SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Mikročip s krídlami veľký ako zrnko piesku. Príležitosť alebo hrozba?

11

Výskumníci z Northwestern University v Illinois, inšpirovaní spôsobom, ako stromy, napríklad javory, rozptyľujú svoje semená len pomocou silného vetra, vyvinuli množstvo malých lietajúcich mikročipov, z ktorých najmenší je sotva väčší ako zrnko piesku. Ich „mikroletca“ zachytí vietor a otáča sa ako vrtuľník smerom k zemi. Mikročipy môžu byť vybavené ultraminiatúrnou technológiou vrátane senzorov, zdrojov energie, antén na bezdrôtovú komunikáciu a dokonca aj zabudovanou pamäťou na ukladanie údajov.

Zámerom tímu bolo umožniť distribuovať funkčné miniaturizované elektronické zariadenia na snímanie prostredia na monitorovanie kontaminácie, sledovanie populácie alebo sledovanie chorôb. Chceli navrhnúť zariadenia, ktoré by zostali vo vzduchu čo najdlhšie, čo by umožnilo maximalizovať zber relevantných údajov. Keď mikročip padá, jeho krídla interagujú so vzduchom a vytvárajú pomalý, stabilný rotačný pohyb.

Takéto zariadenia by sa mohli hromadne zhadzovať z oblohy a rozptyľovať na monitorovanie sanačných prác v oblasti životného prostredia po úniku ropy alebo na sledovanie úrovne znečistenia ovzdušia v rôznych výškach. Paradoxne by sa však mohol vytvoriť nový znečisťovateľ životného prostredia pri snahe zmierniť účinky iného znečisťovateľa.

Vedci hovoria, že treba dôkladne zvážiť účinné metódy zhodnocovania a likvidácie. Jedno z riešení by mohlo byť využívanie zariadení skonštruovaných z materiálov, ktoré sa prirodzene resorbujú do životného prostredia prostredníctvom chemickej reakcie a/alebo fyzikálneho rozpadu na neškodné konečné produkty. Laboratórium Johna A. Rogersa z Northwesternu, ktorý viedol vývoj nového zariadenia, už pracuje na elektronike, ktorá sa rozpustí vo vode, keď doslúži. S použitím podobných materiálov sa tím snaží vytvoriť lietajúce mikrozariadenia, ktoré by sa časom mohli rozložiť a zmiznúť v podzemnej vode.

„Vyrábame takéto fyzicky pominuteľné elektronické systémy s použitím rozložiteľných polymérov, kompostovateľných vodičov a rozpustných čipov s integrovanými obvodmi, ktoré sa pri vystavení vode prirodzene rozplynú na konečné produkty neškodné pre životné prostredie,“ hovorí Rogers. Výskum bol uverejnený v časopise Nature.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

11 komentárov

vsetko toto je pravda nikdo tu nesranduje!!!!! reakcia na: Mikročip s krídlami veľký ako zrnko piesku. Príležitosť alebo hrozba?

24.9.2021 16:09
mam doma uz prvy prototip tohoto cipu normalne nechapem ako to funguje ale dokaze to nahravat 8K video na vzdialenost 33 kilometrov je to super masinka je tam zatial teda len napajanie z traktora 120 tka baterka ale inak parada
Reagovať

RE: nano drony, ktoré mučia (už aj dnes na Slovensku) ľudí sú napájané teplom ľudského tela ;) reakcia na: vsetko toto je pravda nikdo tu nesranduje!!!!!

25.9.2021 17:09
nano drony, ktoré mučia (už aj dnes na Slovensku) ľudí sú napájané teplom ľudského tela ;) never, keď nechceš, ale keď začali s neiktorými, príde rad aj na teba. chcel by som potom vidieť tú tvoju tvár, keď sa to na tebe začne.
Reagovať

RE: vsetko toto je pravda nikdo tu nesranduje!!!!! reakcia na: vsetko toto je pravda nikdo tu nesranduje!!!!!

25.9.2021 17:09
100 bodov
Reagovať

nextech sa rozhodol podporit antivaxerov reakcia na: Mikročip s krídlami veľký ako zrnko piesku. Príležitosť alebo hrozba?

24.9.2021 08:09
Uz roky mame v procesoroch mame miliardy tranzistorov (i5 ma 1.7 miliardy) takze vtesnat par tranzistorov na zrnko piesku problem nieje. problem ked si redaktor mysli ze zrnko piesku je dost velke na to aby dokazalo snimat parametre okolia, prijimat a vysielat informacie na vzdialenost stovky metrov az kilometrov a este malo dost energie na to aby v pozadi bezal screen saver. O tomto moze snivat jedine antivaxer resp. niekto kto je v technologiach mimo.
Reagovať

RE: keď ťa nimi napichnú a budú nimi mučiť a niekto ti povie, že si antivaxer, tak to pochopíš, len vydrž, nemáš skúsenosti reakcia na: nextech sa rozhodol podporit antivaxerov

24.9.2021 12:09
keď ťa nimi napichnú a budú nimi mučiť a niekto ti povie, že si antivaxer, tak to pochopíš, len vydrž, nemáš skúsenosti, treba vyčkať aby si to pochopil na sebe, pred tým než odsúdiš iných. a či nemôže byť celá postava anténa? a tak vysielajú, resp. zachytávajú zo sietí príkazy tie čipy s pédiami. Redakcia je geniálna, že im došlo, že toto je hrozba. Bohužiaľ neskoro, už je to v prvých ľuďoch a musia trpieť. Škoda, že to všetci tak vehementne popierajú. Kým neskúsia na sebe, neuveria :)
Reagovať

RE: RE: keď ťa nimi napichnú a budú nimi mučiť a niekto ti povie, že si antivaxer, tak to pochopíš, len vydrž, nemáš skúsenosti reakcia na: RE: keď ťa nimi napichnú a budú nimi mučiť a niekto ti povie, že si antivaxer, tak to pochopíš, len vydrž, nemáš skúsenosti

24.9.2021 16:09
a co sa da robit z par tranzistormi , normalne mi to realne vysvetli

RE: nextech sa rozhodol podporit antivaxerov reakcia na: nextech sa rozhodol podporit antivaxerov

24.9.2021 09:09
...a ty si technologicky obmedzene mimino... :-)
Reagovať

RE: RE: nextech sa rozhodol podporit antivaxerov reakcia na: RE: nextech sa rozhodol podporit antivaxerov

24.9.2021 17:09
jasne ja som obmedzene mimino lebo viem co je a nieje mozne. Uzi si svoj svet pravdy v ktorom cloveka cez nanocipy ovlada bill. :)

Luboslav Lacko bludy reakcia na: Mikročip s krídlami veľký ako zrnko piesku. Príležitosť alebo hrozba?

24.9.2021 01:09
Lacko je hrozba.
Reagovať

RE: Neviem prečo to popieraš, ale mnohých už takto mučili, Lacko je génius, že ich chránil a zverejnil to. Čoskoro príde na teba reakcia na: Luboslav Lacko bludy

24.9.2021 12:09
Neviem prečo to popieraš, ale mnohých už takto mučili, Lacko je génius, že ich chránil a zverejnil to. Čoskoro príde na teba rad, len vyčkaj.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať