SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Mužský portrét: Ako fotiť mužov

0

Fotiť mužov je často zložitejšie než fotiť ženy. Možno je to i tým, že muži sa veľakrát neradi fotia. Z toho potom vyplýva i nepomer v množstve výučbových materiálov o fotení mužov a žien. V tomto článku sa nebudeme zaoberať tým, ako muža presvedčiť, aby sa nechal vyfotiť. Skôr sa zameriame na niekoľko dôležitých bodov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť lepšie výsledky. Zmienené tipy sú zamerané na mužov, ale mnohé z nich budú dobre fungovať aj pri fotení žien.

SAMSUNG_092022 M Advertisement

Prv než sa pustíte do práce, je vhodné vedieť, koho vlastne fotíte a akú predstavu má o fotografiách. Toto platí viac-menej pri akomkoľvek fotení ľudí. Priateľský rozhovor môže pomôcť uvoľniť sa – a to je kľúč ku skvelej fotografii. Chce vyzerať profesionálne, tvrdo, sexy, dôveryhodne alebo priateľsky? Ako chce fotografie použiť? Postavte ho do póz, ktoré pomôžu vytvoriť žiaduci vzhľad a atmosféru, a dolaďte to správnym výrazom.

Pozor na vhodnú kompozíciu a orez

Pri riešení kompozície je vaším najlepším priateľom pravidlo tretín. Jeho cieľ je umiestniť hlavný objekt v blízkosti jednej z línií tak, aby bola fotografia horizontálne i vertikálne rozdelená na tri rovnako veľké časti. Neraz sa však môže stať, že sa vám fotografia bude zdať lepšia, ak bude komponovaná trochu inak. V tom prípade sa nebojte toto pravidlo vedome porušiť.

Čo sa týka orezu portrétnych fotografií, všeobecne sa odporúča vyhnúť sa orezom v kĺboch (lakte, kolená, členky a podobne). Osobne by som vám odporúčala držať sa tejto poučky, no záleží na konkrétnom prípade. Výnimka často potvrdzuje pravidlo a ani učebnicovo nesprávny orez nemusí niekedy vyzerať zle.

Svetlo

Svetlo je vo fotografii to najdôležitejšie a môžete sa s ním dobre pohrať. Mužom veľmi sluší ostrejšie svetlo a dramatické tiene. Pri fotení svalovca budete klásť dôraz na svaly, naopak, ak fotíte muža, ktorý je hoci zľahka pri tele, bude žiaduce, aby na fotkách vyzeral štíhlejší. To všetko môžete docieliť správnym osvetlením.

V ateliéri máte na rozdiel od prirodzeného svetla intenzitu, vzdialenosť i smer úplne vo svojich rukách, takže sa nebojte ich využiť. Na začiatok úplne stačí jeden alebo dva zdroje svetla. Vonku je práca, naopak, prirodzenejšia a neraz jednoduchšia v tom, že nemusíte nič nastavovať. Musíte však pracovať s tým, čo máte. Jasné svetlo slnečného dňa vytvára silné tiene a zamračený deň vytvára mäkké tiene.

Voľte vhodné pózy

Správne držanie tela je na akékoľvek portrétne fotografovanie nevyhnutné. Väčšina mužov považuje za zásadné vyzerať na zábere mužne. To dosiahnu, keď posunú plecia dozadu, hruď nahor a pevne stiahnu brucho. Pravda, dôležité je, aby sa muž cítil dobre. Pokiaľ sa necíti dobre, na póze to bude badateľné.

Pri fotení portrétov (a nielen mužských) budete často počuť frázu: „Neviem, čo s rukami.“ Nebojte sa do vašich fotografií zahrnúť reč tela. Póza so skríženými rukami poskytuje vášmu modelovi silný nezávislý vzhľad. Je to jedna z najjednoduchších póz a je vhodná najmä pre mužov, ktorí nie sú zvyknutí profesionálne pózovať.

Pri pózovaní postojačky vyzerajú dobre aj ruky vo vreckách. Tým zaručene získate prirodzené a uvoľnené držanie tela.

Posediačky si môže spojiť prsty alebo zopnúť ruky, prípadne sa oprieť rukami o stehná či stoličku. Sediace pózy sú spočiatku fajn, pokiaľ muž nie je na fotenie veľmi zvyknutý. Uvoľní sa a následné pózy postojačky pôsobia sebavedomejšie.

Veľmi dobre funguje i kombinácia s motorkou alebo autom. Obzvlášť keď k nim má muž vzťah a fotí sa ideálne so svojím strojom. Tu získate výhodu, že sa má o čo oprieť a pózovanie bude jednoduchšie a uvoľnenejšie. Ak je pre muža fotenie skôr nutné zlo, verte tomu, že so svojím autom alebo motorkou sa vyfotí ochotnejšie než sám.

Ak chcete skôr uvoľnený portrét, oprite pózujúceho o stenu. Steny sú dobrý pomocník. Môžete ho prípadne nechať stáť na jednej nohe a druhú pokrčí a oprie o stenu. Taký záber sa dá zhotoviť z akéhokoľvek uhla. Prípadne sa môže oprieť o stenu iba jedným plecom.

www.milujemefotografii.cz

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať