SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Množstvo nástrojov zredukovali na jediné cloudové riešenie. DPD SK teraz kompletne riadi financie v SAP S/4HANA

Technológie
0

Špeciálny projekt

DPD SK je prvou slovenskou firmou, ktorá úspešne dokončila prechod na ERP podnikový software SAP S/4HANA Cloud. Motiváciou pre tento krok bol rast spoločnosti, ktorý vyústil do neudržateľného zvýšenia počtu softvérových nástrojov. Nové riešenie je jednoduchšie škálovateľné, zaistí prenos informácií v celej firme a umožňuje aj napojenie na externé systémy, ktoré si v tejto chvíli ešte DPD SK ponechalo. Migráciu zrealizovala spoločnosť Consulting Company Novasoft, ktorá patrí do technologickej a konzultačnej skupiny BiQ Group.

Jeden zdroj pravdy

Nevýhodou veľkého množstva rôznych IT riešení je nielen ich zložitá údržba a správa, ale aj absencia tzv. jedného zdroja pravdy, ktorý by prepájal údaje naprieč rôznymi oddeleniami v podniku. Čistenie dát preto patrilo medzi najnáročnejšie úlohy celého projektu. Typicky šlo o produktové údaje, ktoré sa časom menia, takže ich bolo potrebné správne štandardizovať a migrovať.

Medzi prvé viditeľné výsledky nového riešenia sa tak zaradila kvalita reportov. Má totiž k dispozícii aktuálne dáta, umožňuje sledovať presné čísla a trendy. To je zásadný rozdiel oproti pôvodnému systému, ktorý mal v tomto ohľade mesačné meškanie a nedovoľoval rýchlejšie reakcie na problémové situácie. „Možnosť pracovať s informáciami v reálnom čase je obrovským benefitom SAP S/4HANA,“ vysvetľuje Martin Ferenec, generálny riaditeľ SAP Slovensko.

Druhú podstatnú časť projektu tvorilo riadenie zmien, konfigurácie a prijatie produktu naprieč firmou – od financií až po marketing. V DPD SK preto nastavili plány, ktoré nástroje chcú naďalej využívať a ktoré procesy presunú do SAPu. Pôjde napríklad o fakturačné systémy či spracovanie dobierok – tie sa týkajú až 60 percent balíkov.


Zdroj: DPD

Zmena zhora

Rozhodnutie pre zmenu IT systému padlo v najvyššom manažmente spoločnosti. Dôvod bol jednoduchý – bez nového efektívnejšieho riešenia sa už nedal garantovať dlhodobý udržateľný rozvoj firmy. „Spočítali sme si potrebnú investíciu, prínosy a návratnosť projektu. To nás priviedlo k riešeniu SAP S/4HANA Cloud, ktoré naše potreby a nároky splnilo,“ hovorí Marína Kunská, finančná riaditeľka DPD SK.

Podľa nej rozhodne neplatí, že migrácia do cloudu je nákladný projekt na niekoľko rokov. Hlavne v prípade, ak klient prispôsobí niektoré svoje procesy softvéru vyladenému podľa skúseností tisícok firiem v danom odvetví. „To je obrovská výhoda štandardizovaných riešení – umožňujú rýchle nasadenie a prinášajú okamžitú pridanú hodnotu. Verejný cloud zároveň šetrí čas i peniaze zákazníkov v porovnaní s tým, keby sa rozhodli pre private riešenie,“ vysvetľuje Martin Ferenec.

Nevyhnutnou podmienkou rýchlej a úspešnej migrácie je, samozrejme, aj interná spolupráca zákazníka. „DPD SK patrí medzi tie spoločnosti, ktoré dokážu zmenu riadiť a dotiahnuť. Vďaka tomu sme dokázali bez väčších problémov naraz spustiť celý produkt,“ uzatvára Michal Korf, COO BiQ Group.

Úvodné foto zdroj: SAP

Viac o DPD SK

Kuriérska spoločnosť DPD SK je členom skupiny Geopost, najväčšej medzinárodnej siete na prepravu balíkov v Európe. Poskytuje široké portfólio služieb na Slovensku a vo viac ako 200 krajinách sveta. Vďaka inovatívnym technológiám, odborným skúsenostiam a starostlivosti o zákazníkov je DPD spoľahlivým partnerom v preprave tovaru pre odosielateľov aj príjemcov. Balíky doručované cez DPD sa dostanú do cieľa s nulovou uhlíkovou stopou. Spoločnosť meria a znižuje dopad svojich aktivít spojených s doručovaním zásielok a následne kompenzuje množstvo oxidu uhličitého vypúšťaného svojimi vozidlami pri preprave na nulu prostredníctvom viacerých ekologických programov. Do roku 2025 sa spoločnosť DPD SK zaviazala v Bratislave doručovať balíky výlučne elektrickými vozidlami.

Viac o BiQ Group

BiQ Group je technologická skupina postavená na proaktívnom partnerskom prístupe a komplexnej znalosti. Jej experti optimalizujú IT v organizáciách či firmách a ich cieľom je umožniť zákazníkom dosiahnuť maximálnu efektivitu. Skladá sa z piatich dcérskych spoločností rozmiestnených v niekoľkých lokalitách v České republike i na Slovensku – BOOTIQ, Consulting Company Novasoft, Bluesoft, EEA a PUXdesign. Sú tak regionálne bližšie tak svojim zákazníkom, tak i kolegom. BiQ Group dnes tvorí viac ako 460 vývojárov a ďalších špecialistov s expertným know-how v širokej palete technológií. Vďaka tomu môžu priniesť komplexnú službu, od vývoja na mieru cez osvedčené platformy SAP, Atlassian a Kentico Xperience až po vývoj napríklad v oblasti e-commerce či digitálny marketing. Projekty dodáva pro firmy T-Mobile, DPD, GTS Alive – ISIC, Škoda, Unipetrol, Allianz pojišťovna, Sazka, Univerzita Tomáše Bati, SZIF, Konica Minolta, Tatra banka a viac ako stovku ďalších klientov.

Zobrazit Galériu

DPD SK

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať