SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Milióny smart zubných kefiek by sa dalo zneužiť na útok hackerov

Bezpečnosť
0

Švajčiarske noviny Aargauer Zeitung uviedli, že približne tri milióny inteligentných zubných kefiek „uniesli“ hackeri, aby spustili útok typu Distributed Denial of Service (DDoS). Tieto neškodné kúpeľňové gadgety boli premenené na armádu botnetov a údajne na niekoľko hodín vyradili švajčiarsku spoločnosť, pričom škody, ktoré spôsobili, boli milióny eur. Teraz však bezpečnostná spoločnosť Fortinet, ktorá pomohla dodať pôvodnému príbehu vierohodnosť, priznáva, že išlo o fikciu.

Téma zneužitia zubných kefiek na DDoS útoky bola totiž prezentovaná počas rozhovoru ako ilustrácia daného typu útoku a nie je založená na skutočnosti. Išlo o hypotetický scenár. V článku sa tvrdilo, že napadnuté zubné kefky používali jazyk Java, ktorý je populárny pre zariadenia internetu vecí (IoT). Po infikovaní údajne globálna sieť škodlivých zubných kefiek spustila úspešný útok tak, že zaplavovala webové stránky falošnou prevádzkou, čím efektívne vyradila webové služby z prevádzky a spôsobila rozsiahle výpadky.

Hoci príbeh nebol skutočný, táto epizóda zdôrazňuje stále sa rozširujúce prostredie hrozieb, keďže internet vecí sa čoraz viac začleňuje do nášho každodenného života. „Inteligentné“ zubné kefky sú už 10 rokov staré. Zariadenia, ktoré sa kedysi zdali neškodné a odpojené od digitálneho ekosystému, sú teraz potenciálnymi vstupnými bodmi pre kyberzločincov. Dôsledky môžu byť rozsiahle, a to nielen pre súkromie a bezpečnosť jednotlivcov, ale aj pre národnú infraštruktúru a hospodársku stabilitu.

Každý, kto venuje zvýšenú pozornosť kybernetickej bezpečnosti, vie o tejto hrozbe už roky. Žijeme v domácnostiach plných nezabezpečených zariadení internetu vecí. Mnohé zariadenia internetu vecí sú zo svojej podstaty nezabezpečené z dvoch kľúčových dôvodov: z nedbanlivosti alebo pre chýbajúce rozhranie, na ktoré by bolo možné pridať bezpečnostné opatrenia.

Veď ako ovládate bezpečnostné nastavenie svojej zubnej kefky? Ako pridáte antivírusový program do svojej chladničky? Nijako. Čo teda môžete urobiť? Môžete automaticky aktualizovať všetky svoje zariadenia vždy, keď je k dispozícii aktualizácia. A nikdy by ste nemali nabíjať zariadenie cez verejný port USB.

Ten istý port, ktorý nabíja váš prístroj, ho môže aj infikovať. Odporúča sa aj venovať pozornosť, ak vaše zariadenie začne náhle strácať energiu rýchlejšie ako zvyčajne. Môže to síce byť len starnúca batéria, ale aj škodlivý softvér spustený na pozadí. A napokon nekupujte zariadenie s podporou internetu vecí, ak ho skutočne nepotrebujete. Smart televízor je v poriadku. Ale práčka, žehlička, zubná kefka?  

Zdroj: zdnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať