Metaverzum má znemožniť vzdialeným pracovníkom skrývať sa pred šéfmi

Technológie
0

Počas živého kľúčového prejavu na podujatí Meta Connect 2022 generálny riaditeľ Mark Zuckerberg hovoril o novinkách spoločnosti Meta, ktoré by mali priniesť do videorozhovorov avatary – digitálnych zástupcov ľudských pracovníkov. Boli by prispôsobené tak, aby presne zodpovedali tónu pleti, účesu a výberu oblečenia človeka.

Podľa Zuckerberga by úplne virtuálne stretnutie za okrúhlym stolom pozostávalo z vás a avatarov vašich spolupracovníkov, pričom rozhovor by prebiehal v niečom ako „tretí režim“ medzi úplným zapnutím a vypnutím kamery.  Môžete sa tak vyjadriť a reagovať, ale nie ste pred kamerou. „Je to niečo ako zlepšenie režimu vypnutia kamery,“ povedal Zuckerberg.

Gigant sociálnych sietí vlani investoval 10 miliárd dolárov do vybudovania metaverza, digitálneho priestoru, kde môžu používatelia komunikovať s inými ľuďmi pomocou technológie VR.  Zuckerberg sa zmienil o funkcii avatara vo videorozhovore v kľúčovej poznámke o oznámení partnerstiev s niekoľkými spoločnosťami vrátane spolupráce s Microsoftom, ktorá by priniesla aplikácie Microsoftu do Meta Horizon Workrooms – VR miestností metaverza, kde sa stretávajú avatary pracovníkov.

Podľa analytikov to môže byť stratégia na diverzifikáciu podnikania spoločnosti Meta, ale môže ísť aj o pochopenie problémov výkonných pracovníkov s prácou na diaľku a snahu o ich nápravu. Možnosť „zlepšenia režimu vypnutia kamery“ by pomohla šéfom, ktorí nie sú spokojní s pracovníkmi na diaľku, ktorí majú tendenciu zapájať sa do stretnutí s vypnutou webovou kamerou. Je už dlho dokázané, že šéfovia uprednostňujú, ak pracovníkov môžu osobne vidieť.

Môže to tiež vysvetľovať, prečo by manažéri boli nadšení, keby videli svojich pracovníkov, aj keby si to vyžadovalo, aby nosili prepracovanú náhlavnú súpravu. Prieskum spoločnosti Microsoft s 20 000 ľuďmi zistil, že šéfovia stále pochybujú o úrovni produktivity svojich vzdialených zamestnancov. Niektorí dokonca prijali drakonické opatrenia, aby zabezpečili splnenie svojej ideálnej úrovne produktivity.

Podľa augustového prieskumu denníka New York Times  osem z desiatich najväčších súkromných zamestnávateľov v USA sleduje ukazovatele produktivity vrátane aktívneho online času, výskytu prestávok na klávesnici, času potrebného na napísanie e-mailu a dokonca aj jednotlivých stlačení klávesov. Niektorí odborníci sa však obávajú úplného priklonenia k metaverzu. Najskôr by podľa nich bolo treba preskúmať fyzické dôsledky nosenia náhlavných súprav. Ich nepretržité používanie by mohlo poškodiť zrak alebo ovplyvniť mozgové funkcie.  

Zdroj: finance.yahoo.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať