SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Mohol by nový fyzikálny zákon podporiť myšlienku, že žijeme v počítačovej simulácii?

0

Vedec z Portsmouthskej univerzity skúmal, či by nový fyzikálny zákon mohol podporiť diskutovanú teóriu, že sme len postavy v pokročilom virtuálnom svete. Hypotéza simulovaného vesmíru hovorí, že to, čo ľudia zažívajú, je v skutočnosti umelá realita, podobná počítačovej simulácii, v ktorej sú oni sami konštruktmi. Táto teória je populárna medzi viacerými známymi osobnosťami vrátane Elona Muska a v rámci vedného odboru nazvaného informačná fyzika, ktorý predpokladá, že fyzická realita sa v podstate skladá z bitov informácií.

Dr. Melvin Vopson už skôr publikoval výskum, ktorý naznačuje, že informácia má hmotnosť a že všetky elementárne častice, najmenšie známe stavebné prvky vesmíru, o sebe uchovávajú informácie, tak ako ľudia majú DNA. V roku 2022 objavil nový fyzikálny zákon, ktorý by mohol predpovedať genetické mutácie v organizmoch vrátane vírusov a pomôcť posúdiť ich potenciálne dôsledky.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Je založený na druhom termodynamickom zákone, ktorý stanovuje, že entropia (miera neusporiadanosti v izolovanom systéme) sa môže len zvyšovať alebo zostať rovnaká. Dr. Vopson očakával, že entropia v informačných systémoch sa bude časom tiež zvyšovať, ale pri skúmaní vývoja týchto systémov zistil, že zostáva konštantná alebo sa znižuje. Vtedy stanovil druhý zákon informačnej dynamiky alebo infodynamiky, ktorý by mohol významne ovplyvniť výskum genetiky a teóriu evolúcie.

V novom článku uverejnenom v časopise AIP Advances sa skúmajú vedecké dôsledky nového zákona na množstvo ďalších fyzikálnych systémov a prostredí vrátane biologických, atómovej fyziky a kozmológie.

Kľúčové zistenia

  • Biologické systémy: Druhý zákon infodynamiky spochybňuje konvenčné chápanie genetických mutácií a naznačuje, že sa riadia podľa vzoru informačnej entropie. Tento objav má hlboké dôsledky pre oblasti, ako je genetický výskum, evolučná biológia, genetické terapie, farmakológia, virológia a monitorovanie pandémií.
  • Atómová fyzika: V práci sa vysvetľuje správanie elektrónov v atómoch s viacerými elektrónmi. Elektróny sa usporadúvajú spôsobom, ktorý minimalizuje ich informačnú entropiu, čo vrhá svetlo na atómovú fyziku a stabilitu chemických látok.
  • Kozmológia: Druhý zákon infodynamiky sa ukazuje ako kozmologická nevyhnutnosť, pričom termodynamické úvahy aplikované na adiabaticky sa rozpínajúci vesmír podporujú jeho platnosť.

Práca poskytuje aj vysvetlenie prevahy symetrie vo vesmíre. „Moje zistenia ukazujú, že vysoká symetria zodpovedá stavu s najnižšou informačnou entropiou, čo potenciálne vysvetľuje príklon prírody k nej,“ objasňuje Vopson. „Tento prístup, pri ktorom sa odstraňujú nadbytočné informácie, pripomína proces, keď počítač odstraňuje alebo komprimuje odpadový kód, aby ušetril miesto na ukladanie a optimalizoval spotrebu energie. A v dôsledku toho podporuje myšlienku, že žijeme v simulácii.“

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Predchádzajúci výskum doktora Vopsona naznačuje, že informácia je základným stavebným prvkom vesmíru a má fyzikálnu hmotnosť. Tvrdí dokonca, že informácia by mohla byť nepolapiteľnou temnou hmotou, ktorá tvorí takmer tretinu vesmíru, čo nazýva princípom ekvivalencie hmoty, energie a informácie.

V článku uvádza, že druhý zákon infodynamiky podporuje tento princíp, čím potenciálne potvrdzuje myšlienku, že informácia je fyzikálna entita, rovnocenná s hmotou a energiou. Na dovŕšenie týchto štúdií Vopson navrhuje empirické testovanie. Jednou z možných ciest by bol jeho experiment s cieľom potvrdiť piaty stav hmoty vo vesmíre pomocou zrážok častíc s antičasticami.

Zdroj: phys.org.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať