CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Microsoft a LinkedIn zverejnili index pracovných trendov za rok 2024: traja zo štyroch ľudí používajú umelú inteligenciu v práci

Tlačové správy
0
 • Až 75 % znalostných pracovníkov v súčasnosti používa umelú inteligenciu v práci.
 • Dve tretiny lídrov (66 %) by nezamestnali niekoho bez zručností v AI.
 • Viac ako 90% pokročilých používateľov tvrdí, že umelá inteligencia robí ich ohromné pracovné zaťaženie zvládnuteľnejším a ich prácu príjemnejšou.
 • Microsoft prináša do Copilot for Microsoft 365 nové funkcie automatického dokončovania, prepisovania a CatchUp.
 • LinkedIn ponúkne viac ako 50 vzdelávacích kurzov v AI zadarmo do 8. júla.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Spoločnosť Microsoft a LinkedIn vydali Index pracovných trendov 2024 (Work Trend Index), spoločnú správu o stave umelej inteligencie v práci s názvom, „Umelá inteligencia v práci je tu. Teraz prichádza tá ťažšia časť. Výskum – založený na prieskume 31 000 ľudí v 31 krajinách, trendoch v oblasti práce a náboru zamestnancov na LinkedIn, biliónoch signálov produktivity v službe Microsoft 365 a dopytovania zákazníkov z rebríčka Fortune 500 – ukazuje, ako umelá inteligencia už po jednom roku ovplyvňuje spôsob, akým ľudia pracujú, vedú a najímajú zamestnancov na celom svete. Spoločnosť Microsoft tiež oznámila nové možnosti v programe Copilot pre Microsoft 365 a spoločnosť LinkedIn sprístupnila bezplatných viac ako 50 vzdelávacích kurzov pre predplatiteľov služby LinkedIn Premium, ktoré sú navrhnuté tak, aby umožnili profesionálom na všetkých úrovniach zlepšiť si schopnosti v oblasti umelej inteligencie*.

Údaje ukazujú, že rok 2024 je rokom, kedy sa umelá inteligencia v práci stáva realitou. Využívanie generatívnej umelej inteligencie v práci sa za posledných šesť mesiacov takmer zdvojnásobilo. LinkedIn zaznamenáva výrazný nárast profesionálov, ktorí pridávajú zručnosti AI do svojich profilov, a väčšina lídrov tvrdí, že by nezamestnali niekoho bez zručností AI. Ale keďže mnohí lídri sa obávajú, že ich spoločnosti chýba vízia AI a zamestnanci do práce prinášajú vlastné nástroje AI, lídri dosiahli najzložitejší úsek akéhokoľvek technologického pokroku: prechod od experimentovania k hmatateľnému vplyvu na podnikanie.

Správa zdôrazňuje tri poznatky, ktoré musí každý líder a profesionál vedieť o vplyve AI na prácu a pracovný trh v nasledujúcom roku:

 • Zamestnanci chcú umelú inteligenciu v práci – a nebudú čakať, kým spoločnosti tento trend dobehnú: 

Až 75 % znalostných pracovníkov v súčasnosti používa umelú inteligenciu v práci. Zamestnanci, z ktorých mnohí sa snažia držať krok s tempom a objemom práce, tvrdia, že umelá inteligencia šetrí čas, zvyšuje kreativitu a umožňuje im sústrediť sa na najdôležitejšiu prácu. Napriek tomu, že 79% lídrov súhlasí s tým, že prijatie AI je rozhodujúce pre udržanie konkurencieschopnosti, 60% tvrdí, že ich spoločnosti chýba vízia a plan na jej implementáciu. Zamestnanci teda berú veci do vlastných rúk. Až 78 % používateľov umelej inteligencie prináša do práce svoje vlastné nástroje – Bring Your Own AI (BYOAI) – čím prichádzajú o výhody, ktoré vyplývajú zo strategického využívania umelej inteligencie vo veľkom rozsahu a ohrozujú firemné údaje.

 • Pre zamestnancov AI zvyšuje latku a prekonáva kariérny strop:

Hoci AI a strata zamestnania sú pre mnohých najdôležitejšie, údaje ponúkajú iný pohľad - s nedostatkom kvalifikovaných talentov a zamestnancov, ktorí zvažujú zmenu kariéry, existujú významné príležitosti pre tých, ktorí sa učia zručnosti AI. Väčšina lídrov (55 %) sa obáva, či tento rok budú mať dostatok talentov na obsadenie pozícií, pričom lídri v oblasti kybernetickej bezpečnosti, inžinierstva a kreatívneho dizajnu pociťujú najväčší tlak. A profesionáli hľadajú. Takmer polovica z nich (46%) na celom svete uvažuje o zmene práce v nasledujúcom roku — historické maximum od veľkej reorganizácie v roku 2021. Hoci dve tretiny lídrov (66 %) by nezamestnali niekoho bez zručností v oblasti umelej inteligencie, iba 39 % používateľov absolvovalo školenie o umelej inteligencii u svojej spoločnosti a iba 25 % spoločností očakáva, že ho tento rok ponúkne. Profesionáli sa teda vzdelávajú sami. Od konca minulého roka sme zaznamenali 142-násobný nárast členov LinkedIn, ktorí do svojich profilov pridali zručnosti AI ako Copilot a ChatGPT a 160% nárast netechnických profesionálov, ktorí používajú kurzy LinkedIn Learning na budovanie svojich schopností AI.

 • Vzostup výkonného používateľa AI – a čo odhaľujú o budúcnosti: 

Vo výskume sa objavili štyri typy používateľov AI - od skeptikov, ktorí zriedka používajú AI, až po pokročilých používateľov, ktorí ju používajú vo veľkej miere. V porovnaní so skeptikmi pokročilí používatelia umelej inteligencie zásadným spôsobom preorientovali svoje pracovné dni, prehodnotili obchodné procesy a ušetrili viac ako 30 minút denne. Viac ako 90% pokročilých používateľov tvrdí, že umelá inteligencia robí ich ohromné pracovné zaťaženie zvládnuteľnejším a ich prácu príjemnejšou, ale nerobia to sami. Títo používatelia majú o 61 % vyššiu pravdepodobnosť, že počuli od svojho generálneho riaditeľa o dôležitosti používania generatívnej umelej inteligencie v práci, o 53 % vyššiu pravdepodobnosť, že dostanú povzbudenie od vedenia, aby zvážili, ako môže umelá inteligencia transformovať ich funkciu, a o 35 % vyššiu pravdepodobnosť, že dostanú školenie prispôsobené umelej inteligencii pre ich konkrétnu úlohu alebo funkciu.

Spoločnosť Microsoft tiež oznamuje inovácie Copilot for Microsoft 365, ktoré ľuďom pomôžu začať s umelou inteligenciou. Do políčka výzvy prichádza nová funkcia automatického dokončovania. Copilot teraz pomôže ľuďom, ktorí majú začiatok výzvy, tým, že ponúkne jej dokončenie a navrhne podrobnejšiu výzvu na základe toho, čo sa píše, aby priniesol lepší výsledok. Keď ľudia vedia, čo chcú, ale nemajú správne slová, nová funkcia prepisovania v Copilot kliknutím na tlačidlo zmení základnú výzvu na rozšírenú. Catch Up je nové rozhranie chatu, ktoré poskytuje osobné prehľady založené na nedávnej aktivite a poskytuje responzívne odporúčania. Copilot napríklad označí nadchádzajúce stretnutie a poskytne účastníkom relevantné informácie, ktoré im pomôžu pripraviť sa. A nové funkcie v laboratóriu Copilot Lab umožnia ľuďom vytvárať, publikovať a spravovať výzvy prispôsobené im a ich konkrétnemu tímu, úlohe a funkcii. Tieto funkcie budú k dispozícii v najbližších mesiacoch.

LinkedIn tiež poskytuje nástroje AI, ktoré vám umožnia udržať si náskok v kariére.

 • Na zvyšovanie kvalifikácie. LinkedIn Learning ponúka viac ako 22 000 kurzov vrátane viac ako 600 kurzov AI na budovanie schopností v oblasti generatívnej umelej inteligencie, posilnenie tímov pri obchodných investíciách založených na GAI alebo jednoducho pre používateľov, aby si udržali svoje zručnosti. To zahŕňa viac ako 50 nových vzdelávacích kurzov o umelej inteligencii, ktoré posilnia postavenie profesionálov na všetkých úrovniach zručností. Nové kurzy sú bezplatné a môžu ich používať všetci do 8. júla.
 • Pre kariérny postup. Pre predplatiteľov LinkedIn Premium môžu personalizované poznatky na LinkedIn Feed v príspevkoch, článkoch alebo videách (od článku po komentár) tiež pomôcť ľuďom v ich kariére na dennej báze s personalizovanými, relevantnými poznatkami a príležitosťami vrátane nápadov a akcií, ktoré môžete podniknúť.
 • Pre hľadanie práce. Vďaka novým nástrojom poháňaným umelou inteligenciou môže teraz používateľ v priebehu niekoľkých sekúnd posúdiť svojhu vhodnosť na danú pozíciu na základe skúseností a zručností, získať rady, ako vyniknúť, a predplatitelia tiež uvidia napríklad návrhy zručností, ktoré by si mali vybudovať, profesionálov vo svojej sieti, ktorých môžu osloviť, a ďalšieDoteraz viac ako 90% predplatiteľov, ktorí majú prístup, zdieľalo, že im to pomohlo pri hľadaní práce.

Ďalšie informácie nájdete na oficiálnom blogu spoločnosti Microsoft, a reporte 2024 Work Trend Index.

O spoločnosti Microsoft

Spoločnosť Microsoft (Nasdaq "MSFT" @microsoft) vytvára platformy a nástroje využívajúce umelú inteligenciu s cieľom poskytovať inovatívne riešenia, ktoré spĺňajú vyvíjajúce sa potreby našich zákazníkov. Technologická spoločnosť sa zaviazala sprístupniť umelú inteligenciu čo najviac ľuďom a robiť to zodpovedne, s poslaním umožniť každému človeku a každej organizácii na planéte dosiahnuť viac.

O sieti LinkedIn

LinkedIn spája svetových profesionálov, aby boli produktívnejší a úspešnejší, a mení spôsob, akým spoločnosti najímajú, učia sa, uvádzajú na trh a predávajú. Našou víziou je vytvoriť ekonomické príležitosti pre každého člena globálnej pracovnej sily prostredníctvom neustáleho vývoja prvého Ekonomického Grafu na svete. LinkedIn má viac ako 1 miliardu členov a má pobočky po celom svete.

*Kurzy budú k dispozícii zadarmo do 8. júla 2024.

 

Zobrazit Galériu

Microsoft

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať