SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement

Mercedes predstavil trojicu noviniek vrátane nového Mercedes-Maybach EQS 680 SUV

Elektromobilita
0

Spoločnosť Mercedes-Benz usporiadala v bratislavskej Mlynici predstavenie trojice noviniek, ktoré sa blízkom čase dostanú aj na náš trh. Vďaka tomu sme si mohli po prvýkrát naživo pozrieť úplne nový model Mercedes-Benz CLE, druhú generáciu vysokovýkonného vozidla Mercedes-AMG GT kupé a luxusnú extratriedu elektromobility v podobe Mercedes-Maybach EQS SUV.

Nás, pochopiteľne, najviac zaujal nový Mercedes-Maybach EQS 680 SUV. Ten predstavuje nový štandard v segmente čisto elektrických luxusných vozidiel SUV a zároveň znamená vstup tejto legendárnej značky do novej éry elektromobility. V exteriéri dominuje stojatá hviezda Mercedes na kapote a čierny panel prednej časti, vytvárajúci pre Maybach charakteristický vzhľad. Špičkový technický prvok s radarovými snímačmi je úplne integrovaný a už nie je viditeľný. Vývojárom spoločnosti Mercedes-Benz sa po prvýkrát podarilo v rámci celej veľkosti panela použiť indium, čo je materiál, ktorý je priepustný pre radarové lúče.

Veľmi tenký, striebristo lesklý materiál je skombinovaný s čiernym lakom. Vznikol tak jedinečný vysokolesklý čierny vzhľad s mimoriadnym hĺbkovým efektom. Klasický nápis MAYBACH je diskrétne zapracovaný do pochrómovanej ozdobnej lišty, ktorá tvorí jeden celok so súvislým svetelným pásom sériovo dodávaných svetlometov DIGITAL LIGHT. Model EQS 680 SUV zdobí možnosť exkluzívneho dvojfarebného lakovania a pochrómované prvky, ktoré zvýrazňujú jeho prestížny charakter. K dispozícii sú aj animované svetlomety DIGITAL LIGHT, ktoré prispievajú k dynamickej estetike vozidla.

Prémiový zážitok pokračuje vo vnútri vozidla. Interiér je príkladom luxusu a pohodlia s použitím vybraných materiálov a remeselného spracovania. Cestujúci tu nájdu hyperobrazovku MBUX so špeciálnymi režimami a grafikami prispôsobenými pre Maybach a aj luxusné prvky, ako sú rastlinne vyčinená koža a prírodné drevené dekorácie. Zadná časť interiéru ponúka exkluzívny luxusný salónik s komplexným komfortom pre všetky zmysly. Súčasťou výbavy sú riaditeľské sedadlá s masážnou funkciou, vyhrievaním, ventiláciou a ďalšími prvkami zabezpečujúcimi maximálne pohodlie. Exkluzívnym prvkom výbavy sú sériovo dodávané automatické komfortné predné aj zadné dvere. Ak vodič prichádza k vozidlu zboku, pri jeho priblížení asi na šesť metrov sa vysunú zapustené kľučky dverí. Pri ďalšom priblížení vodiča na vzdialenosť asi 1,5 metra sa automaticky otvoria dvere vodiča. Túto mimoriadnu funkciu privítania možno aktivovať a deaktivovať na centrálnom displeji systému MBUX. Všetky ostatné dvere možno otvárať a zatvárať na diaľku prostredníctvom systému MBUX jednoduchým dotykom na kľúči od vozidla, na centrálnom displeji alebo na sériovo dodávanom systéme MBUX pre oblasť zadných sedadiel. Dvere vodiča sa navyše zatvárajú automaticky hneď po šliapnutí na brzdový pedál. 

Rôzne možnosti nastavenia individuálnej svetelnej atmosféry a kvality ovzdušia zabezpečujú príjemné prostredie. Funkčný obsah a štruktúra obsluhy všetkých troch displejov zodpovedajú obsahu a štruktúre displejov modelu EQS SUV od značky Mercedes-Benz. Vzhľad možno prispôsobiť prostredníctvom troch štýlov zobrazovania (decentný, športový, MAYBACH) a troch režimov (navigácia, asistencia, servis). Vďaka dvom 11,6-palcovým displejom na operadlách predných sedadiel majú cestujúci na zadných sedadlách k dispozícii rovnako bohatú ponuku infotainmentu a komfortu. Sériovo dodávaný systém MBUX pre oblasť zadných sedadiel umožňuje jednoduché a rýchle zdieľanie obsahu na rôznych displejoch. Výber a úpravu cieľov navigácie možno robiť aj zo zadných sedadiel. Súčasťou sériovej výbavy je aj tablet MBUX pre oblasť zadných sedadiel, ktorý možno používať aj mimo vozidla, a interiérový asistent MBUX. 

 Technológia a inovácie sú zastúpené v systéme zvukového komfortu, ktorý zahŕňa 4D obklopujúci zvukový systém Burmester® s technológiou Dolby Atmos®. Vozidlo disponuje aj systémom ENERGIZING AIR CONTROL plus s filtrom HEPA na zabezpečenie čistoty vzduchu a aktívnou aromatizáciou. Podvozok vozidla je navrhnutý tak, aby poskytoval vynikajúci jazdný komfort s použitím vzduchového pruženia AIRMATIC a riadením zadnej nápravy. K dispozícii je aj špeciálny jazdný program MAYBACH, ktorý sa zameriava na maximálny komfort cestujúcich na zadných sedadlách.

Mercedes-Maybach EQS 680 SUV s výkonom 484 kW a dojazdom až 600 km je vybavený náhonom na všetky kolesá 4MATIC. Mercedes-Maybach chce spojiť luxus s trvalou udržateľnosťou. V modeli Mercedes-Maybach EQS SUV je množstvo konštrukčných dielov a komponentov sčasti vyrobených z materiálov šetriacich zdroje. Napríklad interiér je vystlaný kobercom Econyl z nylonovej priadze z recyklovaných materiálov, ako sú koberce a rybárske siete. Vozidlo obsahuje aj sekundárnu oceľ a recyklovaný hliník. Používanie recyklovaných materiálov je dôležité opatrenie na ceste k dekarbonizácii. V tejto súvislosti treba spomenúť neutrálnu bilanciu CO2 pri výrobe vozidiel Mercedes-Maybach EQS SUV a ich akumulátorov v závodoch Mercedes-Benz v Alabame v USA. Výrobca vozidiel Mercedes-Benz chce dosiahnuť, aby sa emisie CO2 pripadajúce na celý životný cyklus nových osobných vozidiel už do konca tohto desaťročia znížili minimálne na polovicu hodnôt z roku 2020.

Druhá generácia modelu Mercedes-AMG GT kupé je novým vrcholovým modelom v rámci ponuky Mercedes‑AMG. Spájajú sa v nej mimoriadne dynamické jazdné vlastnosti a vyššia miera praktickosti pri každodennom používaní. Špičkové komponenty ako podvozok so systémom AMG ACTIVE RIDE CONTROL s čiastočne aktívnou stabilizáciou nakláňania, sériové riadenie zadnej nápravy a aktívna aerodynamika dodávajú profilu aktívnych jazdných vlastností ostrejší ráz.

Športové kupé okrem toho prvýkrát prenáša svoj výkon na vozovku s úplne variabilným náhonom na všetky kolesá AMG Performance 4MATIC+. V súhre so 4,0-litrovým motorom AMG V8 biturbo vzniká jazdný zážitok na najvyššej úrovni. Exkluzívna architektúra športového vozidla AMG s prepracovanou kompozitnou hliníkovou štruktúrou karosérie umožňuje konštrukciu vozidla vo verzii so sedadlami 2+2.

To pre športové vozidlo tejto triedy znamená veľmi dobrý pocit z priestoru a veľký priestor na batožinu cestujúcich. Po SLS, prvej generácii dvojdverového kupé GT, 4-dverovom kupé GT a SL je nový model Mercedes-AMG GT kupé piatym samostatným konštrukčným radom, ktorý znovu dokazuje vysokú technologickú kompetenciu tímu vývojárov z Affalterbachu.

Pri uvedení na trh budú dostupné modely AMG GT 63 4MATIC+ kupé s výkonom 430 kW od januára 2024 a AMG GT 55 4MATIC+ kupé s výkonom 350 kW od júla 2024. 

Nový model Mercedes-Benz CLE kupé je samostatný konštrukčný rad. Preberá množstvo digitálnych inovácií z novej Triedy E. S novou architektúrou elektroniky a treťou generáciou infotainmentu MBUX je najinteligentnejším kupé s trojcípou hviezdou.

Ponúka mimoriadne interaktívnu zábavu s aplikáciami od poskytovateľov z tretích strán a novú úroveň individuálneho prispôsobenia s automatizovanými komfortnými funkciami. Nový dvojdverový model s výrazným dizajnom a exkluzívnymi prvkami komfortnej výbavy zameranej na dosiahnutie maximálnej individuality a suverénnych športových hodnôt jazdného výkonu však ide úplne vlastnou cestou.

Uvádzanie modelu CLE kupé na európsky trh sa začína v novembri. V budúcom roku bude nasledovať model CLE kabriolet pre vyznávačov jazdenia s otvorenou strechou. Nový konštrukčný rad vysnívaného vozidla znamená, že výrobca vozidiel Mercedes-Benz plní želanie mnohých zákazníkov v segmente Triedy C a Triedy E. Vozidlo sa bude dodávať vo viacerých motorizáciách vo verziách CLE 220 d, CLE 200, CLE 200 4MATIC, CLE 300 4MATIC a CLE 450 4MATIC. Všetky motory majú pomocný hybridný pohon s integrovaným štartovacím generátorom a 48-voltovým elektrickým systémom.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár