SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

„Ultrazvuková revolúcia“ môže úplne zmeniť bezdrôtové slúchadlá

0

Spoločnosť xMEMS Labs prinesie na trh bezdrôtových slúchadiel v priebehu budúceho roka prelomovú technológiu – ultrazvukový reproduktor Cypress, ktorý bude debutovať na výstave CES 2024. Premieňa ultrazvukové vlny, ktoré bežne nepočujeme, na plnofrekvenčný zvuk vo vysokom rozlíšení a s pozoruhodnými detailmi, uviedla kalifornská spoločnosť. Dizajn reproduktorov sa za posledné desaťročia príliš nezmenil. Väčšina moderných reproduktorov sú „dynamické reproduktory“, čo je dizajn, ktorý bol uvedený v tridsiatych rokoch minulého storočia.

Dynamické reproduktory používajú cievku a magnet na rozvibrovanie membrány, aby vytvorili zvuk. Pevné reproduktory MEM od xMEMS Labs sú jedným z prvých radikálne nových dizajnov za posledné roky. MEMS je skratka pre microelectromechanical systems (mikroelektromechanické systémy). Nový polovodičový MEMS reproduktor Cypress od xMEMS Labs nahrádza starú reprodukciu zvuku push-air a pohyblivú cievku pomocou „princípu ultrazvukovej amplitúdovej modulácie transdukcie“. Ide o zásadnú zmenu oproti starým dizajnom reproduktorov, ktoré vydávajú zvuk cez zosilňovač generujúci vzduch tlačený proti membráne.

„Prechodom na zvuk z ultrazvukového princípu môže teraz mikroreproduktor xMEMS Cypress oficiálne nahradiť tradičné cievkové a magnetické reproduktory v slúchadlách s aktívnym potlačením hluku,“ povedal Mike Housholder, viceprezident xMEMS pre marketing, rozvoj podnikania a systémové inžinierstvo. „Cypress si zachováva všetky výhody existujúcich reproduktorov xMEMS, pričom je 40-krát hlasnejší pri nízkych frekvenciách, čím spĺňa kľúčovú požiadavku na slúchadlá s ANC.“

Konkrétne spoločnosť uviedla, že Cypress dosahuje hladiny akustického tlaku vyššie ako 140 dB až po 20 Hz. Odkaz „40-krát hlasnejší“ je porovnaním s reproduktormi predchádzajúcej generácie xMEMS, ktoré sa už nachádzajú v produktoch spoločností ako Soranik, Creative a Singularity Industries. Rýchlejšia konverzia elektrickej energie na akustickú v prípade Cypress (v porovnaní so staršími cievkovými reproduktormi) môže prispieť k väčšej šírke pásma ANC (t. j. rozšíreniu ANC na zrušenie zo zdrojov hluku s vyššou frekvenciou, ako je plač dieťaťa).

Cypress využíva rýchlosť, presnosť a jednotnosť spojenú s MEMS, aby produkoval zvuk vo vysokom rozlíšení efektívnejšie, než to dokážu staršie cievkové reproduktory. Namiesto jednoduchého generovania zvuku v počuteľnom pásme, ako to robia cievkové reproduktory, Cypress používa technológiu na vytvorenie presnej akustickej kópie signálu na všetkých frekvenciách.

Modulátor mikroreproduktora generuje ultrazvukovú vlnu podľa amplitúdy zdrojového zvukového signálu.  Potom demodulátor prenesie energiu vlny nadol do základného pásma, výsledkom čoho je zvuk, ktorý môžeme počuť.  Pretože je to presná kópia pôvodného signálu, je vernejšia nahrávke ako iné reproduktory, uviedla spoločnosť. A to zahŕňa aj dnešné zvukové formáty s vysokým rozlíšením a priestorový zvuk.

Podľa xMEMS ultrazvukové reproduktory Cypress môžu cenovo konkurovať reproduktorom, ktoré sú teraz na masovom trhu slúchadiel a slúchadiel do uší vďaka výrobnému partnerstvu spoločnosti s TSMC. V tomto procese sú kľúčové nové tenkovrstvové piezomateriály, ako aj silikónová membrána/ovládač nahrádzajúci bežne používané materiály ako plast, papier, uhlíkové vlákno. Malý rozmer Cypress tiež šetrí priestor a hmotnosť, čo pravdepodobne povedie k ešte menším a ľahším náušníkom, než na aké sme zvyknutí.

Zdroj: cultofmac.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať