal mať okná a ponúknuť cestujúcim výhľad. Interiér bude luxusný – nebude pripomínať vlak či lietadlo, ale skôr vysokorýchlostnú budovu. V jednom vozidle môže byť napríklad park s joggingovou dráhou a veľa osobných kabín pre tých, ktorí cestujú dlhšie. Umožní to fakt, že vlak bude naozaj dlhý. Navrhovaný AeroSlider má dĺžku 250 metrov.

Zdroj: fastcompany.com.

 

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
smart doprava inovácie vlak lietadlo

9 komentárov

... reakcia na: Medzikontinentálny vlak AeroSlider by mal raz nahradiť lietanie

28.11.2019 13:11
Pre teroristov by to bola pochúťka, stačilo by odrovnať jeden dva stožiare. Oveľa realistickejší je hyperloop.
Reagovať

RE: ... reakcia na: ...

7.12.2019 10:12
Je zaujimave, ako sa meni zmyslanie a pohlad ludi na podobne koncepcie v zavislosti na dobre a skusenostiach (co je prirodzene). Pred takymi 20-timi rokmi by asi malokoho napadlo hned mysliet na teroristov pri ukazke konceptu. Inac hned to napadlo aj mna, ze terorirsti...
Inac koncepsia zaujimava, teoreticky realizovatelna, prakticky je tam vela nedoriesenych veci: napriklad hluk takej supravy nejakych 20-50m nad zemou, opakovane dynamicke namahanie prstencov tlacenym vzduchom pri rychlosti 800km/h, napajanie prstencov v odlahlych oblastiach, krizovanie s cestami a energetickymi sietami, stret s vtakmi, co ak nastane vypadok energie, bude sa vediet vlak znova rozbehnut ked zostane visiet na dvoch takych prstencoch, atd
Reagovať

Akože naozaj? naozaj? reakcia na: Medzikontinentálny vlak AeroSlider by mal raz nahradiť lietanie

27.11.2019 20:11
... zabudnite...
Reagovať

snobarina reakcia na: Medzikontinentálny vlak AeroSlider by mal raz nahradiť lietanie

27.11.2019 11:11
ono urobit z toho snobarinu s joggingovou drahou a podobnymi nepasazierskymi pristormy posunie cenu za osobu na uroven ktoru si nebudu normalny ludia vediet dovolit a snobi s tymto nemaju dovod cestovat takze hovorit o nahrade za lietadla je troska prehnane v tomto koncepte. Skor to budu dobytcaky na styl america airlines ktore nahradia lietadla ak sa vobec budu dat taketo drahy prevadzkovat na tak husto zastavanom uzemi.
Reagovať

Neuveritelnych .... reakcia na: Medzikontinentálny vlak AeroSlider by mal raz nahradiť lietanie

27.11.2019 10:11
Klasika. NEUVERITELNYCH 2.5%. Ale nenapise nikto kolko prispieva automobilova doprava. O kolko viac prispel redaktor ktory dnes prisiel do prace sam autom ako pasazier v lietadle ...
Reagovať

RE: Neuveritelnych .... reakcia na: Neuveritelnych ....

28.11.2019 15:11
tak napíš ty. Aj koľko tonokilometrov prepravia autá a koľko lietadlá
Reagovať

no neviem... reakcia na: Medzikontinentálny vlak AeroSlider by mal raz nahradiť lietanie

27.11.2019 10:11
tak trocha matematiky, resp. balistiky. Pri vzdialenosti prstencov dajme tomu 20m od seba a deklarovanej rýchlosti 800 km/h bude pokles nosu vlaku 40mm pri ďalšom prstenci. Bez započítania odporu vzduchu. Koniec vlaku bude mať podobný problém. Ako to chcú kompenzovať? Aerodynamicky, vztlakom? Či približovaním prstencov? To radšej klasický maglej s koľajnicou. A samozrejme zrážka s vtákom pri 800km/h bude mňamka.
Reagovať

RE: no neviem... reakcia na: no neviem...

28.11.2019 15:11
neviem, či si nedal tej matematiky až moc. Vlak má mať 250m, takže teoreticky prstence môžu byť od seba aj 120m a vlak bude vždy pevne v dvoch prstencoch naraz. Musel by byť ale dobre vystužený, aby sa na tých 120m pri tej rýchlosti nestihol príliš prehnúť.

Pridať komentár